Ma délelőtt a Tudásközpontban hivatalosan is megnyitották a második PécsLIT Irodalmi Fesztivált. Az esemény szervezői szerint még tartalmasabb lesz az előttünk álló hat nap, mint a tavalyi fesztivál.
A megnyitón Miszler Tamás, a Csorba Győző Megyei Könyvtár igazgatója, a PécsLIT egyik főszervezője arról beszélt, hogy amikor két éve elkezdték szervezni az első irodalmi fesztivált, nem sokat kellett azon gondolkodniuk, hogy szeptemberen legyen az esemény, hiszen ilyenkor az időjárás még jó, az iskola már elkezdődött és az egyetemisták is visszatértek a városba.
– Az első PécsLIT a résztvevők visszajelzései alapján felülmúlta a várakozásainkat – fogalmazott Miszler. – Ezen az úton igyekszünk továbbmenni, néhány fontos újítással felfrissítve a fesztivált.
Idén például jobban figyeltek arra a szervezés során, hogy ne legyenek időbeli átfedések a programok között.
A PécsLIT másik szerevezője a Jelenkor folyóirat, amelynek főszerkesztője, Ágoston Zoltán is nagy reményekkel várta az idei eseményt. Szerinte néhány év múlva a pécsi programoknak még nagyobb súlya lesz az irodalom világában.
– Az, hogy ez már második fesztivál, hatalmas eredmény – A PécsLIT mögött ott van az egész XX. századi pécsi irodalom. Túlzás nélkül mondhatjuk, hogy rendkívül gazdag a pécsi irodalmi hagyomány. Írók, kritikusok, szerkesztők sokaságát lehet felsorolni, akik mind ott vannak a fesztivál létrejöttében, ez adja szellemi felhajtó erejét.
Ágoston azt is hozzátette, törekednek a fesztivál nemzetközi kapcsolatainak erősítésére és bővítésére is, ennek köszönhetően most spanyol, német és szlovén irodalmi szereplőket látnak majd vendégül a héten.
A megnyitón Péterffy Attila, Pécs polgármestere is köszöntötte a megjelenteket.
– Ha van a művészeteknek olyan ága, ahol legkevésbé van főváros és vidék közt minőségbeli különbség, az az irodalom – mondta a városvezető. – A következő hat napban mégis Pécs lesz a hazai irodalom fővárosa.
Péterffy kiemelte, hogy a PécsLIT előfutára volt a 15 évvel ezelőtt létrehozott Pécsi Íróprogram, amely az első hazai írói rezidens program volt, és később ezt vette át 5 további magyar város. Ennek keretében Pécs a világ minden tájáról fogad időről időre írókat, költőket. Péterffy szerint ennek felbecsülhetetlen eredménye lehet, ha Pécs neve irodalmi alkotásokban köszön majd vissza, vagy egy a PécsLIT-hez hasonló irodalmi fesztiválon a világ egy másik táján bukkan fel.
Végül a polgármester hivatalosan is megnyitotta a PécsLIT-et, így egészen szombat estig minden az irodalomról szólhat a városban.