Egyre több a gluténérzékeny, s bár az étkezésre már sokan odafigyelnek, ha bulizni támad kedvük, nem biztos, hogy gondolnak arra: az alkoholos italok jó része is komoly problémákat tud okozni – és nem a macskajajról van szó.
Ismersz olyat, aki egyetlen sörtől rosszul lesz, vagy fájni kezd a hasa? Ha igen, érdemes orvoshoz fordulnia, mert simán lehet, hogy lisztérzékeny.
A rosszulléten és fájdalmon kívül egy cöliákiás esetében hosszú távon nagy bajt okozhat, ha olyat iszik, amit nem szabadna. Ugyanez vonatkozik a gluténérzékenyekre is. Egyes alkoholos italok ugyanis glutént tartalmaznak! Lássuk, a fokozottan kockázatos nedűket.
Az Oktoberfest ugrott…
Bizony, szomorú hírünk van: a legtöbb sör legfontosabb alapanyaga az árpa, búza, zab, rozs, vagy ezek keveréke. Ergo: gluténtartalmúak.
De van menekülőút: amennyiben nem akarunk lemondani kedvenc hűsítőnkről, ma már sok helyen kapható gluténmentes sör is. Olcsóbbak? Hát sajnos nem!
Tömény glutén a tömény
A gin, a vodka és a whisky is felkerült a gluténérzékenyek szégyenlistájára. Hogy miért? A gin rozsból vagy árpából készült gabonaszesz. A whiskyk többségét árpából, rozsból, vagy búzából készítik és a vodkával és ginnel egyetemben rengeteg glutént tartalmaz.
Jöjjön a nagy de!
Vannak azért olyan töményitalok, amiket nyugodtan ihatnak lisztérzékenyek is: van ugyanis olyan vodka, ami tisztán burgonyából vagy például quinoa felhasználásával készült, illetve olyan whisky, amely tisztán kukoricából.
Ugyan a gabonapárlatok a desztilláció során gluténmentessé válhatnak, ám még így is szennyeződhetnek. Szóval csak nagyon óvatosan.
Sőt, mivel a gyártók sokszor titkos recept alapján készítik az italokat, így aki bármilyen allergiával küzd, annak fontos figyelnie, hiszen a titkos összetevők miatt nem tudhatja, mit dönt magába.
És akkor jöjjenek a gluténmentes alkoholos italok
- fehér, vörös, rozé borok
- pezsgők
- ouzo
- tequila
- vermut
- cider
- rum
- brandy
- gyümölcspálinkák
- metaxa
- arrak
- szaké
- konyakok, ha borpárlatból készülnek
- törkölypálinka/grappa
Fontos alapszabály azonban, hogy mindig el kell olvasni az üveg oldalán lévő leírásban az összetevőket. Bárban, buliban pedig meg kell kérdezni, hogy miből van az ital, amivel kínálnak.
Vegyük figyelembe továbbá, hogy a túlzott alkoholfogyasztás gluténra érzékenyek esetében a szokásosnál is durvább tüneteket okozhat. Hiszen az ettől szenvedőknek egyébként is sok esetben fáj feje, az emésztési problémák is gyakoriak, illetve tünetek lehetnek még náluk a koncentrációs nehézségek, a memóriazavarok, a zavarodottság.
[su_box title=”Lisztérzékenység vagy gluténintolerancia?” style=”soft” box_color=”#25b343″ radius=”2″]Dr. Bajor Judit, a Pécsi Klinikai Központ I.sz. Belgyógyászati Klinikájának főorvosa elmondta, a lisztérzékenység – avagy cöliákia – egy autoimmun betegség, mely nem mindenkinél mutat tüneteket, viszont kezeletlen esetben hosszú távon számos szövődményt okozhat. Súlyos felszívódási zavar, csontritkulás, terméketlenség, akár daganatos betegségek is kialakulhatnak tartós gluténfogyasztás esetén. Éppen ezért, amennyiben valakinél (laboratóriumi és szövettani vizsgálattal) igazolódik a lisztérzékenység, élethosszig tartó, szigorú gluténmentes diéta tartása szükséges. 2011-ben igazolták, hogy a lisztérzékenység mellett létezik egy másik, gluténfogyasztással kapcsolatos betegség is, ez a gluténérzékenység (glutén-szenzitivitás). Ilyenkor étel-intoleranciáról van szó: a betegeknél tésztafélék, péksütemények fogyasztását követően hasi panaszok, haspuffadás, hasmenés lép fel, de sokszor társulnak hozzá bőrkiütések, ízületi panaszok, fáradékonyság vagy fejfájás. A diéta mindkét esetben javasolt, de a két betegség kórjóslata igen különböző. Mivel a megkezdett diéta – akár már néhány hét után is – meghamisítja az eredményeket, néha lehetetlenné teszi a kivizsgálást, a gluténmentes diéta megkezdése előtt a lisztérzékenységet szakorvosi vizsgálattal ki kell zárni.[/su_box]