A Pécsett második alkalommal megrendezett kétnapos Tanuló Fesztivál több mint 100 izgalmas programot kínál kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
A tanulók fesztiváljának apropóját az adta, hogy Pécs 2017-ben elnyerte az UNESCO Global Learning City Award, azaz a „Tanuló Város” díját. A tavalyi fesztiválhoz hasonlóan idén sem mindennapi módon tanulhatnak a diákok a Pécsi Napok keretén belül szervezett kétnapos, szeptember 21-től 22-ig tartó belvárosi fesztivál megannyi programjának köszönhetően!
A fesztivál három témakör köré épül: környezettudatosság, Pécs kulturális örökségei, generációk közötti tanulások és képességfejlesztő együttműködések. Nézzük is, mi mindenre számíthatunk – természetesen a teljesség igénye nélkül.
Szeptember 21.
A fesztivál első napján már reggel beindulnak a remek programok. A Tettye Forrásház Zrt. városi szennyvíztisztító-telepét 9 órától látogathatják meg az érdeklődők, vezetett – maximum 20 fős turnusokban. Egy csoport másfél-két órán keresztül sétálhat a telepen, megismerve annak működését és hasznát (a turnusok időpontjai: 9.00–11.00, 11.00–13.00, 13.00–15.00). A programra regisztrálni az [email protected] címen lehet.
Ha valakit érdekel, hogy miért használjuk egyre kevésbé a hagyományos közlekedési formákat, vagy az, hogy milyen lehetett egy folyón átkelni evezővel vagy éppen anélkül, azok a Balokányban kaphatnak választ kérdéseikre, reggel 9 órától (de másnap, szeptember 22-én is lesz erre lehetőségük). Itt ugyanis kipróbálhatunk csónakokat, mászkálhatunk mezítláb, és a bringázás biztonságosságáról is tanulhatunk, mindemellett pedig friss levegőn néhány ritka növényfajjal is megismerkedhetünk, a kicsiket továbbá kishajóépítés, hajtogatás várja.
A Pécsi Egyházmegyei Katolikus Karitásza 10 órától mutatja, hogy miért súlyos pazarlás az ételmaradékok kidobása, és hogy miért káros a környezetünkre. Szintén 10 órától bebarangolhatjuk a Tudásközpontot is, ahol a kisdiákok ismerkedhetnek meg a régió legnagyobb könyvtárának szintjeivel és működésével (regisztráció: [email protected]). Két turnus indul, az egyik 10 órától, a másik 11.30-tól.
Akiket a könyvtárosok által használt, nem látogatható terek és könyvtáros eszközök érdekelik, egy külön program keretében azokat is megtekinthetik (10 órakor és 11.30-kor, regisztráció: [email protected]).
Akiket inkább a rejtélyes pécsi mélységek érdekelnek, azok 10 órakor Tillai Gábor történész vezetésével sétálhatnak a középkori pécsi kanonoki lakóházak pincéiben (zseblámpát vagy fejlámpát célszerű bekészíteni, regisztráció: [email protected]).
Szeptember 22.
A Mecsekerdő Zrt. Mókus Suli Erdészeti Erdei Iskola és Erdő Háza szervezésében 10 órától a Szent István téren minden érdekességet megtudhatunk a közeli erdőkről. Érdekes játékokkal, izgalmas fejtörőkkel, 13 és 14 óra között trófea-bemutatóval várják az érdeklődőket.
Szintén a Szent István téren méhészkedhetünk is egyet 10 órától. A program során két méhész mutatja be a méhészet gyakorlatát, és a méhészkedés érdekes mozzanatait, de lehetőség lesz többek között mézek kóstolására is.
A Gant Pécsi Kesztyű Kft. a Ferencesek utcájában található üzleténél a pécsi kesztyűs szakmára felkészítő kézműves foglalkozást és kreatív kesztyűtervezést szerveznek 13 órától (erre szeptember 21-én is lesz már lehetőség).
Az Uránvárosi Hangösvény egyedülálló programját akár szeptember 21-én is megnézhetjük, de ha lemaradunk, 22-én semmiképp ne hagyjuk ki! A 10 órakor kezdődő programon a 60 éves városrész emblematikus épületeit, köztéri alkotásait okostelefonok használatával lehet megismerni. A jelentkező csoportok, családok, közösségek 15 percenként indulnak a Pécsi Kulturális Központ elől, ahol önkéntes segítők elmagyarázzák az eszközök használatát, és adnak útvonaltervet. Így élményszerűen juthatunk hozzá hasznos információkhoz és telefonunkat újszerűen, új funkcióval használhatjuk.
Megismerkedhetünk a demenciával élők, az Alzheimer-betegek életével is 15 órától a Sétatéren. Az Alzheimer világhónap keretén belül szervezett Alzheimer-séta társadalmi figyelemfelhívó, felvilágosító, szolidaritást kifejező szereppel bír a demenciával élők, családjaik és ápolóik támogatására.