Hirdetés

Kitárul a világ a színházat kedvelő közönség előtt, hiszen kiváló külföldi előadások és fesztiválok helyszíne lesz Pécs az elkövetkező hónapokban, húsvéttól egészen Szent Iván-éjig.

Március 21-én közös sajtótájékoztató keretében ismertették a részt vevő intézmények, milyen programokkal színesítik majd Pécs kulturális, művészeti életét áprilistól júniusig a rangos nemzetközi esemény során.

A 10. Színházi Olimpiához a város hét intézménye is csatlakozott: kiváló külföldi előadások és fesztiválok helyszíne lesz a Pécsi Nemzeti Színház, a Pécsi Harmadik Színház, a Pécsi Balett, a Bóbita Bábszínház, a MárkusZínház, az Országos Diákszínjátszó Egyesület, a Nemzetközi Színházantropológiai Iskola/Új generáció (ISTA/NG) műhelyének a budapesti Nemzeti Színházzal közös programját pedig a pécsváradi várban rendezik meg.

A rendezvény házigazdája Lipics Zsolt, a Pécsi Nemzeti Színház igazgatója elmondta, a szervezők közös érdeke a pécsiek minél színvonalasabb szórakoztatása. Vidnyánszky Attila Kossuth-díjas rendező, a Nemzeti Színház vezérigazgatója, egyben a rendezvény művészeti vezetője kiemelte, hogy Pécs szinte elsőként csatlakozott a rangos eseményhez, és az intézmények különböző profiljának megfelelően igen színes programkínálattal állnak a közönség elé.

[su_note note_color=”#e4b9a7″ text_color=”#161515″]Az 1995-ben Görögországban neves színházi szakemberek által létrehozott Színházi Olimpiát immár 10. alkalommal rendezik meg. Magyarország idén nyerte el először a rendezés jogát: 58 ország 400 társulatát fogadja, mintegy 750 előadás lesz látható 70 helyszínen. A budapesti és a vidéki teátrumok a külföldi mellett határon túli produkciókat is vendégül látnak, így a szomszédos országok műhelyei is részesei lehetnek az olimpiának.[/su_note]

A Pécsi Nemzeti Színház május 11-én Dejan Projkovszki macedón rendező rendezésében az Újvidéki Színház Shakespeare III. Richárdját látja vendégül, míg május 24-én a zágrábi Komedija társulat a Jézus Krisztus Szupersztárt mutatja be angolul. A Pécsi Harmadik Színházban április 18-án és 19-én az Aradi Kamaraszínház és a Szegedi Pinceszínház közös előadásában Csokonai tündérbohózata, a Karnyóné lesz látható, a beregszászi Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház pedig Örkény művét, a Tótékat játssza május 16-án és 17-én. A Pécsi Balett a rijekai Horvát Nemzeti Színház Balettegyüttesét fogadja május 31-én a Pécsi Nemzeti Színházban, akik a Rómeó és Júliával érkeznek.

A Bóbita Bábszínház is fontos helyszíne lesz az olimpiának.

A bábmúzeum egy különleges tárlatot lát vendégül: a tradicionális kínai és tajvani kesztyűsbábokat, míg a Bóbita színpadán április 24-én a világhírű tajvani bábos, Yeung Fai előadását csodálhatják meg az érdeklődők. Különleges élmény lesz a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem versszínházi produkciója, míg májusban a nagyváradi Liliput társulat és a marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház látogat ide egy-egy előadással.

És itt még nincs vége! A hazai színházi olimpia programjának része lett számos fesztivál is. A MárkusZínház ad otthont áprilisban a Karakulit Nemzetközi Árny-Játék Fesztiválnak. Április 19–23. között összesen 12 országból 16 előadás mutatkozik be, emellett számos kísérleti alkotóműhellyel, workshoppal és fesztiválhoz kapcsolódó kiállítással várják a közönséget – amiről korábban itt írtunk.

https://www.pecsma.hu/kultura/ismet-eletre-kelnek-az-arnyak-pecs-belvarosaban/

Emellett az olimpia keretében május 7–21. között Magyarország ad otthont a Nemzetközi Színházantropológiai Iskola/Új generáció (ISTA/NG) műhelyének, amelynek központja Pécsvárad lesz. Június 4-től egy héten át pedig az Országos Diákszínjátszó Egyesület szervezésében rendezik meg a Nemzetközi Színjátszó Találkozót Pécsen és Orfűn.

A fesztiválra 150 diákot várnak 15 különböző országból.

A programokról részletes információ az intézmények honlapján és a szinhaz.org oldalon találhatók.

Galériánk a március 21-i programbemutató sajtóeseményről:

Hirdetés