Hirdetés

Ha érdekel, miként is élnek Nikoláj, a pécsi barna mackó rokonai Székelyföldön, illetve, hogy miért nem játék a medve, mindenképp az állatkertben van a helyed az államalapítás ünnepén! Augusztus 20-án egy igazi hargitai medvepásztor tart előadást a zooban. 

A pécsi zoo egyik legnépszerűbb lakója az idén 12 éves időjós, Nikoláj, avagy becenevén Niki. A méretes barna medve hosszú utat tett meg, míg megérkezett városunkba: 2010. január 23-án született Várnában, 2011. augusztus 2-án Szófiába került, onnan költözött Pécsre 2016. október 17-én. Mivel a barna medvék 50 évig is élhetnek az állatkertekben, bízhatunk benne, hogy még sokáig látogathatjuk a nagy mackót.

– Hazánkban fokozottan védett állatról van szó, a Pécsre költözést hosszas előkészítés és konzultáció előzte meg, a barna medvét az Európai Törzskönyvi Program (ESB) keretein belül tartják és tenyésztik. Fajtársat nem szeretnénk Nikivel együtt tartani, a barna medve a szabad természetben is magányos, egyáltalán nincs ellenére az egyedüllét. Nikit korábbi otthonában kiközösítette a csapata, élete nagy részében egyedül élt, jelenlegi lakhelyénél sokkal kisebb kifutóban. Sajnos az akkori rossz tartási körülmények miatt kialakultak nála beidegződések, kényszermozgások. A mai napig megfigyelhető, hogy körbe-körbe járkál a kifutóban, leginkább akkor, ha valami miatt idegessé válik. Sok időbe telt, mire belakta a jelenlegi kifutóját. Különösen fontos a takarmány minél több helyre történő elrejtése, mert így több időt vesz igénybe a megszerzése. Ezzel lekötjük a figyelmét, oldva a monotóniát. Nikoláj kifutója most ráadásul bővült, augusztus 20-án veheti majd birtokba az eddig 300 négyzetméteres helyét 500 négyzetméterrel növelő árnyékos-fás részt – árult el néhány érdekességet a pécsi mackó gondozója lapunknak.

Aki augusztus 20-án a pécsi zooba látogat, szemtanúja lehet az új terület átadásának, még ennél is többet tudhat meg Nikolájról, mindemellett erdélyi fajtársairól elsőkézből hallhat történeteket – Moraru Norbert Petrica medvepásztor jóvoltából. Az előadáson résztvevők medvés kitűzőt is kapnak ajándékba, az élmény mellé.

Programok:

9.30 – Medvekifutó: Nikoláj, a medve reggelije és tágasabb kifutójába való felengedése

10.00-11.40 – Vadászház: „A székelyföldi medvék titkai” – Moraru Norbert előadása

10.30-16.00  Látványos etetések:

  • 10.30 Mókusmajmok
  • 12.00 Oroszlánok
  • 13.30 Akváriumok lakói
  • 13.45 Hiénák
  • 14.00 Bölények
  • 15.00 Szurikáták
  • 15.15 Tigrisek
  • 15.30 Vízilovak
  • 16.00 Páviánok

Még több információ a programról ide kattintva.

[su_box title=”Moraru Norbert Petrica” style=”glass” box_color=”#b2d39e” radius=”2″]Moraru Norbert Petrica természetvédelmi terepszakember, természetfilmes és túravezető, aki ideje jó részét a természetben, nagyvadak között tölti. Közülük is kiemelkednek a barna medvék. Saját medveleseket üzemeltet, vadleső és tájcsodáló túrákat-szafarikat szervez, így aki benevez egy ilyen kalandra, megfigyelheti eme csodás élőlényeket és rengeteg hasznos, izgalmas információval gazdagodhat. A férfi a lesekhez járó medvéket név szerint ismeri, tudja élettörténetüket, így téve kicsit személyesebbé, közelibbé az élményt. A Hargita Outdoor csapatának tagja, akiknek célja, hogy a környezettudatosságot szem előtt tartva mutassák be Székelyföld lenyűgöző természeti értékeit és hozzák közelebb a vadvilágot az emberekhez. A Filmdzsungel Stúdióval való közös munkájának egyik eredménye a „Nyomkereső – Cserkelések a hargitai medvepásztorral” című online ismeretterjesztő sorozat, de a Varga Liviussal (Quimby zenekar) készült „Kis kamerák, nagy vadak” tudományos, ismeretterjesztő alkotás is. Nevéhez fűződik a KOPÓ elnevezésű, ingyenes nyomolvasó applikáció, mely segít beazonosítani a természetjárás közben fellelhető állatnyomokat, és amelyet szintén a Filmdzsungel Stúdióval együtt alkotott meg. Moraru Norbert a Gödöllői Nemzetközi Természetfilm Fesztiválon a Természet- és Tudományos Ismeretterjesztő Filmterv pályázat egyik többszörös díjazottja. 2022. március 29-én pedig a Magyar Tudományos Akadémián átvehette a „Bolygónk és Városunk környezetvédelmi díjat”, melyet azoknak ítélnek oda, akik a legtöbbet teszik a természet és a környezet értékeinek megőrzéséért. Tudását, természet szeretetét és annak megóvásának lehetőségeit, ugyanakkor a vadvilággal való békés együttélés szabályait, lehetőségeit oktatja erdei iskola, túra előadásokon és programokon.[/su_box]

Hirdetés