Február 15-ig, de legkésőbb március 15-ig a pécsi közgyűlés elé kerül az önkormányzat idei költségvetése. Mint nemrég megírtuk, számos tényező feszíti a 2022-es büdzsét. E tényezők közül az egyik legmarkánsabb az a súlyos pénzügyi-gazdálkodási örökség, amit a fideszes városvezetés hagyott Péterffyékre. Utóbbiak többször is elmondták: a Páva-féle kvázi csőd, és az állami gigahitel felvételének elsődleges oka a felelőtlen, pazarló vagy éppen gondatlan gazdálkodás volt. Következménye pedig nem csak az, hogy a város öt évvel ezelőtt elvesztette gazdálkodási önállóságát, miután a fideszes vezetést gondnokság alá helyezte saját kormánya, hanem az is, hogy máig adóssághegyeket kell ellapátolni utánuk. Pécs 2020-ban és 2021-ben majdnem 3,3 milliárdot törlesztett már a fideszes adósságból, de több mint 5 milliárd forint még vissza van. Idén, az előző évhez hasonlóan, 1,75 milliárd forintot kell fizetni az államnak. Félreértés ne essék: ezt minden pécsi közösen fizeti és a saját bőrén érezheti. Ha ez az adósság nem lenne, sokkal több pénz jutna városüzemeltetésre, jóléti intézkedésekre, fejlesztésre.
Összesen 12,5 milliárd forint rendkívüli állami segítséget kellett igénybe vennie 2017 végén és 2018 elején Pécs fideszes vezetésének. A 2014–2015-ös teljes kormányzati adósságátvállalás után sokmilliárdos hiányt halmoztak fel Páva Zsolték 2017 végéig. A város gyakorlatilag csődbe került, a polgármestert, és vele együtt a teljes önkormányzatot gyámság alá helyezték: azóta az államkincstár felügyeli a gazdálkodást. A teljes önállóság elvesztése csak az egyik ára volt annak, hogy a kormányzat megmentette a csődtől, azaz a teljes megszégyenüléstől a Páva-Decsi-Őri trojka vezette önkormányzatot. A másik ára az volt, hogy a mai napig, és még évekig nyögi a város ezt az örökséget. 2024-ig összesen még 5,3 milliárd forintot kell visszafizetnie a pécsieknek az államkasszába. (A hitelmoratórium az önkormányzatokat nem érinti.)
2019 őszén, a választások után közvetlenül 8,5 milliárddal tartozott Pécs az államnak. A 12,5 milliárd úgy olvadt ennyire, hogy abból 3 milliárd forint egy likvid hitel volt, amit még az adott évben visszafizettek Páváék, és további 1 milliárdot sikerült törleszteniük saját erőből az átadás-átvételig. Mindezen felül 5 milliárdos működési hiány feszítette a büdzsét, a teljes önkormányzati szféra (cégek + önkormányzat) hitelállománya pedig 18,2 milliárd forint volt (ebben benne volt a 8,5 milliárdos, az állam felé fennálló kötelezettség is).
Az új városvezetés azonnal szigorú takarékossági intézkedéseket vezetett be, majd megkezdődött az önkormányzat, a cégek és az intézmények átvilágítása, melynek nyomán máig 29 ügyben 21 feljelentés született, az elkövetési érték 2,4 milliárd forint – derül ki a pécsi elszámoltatási honlap közléséből.
Az elszámoltatás vezetője egy interjúban elmondta: nem csak a feljelentéseken lehet mérni az átvilágítás sikerességét. Sok esetben „csupán” feltárták a rossz gazdálkodási gyakorlatokat, visszásságokat, amelyek megszüntetésével a cégek, intézmények működése jóval olcsóbb lett a korábbinál. Arra is van példa, hogy több száz milliós önkormányzati vagyont sikerült visszaszerezni az átvilágítás nyomán.
Péterffy Attila a minap – egy nyomozás-megszüntetés után – többek között arról írt közleményében (ITT és ITT), hogy nem hagyják magukat, hiába szolgálja a rendőrség egy része a NER-t, folytatják a visszásságok feltárását.
A városvezetés képviselői az átvilágításra, elszámoltatásra alapozva jelentették ki több alkalommal is az elmúlt időszakban, hogy a Páva-féle kvázi csőd, és állami gigahitel felvételének elsődleges oka a 2010 és 2019 közötti felelőtlen, pazarló vagy éppen gondatlan gazdálkodás volt.
Hogy ne csak milliárdokban fejezzük ki magunkat, utánanéztünk, a városüzemeltetés terén mennyit ér 1,7 milliárd, ami az állami hitel törlesztőrészlete egészen 2024-ig.
- A Tüke Busznak adott önkormányzati támogatás 80 százaléka, azaz körülbelül 10 hónapig lenne megoldva belőle a közlekedési cég közpénzből származó dotációja.
- Nagyjából 30 jelentősebb útszakasz újulhatna meg belőle teljesen a városban évente.
- A város (Biokom) jelenlegi útfelújítási keretének ötszöröse.
- A Biokom egész éves önkormányzati támogatása.
A város vezetői közelmúltbeli nyilatkozataikban hangsúlyozták: a járvány, az önkormányzatokat érintő kormányzati megszorító intézkedések, forráselvonások, például az iparűzési adó felének elvétele miatt amúgy is feszített pécsi költségvetésre óriási terhet ró az állami hitel miatti törlesztési kötelezettség. Bár a legfontosabb fejlesztésekhez és azok előkészítéséhez ragaszkodik a város, a fideszes időszak felelőtlen gazdálkodása miatti hitel negatív hatását – a városüzemelésen, önkormányzati cégek működésén, esetlegesen elmaradó fejlesztéseken keresztül – minden pécsi a saját bőrén érezheti.