Úgy álltunk neki a nyaralásnak, hogy ez most nem a luxusról fog szólni és igencsak rövid lesz. Mit lehetett ebből kihozni? A Balaton északi partján egy csodás háromnapos miniszabit, rengeteg élménnyel és kalanddal.
Igencsak minimális költségvetéssel indultunk tehát a „nagy víznek”, ráadásul azzal is számoltunk, hogy valószínűleg nem lesz kimondottan jó idő, így az egész napos parton heverészés sem lesz opció.
Szerencsére „szerelmesek vagyunk” az északi partba, ez már a második ilyen hátizsákos nyaralásunk a Balatonnál. De hogy mit is lehet kevés pénzből, rossz időben, három nap alatt csinálni a Balatonon?
Festetics-kastély Pálmaház és Madárpark
Pécsről rögtön Keszthely felé vettük az irányt, ahol a szinte kötelező programnak számító Festetics-kastély helyett annak pálmaházát néztük csak meg, a teljes múzeumi látogatást hanyagoltuk. De így is nagyon elégedettek voltunk: egzotikus növények, hibiszkuszok, kaktuszok, látványkert és egy csodálatos madárpark várta a kíváncsi látogatókat, akik különleges ludakat, kacsafajokat (mandarin-, bukó-, chilei fülyülőréce), fekete hattyúkat láthattak barátságos közelségből, itt-ott együtt sétálgatva velük.
Badacsonytomaji kemping
Szállásunk a badacsonytomaji kempingben volt, de annyira azért nem vettük hátizsákosra a dolgot, így az egyik fa szendvicsházikóban szálltunk meg, ahol egy mindennel (csak légkondival nem) felszerelt szobát kaptunk, saját fürdővel és rezsóval, és két-két nem túl csöndes idős falszomszéddal. Jó volt látni, hogy a szállás már nem a rémálmokba is beillő sötét, pókhálós, penészes zuhanyfüggönyű, fülledt „szocreál” házikókat foglalja magában, mint amiket a régi balatoni táborozásokkor tapasztaltunk, hanem igényes, egységes, minimalista szobákat, ahol jól ki tudjuk pihenni magunkat egy kiadós strandolás után.
Badacsony, a kihagyhatatlan
Ha az északi parton járunk, de ez talán a déli partra is igaz lehet, egy badacsonyi kirakódóvásár-nézés és borkóstolás elengedhetetlen program, mi sem hagytuk ki. De nem a szokásosnak mondható „kikérek egy kancsó rozét” módjára italoztunk, hanem előtte egy kis kutatómunkát is folytattunk, milyen borok a vidék jellegzetességei, lehetőség szerint azokat kóstoljuk. Így tehát a kedvenc helyünkön, a badacsonyi borozósor (rossz nyelvek szerint: rablósor) Szürkebarát borozójában 1-1 decinyi finom helyi borokat iszogattunk, úgy mint a Budai zöld, Kéknyelű, Tramini, Szürkebarát, Rizlingek.
Szigligeti vár
Másnap a közvetlen szomszédságban lévő szigligeti várat másztuk és néztük meg, bár elég izzasztó túra volt az egyszer 30 fokos napsütéses, másik pillanatban esős, fülledt időben, mégis a vár tetején fogadó balatoni panoráma és a szépen kialakított múzeum és vártermek (barokk konyha, fegyverkiállítás, kovácsműhely, kápolna) kárpótoltak mindenért.
Ételek, italok
Szó, ami szó, vittünk mindent, tehát javarészt főztünk. De azért jutott egy kis „strandkajára” is, hiszen nincs nyaralás – szerintem – egy jó hekk vagy lángos nélkül. A kempingben volt étterem, ahol biztosítottak róla, hogy nem 2-3 napos, megmikrózott hekket árulnak. Egy 20-30 dekás halra gondoltam maximum, de közölték, hogy csak 60 dekás van 4200 forint/kilós áron. Egy sajtos-tejfölös lángos pedig 850 forint volt, így mondhatni egy éttermi étkezés bőven megdobta a nyaralás árát, viszont az étel finom volt és friss.
Folly-arborétum
Hazautazásunk napján búcsúzóul megnéztük a badacsonyörsi Folly-arborétumot, melynek nem mindennapi történetéről mi is írtunk, hiszen erős szálakkal kötődik Pécshez a park, amit dr. Folly Gyula pécsi orvos telepített a 20. század első felében. Mikor megérkeztünk és elindultunk az arborétum látogatóházába, egy kis állatra lettünk figyelmesek, ahogy a kertbe és a szőlőtőkék közé rohan, nem cica volt, hanem egy kenguruméretű nyúl. Mint az Alice Csodaországban című mesében a nyúl kísért végig minket az arborétumon, mely valóban olyan, mint egy csodaország. 5 hektárján ciprus- és cédrusliget, különleges növénykert terül el, körülbelül 600 faféle otthona. Ahogy írják is: „terméskővel burkolt, fák között kígyózó tanösvényeiről, árnyas pihenőiről sok száz pompás ritka fenyőt láthatunk a Badacsony, az Örsi-hegy, az Ábrahám-hegy és a halványkékbe vesző víztükör ölelésében”. Ottjártunkkor épp az egyik óriási fenyőről pottyant le egy hatalmas labdaméretű toboz.
[su_box title=”Egyéb látnivalók” style=”soft” box_color=”#9fc46c” radius=”2″]Nyaralásunkkor útba ejtettük még a balatonedericsi Afrika múzeumot, ami kisgyerekeseknek, állatbarátoknak biztosan nagy élmény, sokféle állat: fekete kismalacok, őzek, pávák, kacsák, madarak, tevék és egy izgalmas kiállítás várja a látogatókat. Ha nem akarunk hegyet mászni, körbe is autózhatjuk a Badacsonyt, itt-ott kiszállva, nagyon szépek a kis falvak körülötte! Ha kirándulni szeretnénk, aztán meg is pihennénk, zarándokoljunk el a Kisfaludy-házhoz, melyről sokaknak eszébe jut egy kedves moziélmény, az 1954-es Makk Károly rendezte Liliomfi című vígjáték. Még egy érdekesség, aminek pécsi vonatkozása is van: a badacsonytomaji Szent Imre bazalttemplom, melynek orgonája a pécsi Angster-gyárban készült 1946-47-ben. Európában egyébként két szürke bazaltkőből épült háromhajós templom van, az egyik Franciaországban, a másik Badacsonytomajon, és ez utóbbi épült korábban.[/su_box]
Ez volt a költséghatékony háromnapos nyaralásunk története, azonban az anyagiakon túl, ami végül is a miénk lett, és ami felbecsülhetetlen érték, az a sok élmény, amivel gazdagodtunk, a természet csodái, a gyönyörű tájak látványa.
Az ismertetők forrása: a badacsonytomaji Szent Imre Plébánia honlapja; a Folly-arborétum és borászat honlapja.