Azt szokás mondani, hogy ha valamit egy évig nem vettünk fel, akkor engedjük el. És mi is lehetne jobb módja a megválásnak, mint odaadni a rászorulóknak? Utánajártunk, hogy Pécsen hogyan segíthetsz!
A minap munkatársunk párjával kipakolta otthonukban a szekrényeket és több nagy zsáknyi használt, de jó állapotban lévő ruhát, cipőt, kiegészítőt, piperecuccot szedtek össze, amire már egyértelműen nem volt szükségük. Bepakolták a zsákokat az autóba és elindultak az Alkotmány utca felé, mert úgy emlékeztek, korábban láttak ott egy ruhagyűjtő konténert. Mikor konstatálták, hogy az már nincs ott, úgy döntöttek, személyesen viszik el a dolgaikat a Támasz Alapítvány Dugonics utcai székhelyére.
Ennek kapcsán összegyűjtöttük, milyen adományokat várnak a rászorulók az adományozóktól, és hol gyűjtik ezeket. Olyanokat kérdeztünk, akik rengeteget tesznek a város és a régió szegény embereiért.
Remény Háza
Az egyházi üzemeltetésű hajléktalanokat segítő intézmény vezetője, Pavlekovics Ferenc
plébános arra hívta fel a figyelmet, hogy mivel nincsen raktáruk, ezért nem tudják fogadni a jó szándékú, de nagy helyet foglaló tárgyi adományokat, mint bútort vagy könyveket.
– Aminek nagyon örülünk, az a tartós és a friss élelmiszer. Természetesen minden
adományozónak nagyon oda kell figyelnie a szavatossági időre, mielőtt ételt juttat hozzánk.
Szigorú szabályozások vonatkoznak ránk az élelmiszerekkel kapcsolatban, nem megfelelő alapanyagokat nem adunk ki pártfogoltjainknak – mondta el a plébános hozzátéve, hogy náluk külön konyha nem működik, csak ételt lehet melegíteni, ezért csakis készételt tudnak elfogadni a Tüskésréti utca 8. szám alatt.
Támasz Alapítvány
Takaróból, ruhából és cipőből, tartós élelmiszerből, törülközőkből, ágyakból és tisztálkodószerekből sosem elég, hiszen ezek elkopnak és elfogynak.
Az alapítvány vezetője, Hajdu Krisztián szerint aranyszabály, hogy csakis elfogadható állapotban lévő dolgokat adjunk le, amiket még mi is hajlandóak lennénk használni. Ugyanez a bútorokra is igaz, ha a szekrény szinte szétesik, azt a hajléktalanszállókon sem tudják használni.
– Mikor még kihelyezett gyűjtőkonténerekkel dolgoztunk, előfordult, hogy vértől tocsogó ruhákat dobott be valaki, amit nyilván nem tudtunk volna jó szívvel odaadni senkinek, hiszen gusztustalan és használhatatlan volt – mesélt lapunknak egy szomorú esetről a Támasz vezetője.
Kétféleképpen adhatjuk le az adományokat, vagy személyesen visszük dolgainkat az alapítványi központba (Dugonics utca 26.), vagy pedig egyeztetünk a diszpécserszolgálattal telefonon vagy e-mailben, akik szociális munkásokat küldenek a csomagokért.
– Szerencsére egyre többen adakoznak, az emberek egyre inkább nyitnak felénk. Egyébként ha cég adományoz, az le tudja írni az adójából. Ez tárgyi adomány is lehet, amit készpénzesítenek – mondta el Hajdu Krisztián.
Mosolymanó Egyesület
– Az egyesületünk körülbelül kétszáz pécsi, hátrányos helyzetben élő családdal foglalkozik, akiknek szerencsére rengetegen segítenek a városiak közül, sőt még más településekről is. Vannak rendszeres adományozóink és olyanok is, akik egy-egy alkalommal nyújtanak anyagi, vagy tárgyi segítséget. A legnagyobb szükség általában élelmiszerre, pelenkára, tisztálkodó- és tisztítószerekre, ruhára, cipőkre, bútorokra, ágyneműre van – magyarázta Vörösné Deák Andrea, a Mosolymanó vezetője.
