-0 C
Pécs
kedd, november 19, 2024
KezdőlapAbszolút PécsNem mindennapi módon kaphatnak munkát a pécsi romák

Nem mindennapi módon kaphatnak munkát a pécsi romák

Egy rendhagyó, tapasztalatra és gyakorlati tudásra épülő új program keretében 3 hónapon belül akár jól kereső állásuk is lehet a munkakereső pécsi romáknak!

A Nyolc Boldogság Alapítvány és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat „Dolgozva tanulás” címmel indított egy rendhagyó, 3 hónapos gyakorlati ismereteket kínáló és a jövőbeni munkavállalást megkönnyítő projektet olyan tanulni vágyó cigány származású pécsieknek, akik szeretnék elsajátítani az olyan – ma már akár hiányszakmának is nevezhető – betanított foglalkozások alapjait, mint az asztalosság, a kőművesség, a kályhaépítő, vagy a kárpitos. A projektben 16 és 62 éves korig bárki (akár iskolai végzettség nélkül is) részt vehet, aki vállalja a 3 hónapos, napi szintű, szakmára történő felkészítést.

Sokan élnének a lehetőséggel

A projektet felvezető csütörtöki sajtóeseményen a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Menő Jövő Gyermekközpontjában megjelentek egy előzetes regisztráció és egy kimerítő tájékoztató után egy kötelező kompetenciatesztet és egy kérdőívet töltöttek ki, mely része annak a kiválasztási folyamatnak, melynek végén választják ki azt a 15 jelentkezőt, akik részt vehetnek az általuk választott szakma képzésén. Ez azonban nem tanfolyam, hanem munka, melynek során a szakmák mestereitől tanulva, tisztességes, akár a minimálbért is meghaladó fizetésért dolgozhatnak – innen a projekt neve. A szeptembertől decemberig tartó betanulási folyamat után a résztvevők így akár biztos megélhetést nyújtó szakmát is szerezhetnek.

Ifj. Csonak Pál és Fehér Angéla mutatta be a projektet

Ifj. Csonka Pál, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat dél-dunántúli régióvezetője az eseményen elmondta, hogy a Roma As Resource (RARE) elnevezésű nyolc országot, valamint 21 civil és állami szervezetet összefogó, a roma emberek munkaerőpiaci részvételét innovatív módszerekkel segítő európai uniós programban a szeretetszolgálat koordinátori szerepet tölt be.

-A régióban több mint 5 millió cigány származású kisebbségi él, akik a társadalom többsége felől kirekesztéssel és hátrányos megkülönböztetéssel gyakran találkoznak. Ennek a jelenségnek rengeteg tényezője van, de az biztos, hogy ez a megkülönböztetés a munkaerőpiacon is jelen van. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat missziójával pedig teljesen összefügg az, hogy ezekkel a problémákkal igyekszünk foglalkozni, igyekszünk a projektben résztvevő országokkal közösen hatékony megoldásokat találni – mondta.

Ha bekerülnek, munkájuk is lehet

Fehér Angéla, a Nyolc Boldogság Alapítvány programkoordinátora elmondta, hogy ha minden jól megy, a 15 fő kiválasztása után szeptember közepén elindulhatnak azok a műhelymunkák, melyek során a kiválasztottak egy-egy mesteremberhez csatlakozva kifejezetten tapasztalati alapú tanulási formában sajátíthatja el a szakmák alapjait.

-Mindez azonban nem úgy történik, hogy visszaültetjük őket az iskolapadba, mert főleg olyan embereket célzunk meg ezzel a programmal, akik vagy korán kikerültek az iskolából, vagy már jó régóta nem járnak iskolába. Ez egy kézzelfogható tanulási folyamat, melynek során kézzelfogható tudást szereznek, amivel aztán sokkal könnyebben el tudnak szegődni egy-egy mester mellé, és mi abban is segíteni fogjuk őket, hogy a folyamat végén munkát találjanak – mondta.

A kompetencia teszt kitöltése után kezdődik meg a kiválasztás folyamata

A programra jelentkezett Szép Sándor József is, aki kiemelte, hogy jó ötletnek tartja, hogy a munkakeresők a projektnek köszönhetően hasznos tapasztalatokra és tudásra tehetnek szert, melynek köszönhetően könnyebben tudnak majd elhelyezkedni a munkaerőpiacon.

-A kőműves szakma érdekel, azt szeretném csinálni. Ha minden jól megy, még egy normális, jól fizető munkahelyem is lehetne így. Ezért szeretnék bekerülni, szeretném a munkát, bejárnék, nem lógnék, dolgoznék – mondta.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő