-0 C
Pécs
péntek, november 22, 2024
KezdőlapAbszolút PécsMásfél milliárdból újulhat meg a pécsi Régészeti Múzeum

Másfél milliárdból újulhat meg a pécsi Régészeti Múzeum

Régi szégyenfolt tűnhet el Pécs belvárosából a Régészeti Múzeum Széchenyi téri épületének felújításával. Rövidesen megindulhat az épület évek óta megoldatlan rekonstrukciója: a kivitelezésre kiírt közbeszerzési eljárás már folyamatban van, a munkálatok várhatóan tavasszal kezdődhetnek meg – tájékoztatta lapunkat a pécsi önkormányzat.

Íme a lényeg pontokba szedve:

  • 10 éve várat magára a Széchenyi téren lévő JPM Régészeti Múzeum felújítása.
  • A rekonstrukcióra korábban a megye, majd a város nyert pályázati forrást, de a kivitelezésre kiírt korábbi közbeszerzésre a rendelkezésre álló összegnél magasabb árajánlatok érkeztek be, ezért nem indult meg a felújítás.
  • Hónapokig tartó szakmai előkészítés után az új pécsi városvezetés 2020 nyarán új közbeszerzési pályázatot írt ki.
  • Az eredeti tervekhez képest módosult a műszaki tartalom, de tavasszal megkezdődhetnek a munkák.
  • 1,5 milliárdos beruházás keretében újul meg a múzeum.
  • A tervek szerint egy integrált kiállítótér jön majd létre: a múzeum folyamatosan bővülő régészeti leletanyaga mellett a helytörténeti és a néprajzi kiállítás egy-egy darabja is helyet kap.
  • Kialakítanak egy kertre néző kávézót is.
  • Az interaktív tárlat 21. századi technológiákat alkalmaz majd, múzeumpedagógiai foglalkozásokat is tartanak majd itt, de a tudományos kutatómunkára is alkalmas lehet.
  • A munkák nagyjából egy évig tartanak, 2022 nyarán fogadhat újra látogatókat a pécsi múzeum.

Alább olvasható az önkormányzat közleménye:

Több mint tíz éve várat magára a Janus Pannonius Múzeum Széchenyi téri egységének felújítása. A főtér szégyenfoltjának számító Régészeti Múzeum rekonstrukciójára korábban pályázati forrást nyert el először a megye, majd a város, de a kivitelezésre kiírt korábbi közbeszerzésre a rendelkezésre álló összegnél magasabb árajánlatok érkeztek be, ezért a múzeum felújítása eddig nem kezdődött meg.

2020. augusztus 19-én egy több hónapos szakmai előkészítést követően új közbeszerzési pályázatot írt ki az új városvezetés, a kivitelező kiválasztására irányuló tender azonban még nem zárult le.

– Úgy alakítottuk át a beruházást, hogy az épület felújítása és a rekonstrukció műszaki tartalma továbbra is megfelelő legyen, de a fedezetül szolgáló pályázati forrást ne lépjék túl az ajánlatok – mondta el Ruzsa Csaba, gazdaságért felelős alpolgármester. – Ennek érdekében az eredeti tervekhez képest módosult a műszaki tartalom: a rekonstrukciós munkálatoknál figyelembe vettük az építőipari árváltozásokat, de úgy, hogy a projekt turisztikai céljai ne sérüljenek. Ezzel sikerült egy újabb, régóta eredménytelen fejlesztési projektet ismét helyes pályára állítanunk, és tavasszal végre megkezdődhet a belváros egyik régóta elhanyagolt épületének felújítása.

Pécs főterének emblematikus műemléki múzeumépülete 1,5 milliárd forintos beruházás keretében újul meg.

A munkálatok a raktározási nehézségekre is választ adnak: a tervek alapján egy olyan raktáregységet hoznak létre az ingatlanon belül, amely képes a folyamatosan gyarapodó leletanyag befogadására és a múzeumi előírásoknak megfelelő tárolására. Az épület különlegessége lesz az a kávézó, amely az épület földszintjén kaphat majd helyet. A vendégek a hangulatos múzeumkertre néző teraszon a város szívében, mégis csendes zöldkörnyezetben tudnak felfrissülni.

Fontos szempont volt az eredeti funkció megőrzése, vagyis az, hogy a város főterén továbbra is múzeum működjön. Azt szeretnénk elérni, hogy az új régészeti múzeum egyfajta integrált kiállítótér legyen, ahol a múzeum folyamatosan bővülő régészeti leletanyaga mellett a helytörténeti és a néprajzi kiállítás egy-egy ízelítője is helyet kap, így felkelthetjük a látogatók érdeklődését további pécsi tárlatok iránt – fogalmazta meg Bognár Szilvia, kulturális területért felelős alpolgármester. – Az akadálymentes épület emeletén jól körüljárható lesz a kiállítás anyaga, amelyet a Janus Pannonius Múzeum szakemberei állítanak majd össze. A tervek szerint az interaktívvá váló tárlat 21. századi technológiákat alkalmaz majd. Szeretnénk, ha az új környezet nemcsak a múzeumpedagógiai foglakozások megtartását ösztönözné, hanem a tudományos kutatómunka korszerű helyszíne is lenne.

A kivitelezési közbeszerzési eljárás eredményes zárása után a vállalkozói szerződés aláírása történik meg. A beruházás előreláthatóan 12 hónapot vesz majd igénybe, így legkorábban 2022 nyarán fogadhat újra látogatókat a pécsi Régészeti Múzeum.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő