7 C
Pécs
kedd, november 5, 2024
KezdőlapAbszolút NőA suliban zöldség-gyümölcs, otthon viszont süti és hamburger?

A suliban zöldség-gyümölcs, otthon viszont süti és hamburger?

Régen nem csináltak igazán ügyet abból, hogy a gyerekek mit esznek a menzán, de nem is volt ennyi ételallergiás és elhízott fiatal. Mára viszont fordult a kocka, nagyon odafigyelnek a megfelelő étrendre az iskolák. Ez mind szép és jó, de segít, ha ennek ellenére otthon a szülők nem a közétkeztetéshez hasonló, egészségesebb étrendet követik? Utánajártunk, Pécsett mi a helyzet.

A 2015-ben hatályba lépett kormányrendelet célja az volt, hogy a közétkeztetésre szánt ételek kevesebb só, cukor és zsír hozzáadásával készüljenek, emelkedjen a zöldség- és gyümölcsadag, megfelelő legyen a tej, tejtermékek aránya és több teljes kiőrlésű gabonából készült pékáru kerüljön a gyerekek elé.

Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet legutóbbi vizsgálata szerint országos szinten javult is helyzet, ma már az egyik legnagyobb probléma, hogy az ebédre szánt idő nagyon kevés, a gyerekek sokszor kapkodva esznek. Átlagosan huszonnyolc perc alatt kell végezniük, de volt, ahol csak 10 percük volt.

Papp Krisztián, a Pécsi Elszámolóház igazgatója közölte, a pécsi közétkeztető cég, a Hungast a 2015-ben hozott rendelkezéseket maradéktalanul betartja. A minőséggel kapcsolatos kifogások száma a napi tizenegyezer elkészített adagszám mellett elhanyagolható, havi egy-két panasz érkezik, amelyek többségéről kiderül, hogy nem a szolgáltató, vagy az Elszámolóház hibájából adódnak.

Kérdésünkre, hogy elég-e a szabályozás ahhoz, hogy a gyerekek egészségesebben étkezzenek, azt mondta, ezt azért nehéz megítélni, mert nem tudják, hogy otthon mit esznek a diákok.

Borbély Bianka pécsi dietetikus véleménye szerint nem elég az egészséges táplálkozáshoz az, hogy az iskolák betartják a rendeletben foglaltakat és megtesznek mindent a diákok  érdekében, mert a szokásokat leginkább otthonról hozzák a gyerekek. Ha helytelen példát látnak, akkor vélhetően náluk is rossz szokások fognak kialakulni, ezért lenne szükség a szülők oktatására.

Borbély Bianka szerint az időhiány valóban nagy gondot okoz az intézményekben és sokat ront az étkezések minőségén. Ha ugyanis a gyerekeknek nincs elegendő ideje az ételek elfogyasztására, akkor nagy valószínűséggel nem is eszik meg a nekik szánt adagot – hiába megfelelő energia- és tápanyagtartalmú a menzai koszt. Ám az is baj, ha megeszik, de kapkodva az ebédet tíz perc alatt, mert attól hányingerük lehet, rosszul érezhetik magukat, megfájdulhat a hasuk, ami az iskolai teljesítményükre, hangulatukra is rányomja a bélyegét.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő