Ha este nyitott ablaknál égve hagyjuk a villanyt, meglepő élményben lehet részünk! Az augusztusban repkedő óriási, denevérméretű tölgy-selyemlepke ugyanis nagy eséllyel meg fogja találni, és fittyet hányva ránk, kábulva fogja „birtokba venni” az éjszakai fényforrásunkat. Az Ázsiából származó rovar ártalmatlan, mérete miatt viszont kitűnő fotótéma!
Az elmúlt napokban nagy számban találkozhattak a pécsiek a 10-14 centis szárnyfesztávolságú vörhenyes óriással, a különleges tölgy-selyemlepkével.
Nem honos Magyarországon
Eredetileg Délkelet-Ázsiában őshonos faj az Antheraea yamamai, vagyis a tölgy-selyemlepke, melyet az ősidők óta a selyem előállítására használtak. A tiltás ellenére, az 1800-as években egy francia szerzetesnek sikerült egy bambuszrúdba rejtve becsempészni Európába a lepkebábot, természetesen tenyésztési céllal. Először Ausztriában kísérleteztek vele, ám hamar bebizonyosodott, hogy az állat nem alkalmas selyemgyártásra, a selyemszál mindig elszakadt.
– Az 1940-es években Ausztriában szabadföldi kísérleteket is végeztek a lepkével, amelynek az lett a következménye, hogy tartósan megtelepedett a természetben. Hazánkban az 1950-es években jelent meg a nyugati határ mentén, és mivel megfelelő életfeltételeket talált a magyar tölgyerdőkben, ezért az egész Dunántúlt, így a Mecseket is meghódította – mondja Fazekas Imre pécsi biológus.
Magyarországon jelenleg ez az egyik legnagyobb lepkefaj
A megtelepedett éjszakai lepkeóriás rajzása július végén kezdődik és augusztusban csúcsosodik ki. Elszórtan még szeptemberben is találkozhatunk vele. A különböző fényforrások erősen vonzzák, leginkább a higanygőz lámpák. Főként az erdők közelében este, ha nyitva hagyjuk az ablakot, vagy kint hagyunk valamilyen világítótestet a kertben, akkor könnyedén meg fogják találni az óriáslepkék. Fazekas Imre szerint azonban kissé bekábulnak a lepkék a fénytől, így sokszor megesik, hogy még reggel is ott ülnek csoportosan az ominózus fényforrás környékén a falon, a fatörzseken vagy éppen a lámpaoszlopokon.
– Hívtak már olyan ipartelepre is, ahol éjszaka teljes kivilágítás van. Nem tudták, hogy mik ezek a hatalmas lepkék. Tölgy-selyemlepkék voltak, vagy húsz darab! – mondja a biológus.
Ha tölgy-selyemlepkét találunk, ne bántsuk – javasolja Fazekas Imre – hiszen ártalmatlan állatok! Ha mégis repkedni kezd a szobában, akkor inkább kapcsoljuk le a villanyt, ezután vagy kirepül a nyitott ablakon, vagy nyugodtan megül valahol. A biológus szerint az sem ritka jelenség, hogy a lepkék nappal is repülnek a fák koronája körül. Ilyenkor a tollascsápú hímek a nőstényeket keresik.