A következő két hétben befejeződik a rendszer telepítése, a korábban beüzemelt érzékelőket pedig már egy alkalmazással ki is próbálhatjuk.
Ahogy azt nemrég megírtuk, március közepén kezdődött a pécsi okosparkolási rendszer kiépítése, a speciális szenzorokat először a Centrum parkolóba és a Czinderi utcába telepítették a szakemberek. A munka nem áll meg, a következő két hétben a tervek szerint az összes projektbe bevont parkolóhelyhez beépítik a speciális érzékelőket.
A napokban további 466 szenzort építenek be a szakemberek a projektbe bevont parkolóhelyekre. A munkát két ütemben fogják végezni, a tervek szerint az alábbi időpontokban és helyszíneken (kedvezőtlen időjárás esetén az időpontok változhatnak):
Időpont | Helyszín |
április 13. | Zrínyi utca, Dischka Győző utca, Eötvös utca, Váradi Antal |
április 14. | Jókai utca, Munkácsy Mihály utca, Bercsényi utca |
április 20. | Tímár utca, Fürdő utca, Goldmark utca, Gábor utca, Toldi Miklós utca, Perczel Miklós utca |
április 21. | Lyceum utca, Király utca, Felsővámház utca, Rákóczi út, Aradi vértanúk útja |
ÖSSZESEN TÖBB MINT 700 BELVÁROSI PARKOLÓHELY KAP ÍGY OLYAN SZENZORT, AMELYEK ÉRZÉKELNI FOGJÁK, HOGY AZ ADOTT HELYEN ÁLL-E AUTÓ VAGY SEM.
A Biokom hangsúlyozza, hogy mivel a szenzorok beépítését a parkoló autók megakadályoznák, fontos, hogy az érintett helyek üresek legyenek. Ennek érdekében a munkálatok idejére megállási tilalom lesz érvényben az érintett parkolóhelyek esetében. A megállási tilalom azonban az adott szakaszokon nem egész napra szól, a helyeket a munkálatok előrehaladtával folyamatosan megnyitják az autósok számára. A megállási tilalomra táblák is figyelmeztetnek majd az érintett helyszíneken már a telepítés megkezdése előtti napokban.
Indul a teszt
Eközben elindult az I. ütem tesztidőszaka, amelynek köszönhetően a pécsiek már egy applikáción keresztül követhetik, melyik parkolóhely szabad éppen a Centrum parkolóban és a Czinderi utcában, ezeken a helyeken ugyanis már működik a korábban telepített 250 szenzor – közölte pénteken a Biokom. A Parker (Smart Lynx) alkalmazásban zöld pontok mutatják a szabad, pirosak pedig a foglalt parkolóhelyeket – ez segíti az autósokat abban, hogy megtaláljanak, és célirányosan megközelítsenek egy üres parkolóhelyet, ezzel időt és feleslegesen megtett kilométereket spórolva.
Mindez végső soron a belvárosi forgalom csökkenéséhez, és a levegőminőség javulásához vezet.
Mint írják, az applikáció azon túl, hogy a felhasználókat mindig aktuális információkkal látja el a parkolóhelyek foglaltságát illetően, a beállításoktól függően mutatja a parkolási zónákat, a mozgáskorlátozott parkolóhelyeket, rakodóhelyeket vagy az elektromos töltőállomásokat. Emellett navigációval segít a parkoló megközelítésében, illetve az applikációból a díjfizetést is egyszerűen kezdeményezhetjük.
A Parker Android és iOS mobil operációs rendszerrel működő okostelefonra is ingyenesen letölthető.
Az alkalmazásban egyelőre tehát a Centrum parkoló és a Czinderi utca parkolóhelyei szerepelnek, a további helyszínek a telepítést követő kalibráció után jelennek meg a térképen.
Mivel a rendszer jelenleg a tesztidőszakban tart, a Biokom szakemberei várják a pécsiek visszajelzéseit ezzel kapcsolatban.
A LIFE IP HUNGAIRY (LIFE17 IPE/HU/000017) projekt az Európai Unió LIFE programjának támogatásával valósul meg.