A jól ismert pécsi sztárbandák mellett a városban rengeteg olyan kezdő, fiatal, vagy csak simán ismeretlen együttes van, amelyeket jó ismerni és jó elkapni élőben, Pécs klubjaiban. A pécsi zenei életet bemutató Liverpool-sorozatunk legújabb darabjában újfent ilyen zenekarokat mutatunk be.
StarFunkSimples
Kezdjük egy olyan kitűnő pécsi bandával, akik sajnos már nem igazán aktívak, ugyanakkor 2014-es – a mai napig ingyen hallgatható és letölthető – nagyon frankó kislemezüket már régen be kellett volna mutatnunk. A StarFunkSimples pár éve szép számmal adott koncerteket a városban, méghozzá nem is akármilyeneket, akik pedig látták őket, azok bizonyára örömmel hallgatják is a „Jákob lajtorjájáról” elnevezett anyagukat.
https://www.youtube.com/watch?v=rW20lLl_XEM
A három srác – köztük egy testvérpár – zenéje egyáltalán nem a „szokásos” pécsi vonalon mozog: instrumentális dalaikat böngészve a zenekedvelők találhatnak nyomokban keményebb metál-témákat és hatásokat, tudnak nagyon rockos svunggal húzni, de a szaggatásból simán váltanak improvizatívabb, elszállós, jamelős, dallamosabb és erősen pszichedelikus irányokba is, kifejezetten meglepően és szépen. Ez az idén 5 éves, műfajok között kalandozó, a lehető legjobb értelemben véve eklektikus kislemez egyébként a pécsi könnyűzene iránt érdeklődőnek kötelező.
Skoge
Aki bírja a legendás, igazi magyar klasszikusnak számító Sex Actiont, az feltehetően szeretni fogja a 2017-ben alakult pécsi Skoge zenekart (egy dán kifejezésről van szó, ami prostituáltat jelent és amúgy „szkúgnak” kell ejteni).
Nincs mit ragozni, a Skoge egy koszos, nyers, tökös rockbanda, akik – ahogy kell – szétturnézzák az országot. Facebook-oldalukon egyébként inspirációiknál a következő – és eléggé magáért beszélő – felsorolás áll: „Sok sör, whisky, JÄGER, pálinka és ROKK”. A pécsi dirty rockban utazó öt arc első, Tükörben nézlek című kislemeze nemsokára megjelenik, addig is íme még egy jó kis dal a debütáló anyagról:
Járom zenekar
Nyergeljünk át kicsit a rockról a folkra. A pécsi Járom zenekar Saját utakon című tavaly nyáron megjelent lemeze egyfajta búcsú: „Tavaly nyár végén jöttünk rá, hogy sajnos egy időre el kell távolodnunk egymástól. Így fogalmazódott meg bennünk, hogy mielőtt mind saját utunkon indulnánk, a közös évek eredményét lemezre vessük” – írják Bandcamp-oldalukon, ahol a lemezt meghallgathatjuk és meg is vehetjük elég jelképes összegért.
A Saját utakon dalainak címeit átolvasva pedig elég jó képet kaphatunk arról, hogy milyen zenét is játszik a Járom zenekar: Szatmár-hiripi dallamok, Tarnaleleszi muzsika, Nóták a szaporcaiaktól, Gömöri muzsika, Erdélyi román menet és folytathatnánk. Hamisítatlan népzenei gyűjteményről van szó, melyből árad az örömzenélés hangulata, valamint a hazai és határon túli magyar népzene iránti szeretet.
Bricklane
Pécsen sorra születnek újabb és újabb zenekarok, szinte havonta – ezért is nevezik sokan magyar Liverpoolnak a várost. A Bricklane is egy igencsak fiatal társaság, akiknek idén január elején jelent meg az ingyen letölthető bemutatkozó kislemezük Slownoise („Lassúzaj”) címen (tavaly azonban már megosztottak egy számot róla).
Címével ellentétben nem feltétlenül nevezhetjük lassúnak zenéjüket, ami nem baj. Instrumentális szerzeményeik egyszerre tudnak súlyosak, kemények, dögösek és mégis szállósak-lebegősek, dallamosak és érzékenyek lenni. Van itt alternatív rockos, post-rockos és post-hardcore-os témázgatás, pszichedelikus és zajos-mocskos vagánykodás, sőt még némi líra is. Nagyot merítenek a srácok, de tud működni ez a műfajegyveleg. Sok munka, sok gondolat van a dalokban, ez érződik rendesen. Reméljük, hogy a jövőben is hasonló minőséget hoznak majd, és azt is, hogy a basszusgitár ugyanígy fog dörögni.