Búcsút mondhatunk a sok évtizede megszokott légi szúnyoggyérítésnek: ezentúl kocsikból szórják a permetet a város utcáin. A repülőket felváltó autókban ugyanaz a hatóanyag irtja majd a vérszívókat egy látványosabb – de ugyanolyan ártalmatlan – füstfelhő közepette.
Látványos bemutatóval egybekötött sajtótájékoztatón ismertette a Biokom, mi is váltja ezentúl a légi kémiai szúnyoggyérítést.
Herbai Attila, a Biokom köztisztasági és szolgáltatási vezetője elmondta, fontos tudni, hogy minden ökoszisztéma elengedhetetlen része a szúnyog, ezért nem is lehet a cél a kiirtása, pusztán elérni, hogy a számuk elviselhető legyen az ember számára.
– Az irtás kétféle módon valósul meg Pécsen: egyfelől a Katasztrófavédelem finanszírozásával és vezetésével, másfelől városi megrendelésre, amit a Biokom végez. A légi kémiai irtást felváltja a földi kémiai irtás, mivel a jól bevált, minden évben használatos vegyszert immár tilos a levegőből kijuttatni – mondta.
Herbai szerint a kétféle kémiai irtás közül nem lehet eldönteni, melyik jobb vagy rosszabb. A földi előnye, hogy egész éjszaka végezhető, és a növényzettel sűrűn borított helyeken nagyobb hatásfokkal bír. Hátrány, hogy hangos, nagy füstképződéssel jár, és csak olyan helyeken lehet gyéríteni, ahová a gépjármű befér.
Hozzátette, a levegőpermet ugyan terjed a levegőben, de egy családi ház kertjének hátsó részére már kevésbé jut el. Ezért nagy az ingatlantulajdonosok szerepe a szúnyogok tömeges szaporodásának megakadályozásában: fontos lefedni az esővíztartót, nem szabad vizet hagyni a vödrökben, tisztítani kell a csatornákat, ereszeket. Pár deciliter vízből akár több száz szúnyog is kifejlődhet.
Vranesics Csaba, az Antipeszt környezethigiéniai Bt. ügyvezető igazgatója szerint sokan hiszik, hogy azért váltottak földi kémiai gyérítésre, mert betiltották a levegőben használatos vegyszert, de ez nem igaz. A WHO ugyanúgy engedélyezi a szert – ami egyébként ugyanaz a gépjárműről terítve is, mint repülőgépből –, csupán a légi kijuttatást tiltották meg.
– Fontos szót ejteni a biológiai gyérítésről is. Itt egy olyan baktériumkészítményt kell használni, ami fajspecifikus, és csak a szúnyoglárvákat pusztítja. Ez hasznos a házi szúnyogtenyésző helyeken, hátránya viszont, hogy oda kell figyelni, és pontosan a lárvák megjelenésekor akcióba lendülni – ismertette.
A gépjárművek platójáról levegőbe permetezett vegyszert ULV-technológiával (porlasztott cseppekkel), vagy melegködös megoldással bocsátják a levegőbe. Előbbi kevésbé hatékony, de csendesebb és kevesebb köddel jár. A városban az ULV-technológiát a belső területeken, míg a melegköddel való gyérítést Pécs peremterületein alkalmazzák majd.
A tavalyi évben, az országos szúnyoggyérítési program részeként Pécsen mintegy 3 ezer hektárnyi területen történt irtás, idén 3,2 ezer hektárral számolhatunk. Ezt saját, városi megrendelésre kiegészíteni csupán 1-2 alkalommal volt szükséges 2019-ben, ami körülbelül hatmillió forintot emésztett fel. Várhatóan 2020-ban 6,5 millióra rúg majd az összeg, ami persze függ a szúnyogok számától, az irtás szükségességétől is.