Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a mai kormányinfón bejelentette, hogy ezen túl csak a magántulajdonú személygépkocsik és a taxik tankolhatnak 480 forintért, a hazai olajtartalék egynegyedét fel kellett szabadítani a százhalombattai finomító tervezett karbantartása miatt.
Szokatlan módon szombaton tartják meg az e heti kormányinfót. Gulyás Gergely bejelentette, hogy komoly ellátási nehézségeket okozhatna a hazai üzemanyag-ellátásban a MOL százhalombattai olajfinomítójának leállása. A tervezett karbantartás miatt a vállalat jelezte a kormánynak, hogy szükséges hozzányúlni a stratégiai tartalékhoz.
– A százhalombattai finomító fedezi a hazai szükséglet 100 százalékát – mondta Gulyás Gergely. – Egyszer már elhalasztották a karbantartását, azonban tovább nem lehetett tolni. Ebben a helyzetben két lehetőségünk maradt. Vagy importálni kell finomított kőolajat, vagy fel kell szabadítani a stratégiai készleteket. A háború lehetetlen helyzetet teremtett Európa ellátásában, jelenleg szinte lehetetlen kőolajat beszerezni. Az is világos, hogy a stratégiai készletünk teljes felszabadítása nem lehetséges, csak annak egy részéhez lehet hozzányúlni. A kormány arról döntött, hogy a készlet nagyjából egynegyedét felszabadítja.
A miniszter azt is elmondta, ez, a MOL-nál lévő készlettel együtt sem elegendő a teljes hazai szükséglet fedezésére. Éppen ezért szűkítették azok körét, akik az árstopos, 480 forintos áron tankolhatnak. Ezen túl kizárólag a magántulajdonban lévő személygépkocsik, a mezőgazdasági járművek és a taxik vásárolhatnak üzemanyagot ilyen áron. Azaz a céges tulajdonban lévő kocsiknak, a 7,5 tonnát meghaladó tehergépkocsiknak és a külföldi rendszámmal rendelkező autóknak is a piaci árat kell fizetniük a kutakon. A kannába történő tankolásra továbbra is a piaci ár vonatkozik.
Kérdésre a miniszter azt is elmondta, hogy az új rendelet ma délben lép hatályba.
Gulyás Gergely arról is beszámolt, hogy az energia-veszélyhelyzeti operatív törzs megvizsgálta a gáz kiváltására alternatívát jelentő lehetőségeket. Erre azért van szükség szerinte, mert a háború befejezése kapcsán egyelőre nincsenek biztató fejlemények, ez pedig láthatóan egyre feljebb viszi az energiahordozók árát.
Ezért a kormány arról döntött, hogy meg kell növelni a hazai lignittermelést, amelyet a mátrai erőmű korábban leállított blokkjainak újraindításával szeretnének elérni.
Szintén döntés született arról, hogy a barnaszén bányászatát újra akarják indítani. Tűzifát Magyarországról kivinni mostantól csak engedéllyel lehet, és a kormány vizsgálja annak lehetőségét, hogy meg tudják növelni a tűzifa-kitermelést.
Mint ismert, a Belügyminisztérium már vizsgálja annak lehetőségét, hogy az iskolák át tudnak-e állni fatüzelésű fűtésre. Újságírói kérdésre válaszolva Gulyás Gergely azt mondta, hogy más állami fenntartású intézmények esetében is meg fogják ezt vizsgálni.
Gulyás: A Blikkben már olvastam a klímaváltozásról…
A Telex felvetette a miniszterelnökséget vezető miniszternek, hogy a 480 forintos üzemanyagár miatt az utóbbi hónapokban megnőtt Magyarországon a fogyasztás, ebből következően a károsanyag-kibocsátás is. Mivel jelenleg jelentős aszály sújtja a hazai mezőgazdaságot, az újságíró megkérdezte, hogy az aszályra, a klímaváltozásra hatással van a károsanyag mennyisége is. Amikor megkérdezték Gulyást, hogy a kormány hallott-e már a károsanyag-kibocsátás mértéke és a klímaváltozás közti összefüggésről, a miniszter úgy válaszolt: „A Blikkben már olvastam róla”. Végül azzal zárta le a témát, hogy az újságíró és közte „kedélyes egyet nem értés” van.