-4 C
Pécs
szombat, január 18, 2025
KezdőlapPécs AktuálKözéletPéterffy Attila Brüsszelben: “Ez a díj óriási lehetőség”

Péterffy Attila Brüsszelben: “Ez a díj óriási lehetőség”

Elit európai klubba került Pécs – adtuk hírül csütörtökön. Péterffy Attila polgármester átvette tegnap Brüsszelben a klímasemleges és intelligens városok Pécsnek járó díját. Ez a siker az Európa Kulturális Fővárosa sikeréhez mérhető. Huszonhárom európai város kapott díjat, de közülük is csak kettő, Parma és Pécs vezetőit választották ki, hogy az Unió vezető szakembereivel közös pódiumbeszélgetésen vegyenek részt.

A beszélgetés egy részlete most felkerült Péterffy Attila Facebook-oldalára. A polgármester a pódiumbeszélgetésen elmondta, azzal szembesültek, hogy sok fiatal ember hagyja el a várost. Ezért az egyik fő küldetése a városvezetésnek, hogy rábírja őket a maradásra, vagy a visszaköltözésre. Ez a díj óriási lehetőség, hogy meggyőzzék a fiatalokat arról, hogy maradjanak, és hogy élhetővé tegyék a várost a jövő generációk számára. Kiemelte:a 2000-es évek elején a város és a pécsi erőmű vezetése hosszú távú szerződést kötött egymással, és miután az erőmű a szénről átállt a biomassza felhasználásra, Pécs lett az egyetlen város az országban, ahol a távfűtés közel száz százalékban megújuló energiával működik. Mint elmondta, kiemelten fontos a városvezetés számára a hidrogéntechnológia alkalmazása is, az egyetemen pedig megvannak azok a technikai megoldásaik, amelyekkel a hidrogénmeghajtású járművek és berendezések hatékonyságát mérni tudják. 

Patrick Child, az Európai Bizottság környezetvédelmi főigazgató helyettese megköszönte a polgármesternek a példát, amin bemutatta, hogyan válik a nehézipar után modern és élhető településsé a város. Gratulált az eddigi eredményekhez és azt mondta, várja a további együttműködést. A beszélgetés végén a résztvevőktől azt kérték, egy mondatban fogalmazzanak meg egy üzenetet. Péterffy Attila arról beszélt, Magyarországról jött, ami különleges a résztvevő országok között, nem biztos benne, hogy Pécs a kialakult politikai helyzet miatt hozzájuthat a Helyreállítási Alap forrásaihoz, ezért a döntéshozókat arra kérte, mérlegeljék, hogyan tud a város közvetlen forrásokhoz jutni.

A díj kapcsán megkérdeztük dr. Kóbor József pécsi önkormányzati képviselőt, volt zöldbiztost, az EU Régióbizottságának tagját, aki testközelből látta az elmúlt évek folyamatait, aminek a csütörtöki díj lett az eredménye. A politikus az EU Green Deal munkacsoportjában is dolgozik, így neki is köszönhető, hogy Pécs időben jelezte csatlakozási szándékát a 100 város programhoz.

– A 100 város program kicsit olyan, mintha kifejezetten Pécsre szabták volna, hiszen kifejezetten a kicsi, illetve közepes méretű városok számára írták ki – mondta el lapunknak Kóbor. – Azért nagyon hasznos ez számunkra, mert így akár közvetlen uniós forrásokhoz is juthat Pécs, erre pilot programok esetében már volt is példa a közelebbi múltban. Persze fontos kiemelni, hogy ezek valóban csak amolyan mintaprojektek, amelyek tapasztalatait megnézve lehet következtetéseket levonni, hogy azokat később akár Pécs, akár bármelyik másik európai város hasznosítani tudja a károsanyag-kibocsátás csökkentése kapcsán.

A politikus kiemelte, hogy a 100 város programban most elért pécsi siker alapfeltétele volt, hogy a város meg tudta alkotni saját klímapaktumát. Miskolcnak, és a projektből mérete miatt kilógó Budapestnek ez nem sikerült, így jelenleg Pécs az egyetlen magyar város, amely részese a programnak.

– Ez a mostani elismerés azért nagyon fontos, mert megnyitja az elvi lehetőséget arra, hogy ne csak pilot projektekre tudjon pályázni Pécs, hanem a beruházási tőke előtt is megnyílt az út – emelte ki Kóbor. – Illetve az is fontos hozadéka lehet ennek, hogy a város mostantól joggal kérheti azt a kormánytól, hogy az EU-s pénzek elosztásánál nagyobb részt biztosítson Pécs számára.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő