Majdnem 6, egészen pontosan 5,77 milliárd esik ki idén a pécsi önkormányzat költségvetéséből járványhelyzet és a kormányzati elvonások miatt. A város teljes kompenzációt vár a kormánytól, de egyelőre úgy tűnik, azt a 2 milliárdot kapja vissza, ami az iparűzési adó megfelezéséből származik.
Ahogy az a kormány honlapján megjelent, Pécs 2 milliárd 50 millió forintot (tehát NEM 2,5 milliárd forint, ahogy az egy pécsi fideszes önkormányzati képviselő közösségi oldalán hatalmas betűkkel megjelent) kap kompenzációként a kormánytól a kis- és középvállalkozások megfelezett iparűzési adója miatt.
Gulyás Gergely a gazdasági válságenyhítő intézkedések között sorolta fel a tegnapi kormányinfón azt a 23 milliárd forintos összegű támogatási keretet, mellyel a kormány összesen 27, „az átlagosnál rosszabb pénzügyi helyzetben lévő”, 25 ezer főnél népesebb város önkormányzatait kárpótolja az adómegfelezés miatti bevételkiesésért.
A Pécset érintő pontos számot Hoppál Péter hozta nyilvánosságra tegnap, Facebook-oldalán. Nem sokkal később dr. Schmuck Roland pécsi MSZP-s önkormányzati képviselő a következő kommentet helyezte el a fideszes országgyűlési képviselő posztja alatt:
„Csak a tisztánlátás kedvéért: Ne feledkezzünk meg az elvont gépjárműadóról (470 millió forint elvonás), az idei új szolidaritási hozzájárulásról (1,4 milliárd ft elvonás), a Fideszes városvezetés által felvett hitelről (idei törlesztőrészlet: 1,75 milliárd ft), a kieső parkolási bevételekről (kb. 340 millió ft, becslés), a Tüke Busz Covid miatt kieső jegybevételéről (kb. 700 millió ft, becslés), a Pécsi Vagyonhasznosító által adott bérleti díj kedvezményekről, a reklámadó-törvény módosítása miatti bevételkiesésről (90 millió ft), az idegenforgalmi adó kiesésről (50 millió ft) és a védekezés pluszköltségeiről...”
Erre Hoppál hosszan sorolta, szerinte mennyi támogatásban részesítette a kormány a közelmúltban „Pécset”, szokás szerint keverve a működési és fejlesztési, valamint az önkormányzati és nem önkormányzati támogatásokat és költségeket. Megemlíti például a vásárcsarnok, a PMFC-fociakadémia, és az orvoskar új egyetemi épületének megépítéséhez adott plusz támogatást, amire a beruházások időközbeni „megdrágulása” miatt volt szükség. (Azt nem említi, hogy mindhárom beruházás generálkivitelezője kormánykedvenc cég.)
Megemlíti továbbá a ZSÖK és a színház idei évi állami támogatását, pedig egyik sem kegy: előbbire hosszú távú szerződés kötelezi a kormányt, utóbbi pedig abból adódik, hogy közös (önkormányzati+állami) fenntartású intézményről van szó.
Külön vicces, hogy a pécsi vállalkozásoknak adott munkahelymegtartó támogatásokat is felsorolja Hoppál, ami kicsit olyan, mintha azzal dicsekedne, hogy az elmúlt másfél évben nem szántotta be a várost a kormány.
Karácsony Gergely budapesti főpolgármester is reagált az önkormányzati részkompenzációra. A főváros és kerületei egyébként egy fillért sem kapnak ilyen címen a kormánytól. Közösségi oldalán azt írta:
„A kormány most 23 milliárdos önkormányzati kompenzációt jelentett be, miközben csak Budapestet a decemberi döntéssel több mint 31 milliárd forintos bevételtől fosztották meg. Persze a fideszes nagyvárosokat rögtön megszórták több mint 15 milliárddal, valahogy ebből az ellenzéki vezetésű városoknak akkor sem jutott. Ráadásul erről a mai döntésről is előbb értesítették a helyi Fidesz-szervezeteket, mint a megválasztott ellenzéki polgármestereket. … a gazdaságvédelemre szánt pénzek mintegy háromnegyedét a kormány nem a gazdaság talpraállítására, nem szociális támogatásokra, hanem saját hatalmi céljaira és klienseinek gazdagodására költötte. Közben az Európai Uniótól a magyaroknak járó több mint 3000 milliárd forintról is lemondani készül a kormány, csak azért, hogy ne kelljen elszámolnia, miközben 4000 milliárd forinttal adósítja el a gyerekeinket Oroszországnak és Kínának.”