Az adományokat minden nap reggel 8-tól délután 5-ig lehet leadni az Esztergályos János utca 20. szám alatt, ahol főként az időjárásnak megfelelő ruhákat és cipőket gyűjtenek sok minden más mellett. A mindennapi használatra alkalmas konyhai eszközök, háztartási gépek, falfesték, bútorok is nagyon keresettek a regisztrált családok körében, de az egyesületnek nincs kapacitása segíteni a szállításban, így kérik az adományozókat, hogy lehetőségeikhez mérten ebben is legyenek partnerek. A gyerekjáték esetében figyeljünk rá, hogy jó állapotú és hiánytalan legyen, és ne feltétlenül kirakót vigyünk be, mert abból rengeteg van már.
– Sok családban előfordul, hogy nehezen tudják megoldani a mindennapos utazást az iskolába és a munkába, így nagyon örülnek, ha valaki közlekedési bérlettel ajándékozza meg őket. Leadják nálunk az igényt és az adományozó megbizonyosodhat róla a bizonylat alapján, hogy valóban jó helyre került a pénze – mondta az önkéntes jótevő, Vörösné Deák Andrea.
Magyar Máltai Szeretetszolgálat Pécsi Csoport
Pécsett hétköznaponként összesen három telephelyen, a Janus Pannonius utca 6. alatt, az Apafi utca 99.-ben reggel 8 és délután 4 között, illetve az Edison utca 24. alatt található raktárban délelőttönként tudják leadni az adakozók csomagjaikat, amiket hajléktalanok és szegény családok között osztanak ki.
– Általában nagyon konkrét, részletes igényekkel érkeznek hozzánk a pártfogoltjaink, így az adományozók sokat segítenek azzal, ha nem ömlesztve adják le a csomagjaikat, hanem legalább nemek vagy korosztályok szerint szétválogatják a ruhákat és cipőket – így Jónás Gergő, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat dél-dunántúli régiójának ügyvezetője, aki hozzátette: amennyiben erre nincs mód, természetesen a szociális munkások elvégzik a válogatást az ömlesztett adományok beérkezése után.
A leadott gyerekjátékok, az elektronikai és a háztartási eszközök is gyorsan elfogynak, de a leggyakoribb kérés a használható, jó állapotú cipő.
– Néha vannak időszakos igények is, telente például rengetegen kérnek tüzelőt, elsősorban faanyagot. Ez lehet akár házátalakításból megmaradt fatörmelék is, ami talán szemétnek tűnhet, de egy ember életét is megmenthetjük vele – mondta az ügyvezető.
Esztergár Lajos Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központ
Nagy István, az intézmény igazgatója sokkal jobbnak tartja a tárgyi adományokat a pénzbelieknél, hiszen ezek jóval nyomon követhetőbbek, átláthatóbbak és a nem megfelelő célra való használat lehetősége minimalizálódik. Emellett azt vallja, hogy tönkrement, használhatatlanná vált tárgyakat nem fogadnak, hiszen nem tudják nyugodt szívvel továbbadni.
– Intézményünk Pécsett és a járásban körülbelül 2400 családdal, 5-6000 emberrel áll kapcsolatban, a korosztály nagyon változó. Vannak köztük kisgyermekes családok, de egyedül maradt idős emberek is. Központunkban az Anikó utca 5. szám alatt és a többi telephelyünkön is leadhatóak a csomagok – mondta Nagy István.
Szinte minden tárgyi adományt elfogadnak, de elsősorban a tiszta, használható ruháknak és tartós élelmiszereknek látják hasznát a központban. Amire a legnagyobb szükség van, az a különböző korosztályoknak való kisbaba- és gyerekruha, valamint az időseknek való, szezonnak megfelelő ruhadarabok.