Május nyolcadikán van a magyar kézműves fagylalt napja, mely általában érdektelenségbe fullad Pécsen, idén azonban meg sem tartják az országosan, központilag szervezett eseményt. Ez ne szegje a kedvünket, otthon ugyanis fantasztikus fagyi, sorbet vagy egyszerűbb, pálcikás jégkrém készíthető egy kis ügyességgel, néhány fontos irányelv mentén. Mondjuk, mik ezek!
Sorbet, jégkrém vagy fagylalt?
Nem mindegy, hogy minek állunk neki. A sorbet (ejtsd: szorbé) és a jégkrém egy könnyebb otthoni művelet, a fagylalthoz már érdemes beruháznunk egy fagyigépre. Ezekhez a szerkezetekhez már elérhető áron hozzá tudunk jutni, párezer forinttól lehet kapni egyszerűbb fagylaltkészítőket, amit biztosan meg fog hálálni a családunk.
Még mielőtt nagy hévvel nekiállnánk a fagylaltgyártásnak, döntsük el, pontosan mit akarunk. Megkülönböztetjük a víz-, illetve tejalapú fagylaltokat: az előbbi a sorbet, az utóbbi a fagylalt néven fut, de készíthetünk egyszerű, pálcikás jégkrémet is.
Sorbet: egyszerű, könnyed és gyümölcsös
– A sorbet tulajdonképpen cukorszirup és gyümölcs keveréke. A vízbázis miatt általában gyümölccsel párosítjuk, de lehet különlegesebb zöldségekből is készíteni, például bazsalikom és citrom keverékéből – avat be a kulisszatitkokba Veszprémi Flóra pécsi cukrász.
Ehhez nem kell mást tennünk, mint elkészíteni egy cukorszirupot 1-1 arányban, és hozzáadni ugyanennyi friss gyümölcsöt. Pontosabban: fél kiló kristálycukrot fél liter vízben főzzünk fel, majd ehhez adjunk hozzá 1 kg gyümölcsöt. Ezt a masszát gépben turmixoljuk simára, majd ha nem áll rendelkezésre fagylaltgép, akkor simán fagyasszuk le, de ha van otthon, akkor érdemes átpörgetni egyszer a gépben is a masszánkat. A pécsi cukrász szerint ízesíthetjük citrommal, lime-mal, bazsalikommal és akár kakukkfűvel is.
Kicsit bonyolultabb, de isteni édesség: a fagylalt
Veszprémi Flóra elmondta, hogy a tejes alapú fagylaltok lehetnek tojással készültek, illetve tojásmentesek. Ez utóbbi kategóriába tartozik a csokoládéfagylalt, ahol a kakaóvaj miatt például nincs szükség tojásra. A többi: vanília-, pisztácia-, mogyoró- és egyéb gyümölcsös fagylaltokba szükség van a tojássárgájára állaga miatt, máskülönben rövid időn belül kikristályosodna a fagyink. Ha tökéletes fagyos desszertet akarunk, akkor érdemes használnunk glükózt, ami selymessé és tartóssá teszi a fagyinkat. Bár a fagylaltkészítés már picit bonyolultabb munka, abszolút megéri, és érdemes kísérleteznünk vele, mert sokkal több ízben gondolkodhatunk.
Ott kezdjük, hogy tejből, cukorból és tojássárgájából sodót készítünk. A tojássárgáját és a kristálycukrot kézi haberővel fehéredésig keverjük. A tejet egy lábosba öntjük, egy vaníliarúddal felforraljuk, majd levesszük a tűzről. A vaníliarúd nélkül visszatesszük a tűzre a lábost, beleöntjük a tojáskeveréket, majd kézi haberővel simára keverjük a sodót – kész is a fagylalt alapja!
– Az elkészült sodót turmixgéppel emulgeáljuk – vagyis homogenizáljuk az egymásban nem oldódó folyadékfázisokat – a csokoládéval, pisztáciával, eperpürével, sárgabarackpürével, málnával, vagy azzal, ami éppen otthon van. A masszát ezután hagyjuk kihűlni, majd fagyigépbe öntjük, és kikeverjük – ajánlja a cukrász.
[su_box title=”Egyszerű vaníliafagyi” style=”soft” box_color=”#1892ca” radius=”2″]
Hozzávalók:
- 7 dl tej
- 3 dl tejszín
- 200 g kristálycukor
- 7 db tojássárgája
Ezt a keveréket körülbelül nyolcvan fokig kell főzni, majd lehűteni és fagyigépben habosítani. A csokis verzió ugyanígy készül, de ízlés szerint 100-200 gramm étcsokoládét adunk hozzá.[/su_box]
A legegyszerűbb pálcikás móka: a jégkrém
Talán a legegyszerűbb verziója a hideg nyalánkságoknak a pálcikás jégkrém, gyerekeknek egy meleg napon gyors és finom megoldást jelenthet. Elég csinálnunk hozzá például egy kókusztejes eper-banánturmixot, amit utána kis pohárkákba töltünk, pálcikákat dugunk bele és lefagyasztjuk.