2 C
Pécs
péntek, november 22, 2024
KezdőlapAbszolút PécsTöbb mint két évtizede a Mecseki Láthatatlanok nyomában!

Több mint két évtizede a Mecseki Láthatatlanok nyomában!

Izgalmas, történelmi-múltidéző járőrversennyel egybekötött emléktúra keretében ismerhetjük meg az 1956-os októberi forradalom leverése után még november 22-ig kitartó és a szovjet pufajkásokat megleckéztető Mecseki Láthatatlanok hőstetteit és azok helyszíneit.

A Szabolcs Fejedelem Hagyományőrző Egyesület már több mint két évtizede emlékezik meg minden évben azokról a pécsi szabadságharcosokról, akik az 1956-os októberi forradalom leverése és a szovjet tankok Pécsre érkezése után a Mecsekbe vonultak, és ott vették fel a harcot a karhatalmistákkal. Ők voltak a Mecseki Láthatatlanok, akik a világ legerősebb hadserege ellen szálltak harcba, és lelkiismeretüket követve védték a várost és a szabadságot. Mikor 1956. november 4-én az egész ország területén elhallgattak a fegyverek, ők nem törődtek bele a forradalom leverésébe, a küzdelmet egészen november 16-ig folytatták, ekkor azonban már kilátástalan volt a helyzetük: húszan estek el közülük, sokuk külföldre menekült, másokra börtön és meghurcoltatás várt. A túlélők a fegyvert 1956. november 22-én tették le végleg.

Képregény is készült a Mecseki Láthatatlanokról

Az idei, november 24-én rendezett hagyományos – immáron 23. alkalommal megrendezett – járőrverseny- és emléktúra során is a hősök nyomába eredhetnek az érdeklődő gyerekek és fiatalok. Tóth János, a Szabolcs Fejedelem Hagyományőrző Egyesület alapítója és elnöke a túra kapcsán elmondta, hogy azt idén a mecseki harcokban fiatal diákként elhunyt Rábai Rudolf tiszteletére szervezik. Ahogy az már megszokott, a résztvevők – túrázók és a járőrversenyre nevezők egyaránt – azon az útvonalon mennek majd végig, amelyet a láthatatlanok is megtettek.

A láthatatlanok emlékművétől indul a túra

Az útvonal a következő: Tettye tér (a Mecseki Láthatatlanok emlékműve, megemlékezés) – Dömörkapu – Misina (tesztkérdések az 1956-os forradalom eseményeiről) – Tubes-kilátó (tesztkérdések a Mecsek élővilágáról) – Lapis – Remeterét (céllövészet) – Büdös-kút (erdei akadálypálya, célállomás, közös ebéd). Az esemény 9 órakor kezdődik a Tettye téri megemlékezéssel, a túra pedig 9.30-kor indul.

Tóth János elmondta, hogy ötfős csapatok jelentkezését várják, akik a „menetlevelet” és a részletesebb programot a regisztráció után kapják meg (jelentkezni a [email protected] címen tudnak, vagy a 06 20/242-7340-as telefonszámon). Elsősorban pécsi iskolákból várnak résztvevőket, de persze szívesen látnak minden érdeklődőt, baráti társaságokat, civil szervezeteket is.

Tóth János több mint 20 éve szervezi meg a hagyományos emléktúrát

De miért is fontos ez a hagyományos „kirándulás”? Ahogy Tóth János mondta, a cél az, hogy a Mecseki Láthatatlanok hőstettei mellett a pécsi hadászat történetét és hagyományait megőrizzék és átörökítsék a fiatalabb nemzedék számára. Hozzátette: a túra során a résztvevőket olyan fiatalok segítik, akik a hagyományőrző egyesület tagjai voltak, majd a szekszárdi főiskola honvéd kadét képzésére nyertek felvételt.

– Hazánk hadviselésének története mindennek az alapja, hiszen az országot mindig is védeni kellett és kell ma is. Ez a férfiak kötelessége, ezt az eszmét kívánom megerősíteni az emléktúrával és az egyesület más rendezvényeivel, jelenlétével. Pécs mindig is katonaváros volt, és mivel már nincs kötelező katonaság, ahol minderről többet tanulhatnának a fiatalok, ezért próbálunk számukra a túrához hasonló minőségi feladatokat, érdekes foglalkozásokat szervezni, melyekből ezeket a hagyományokat jobban, testközelből megismerhetik – mondta.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő