-2 C
Pécs
kedd, január 21, 2025
KezdőlapPécs AktuálKözéletTüke-díj: Tillai Aurél, Sárkányné dr. Lengyel Mária, és Boros Misi kapta az...

Tüke-díj: Tillai Aurél, Sárkányné dr. Lengyel Mária, és Boros Misi kapta az elismerést

A pandémia miatt fél év csúszással, a hagyományos dátum, január 21-e helyett vasárnap este adták át az idei Tüke-díjakat. Utóbbit ketten, Tillai Aurél és Sárkányné dr. Lengyel Mária, ifjúsági változatát pedig Boros Misi vehette át. A Pécsi Rotary Club is kapott elismerést a Tüke Alapítványtól.

A Tüke-díj idei átadási ceremóniáját a pécsi székesegyházban és a Dóm Kőtárban rendezték vasárnap este. A székesegyházban Habsburg Zsófia, Habsburg György lánya és Kerényi János, az alapítvány elnöke adta át a díjakat.

A kőtárban Kerényi János, a Tüke Alapítvány elnöke emlékeztetett, tizennyolcadik alkalommal adják át a Tüke-díjat, és negyedik alkalommal az Ifjúsági Tüke-díjat.

Bejelentette, hogy a kuratórium 2020 novemberében úgy határozott, figyelemmel a polgárok által javasolt személyek életútjára, szakmai tevékenységére, 2021-ben két személynek adományoz Tüke-díjat és egy személynek Ifjúsági Tüke-díjat, valamint egy civil szervezetet részesít elismerésben.

A díjazott civil szervezet idén az újjáalakulásának 30. évét a közeljövőben ünneplő Pécsi Rotary Club lett, melynek elnöke, dr. Kalmár Nagy Károly vette át az elismerést.

A laudáció leszögezte: a szervezet küldetése az alapítástól kezdve a barátságra, a másik tiszteletére alapozó önzetlen közszolgálat, a társadalmi szolidaritás elősegítése, a helyi közösség támogatása.

Kerényi János ezt követően bejelentette, hogy az Ifjúsági Tüke-díjat “a kimagaslóan egyedi tehetségű ifjú zongoraművésznek”, Boros Misinek, “a magyar klasszikus zene ifjú nagykövetének” ítélték oda, “az eddig elért példátlan hazai és nemzetközi sikereiért”. 

Halmos Gábor alapító kurátor laudációjában többek között elmondta, “Bogányi Gergely segítségével a zongora hercegének nevezett fiatal művész kitűnően halad azon a repertoárépítési úton, amely bemutatja a klasszikus zene megbecsülendő értékeit a zene rajongóinak, köztük a fiataloknak. Ez egyben számára örömöt és mások felé biztatást is jelez, hogy milyen csodálatos dolog, ha az ember képes egy hangszeren játszva örömöt szerezni hallgatóinak.”

Boros Misi rövid beszéde után Kerényi János bejelentette, hogy a kuratórium az idei Tüke-díjat “a polgárok által leadott, közel azonos számú szavazat alapján” két személynek, Tillai Aurél karnagynak, és Sárkányné dr. Lengyel Mária pedagógusnak adományozta.

Halmos Gábor laudációjában felidézte a 90 esztendős, Kossuth-díjas Tillai Aurél sok évtizedes munkásságának főbb állomásait. Mint mondta: “Egész életpályáját az elhivatottság, a zenei művészet területén végzett nemes és sokoldalú tevékenység jellemezte. Nem csak a magyar kóruskultúra nagykövete, hanem a pécsi zenei kóruséleté, zeneszerzésé és zenepedagógiáé is.”

Mindent elmond Pécs díszpolgárának pályafutásáról, hogy a Tüke-díj a 19. jelentős elismerése, az első díját 1976-ban kapta.

Tillai Aurél rövid beszédét követően Halmos Gábor Sárkányné dr.  Lengyel Máriát méltató laudációja következett.

A díjazott negyven évig volt a Leőwey Klára Gimnázium pedagógusa, német-történelem szakos tanára, 1991-től az intézmény nevelési igazgatóhelyettese. 

“A negyven esztendő, amelyet az iskola falai között töltött, egy eredményes és a közösség számára hasznos pedagógus életpályát tár elénk. Ez alatt az idő alatt élete egybeforrt a Leőwey Gimnáziummal és Pécs városával. Az itt nevelkedő közösségért nagyon sok áldozatot hozott, amellyel kivívta az iskola és a város megbecsülését, a diákoktól, a tanárokon át, a szülőkig” – mondta a számos díjjal elismert pedagógusról Halmos Gábor.

Sárkányné dr. Lengyel Mária rövid beszéde után Habsburg Zsófia, Habsburg Ottó unokája osztotta meg a díjjal kapcsolatos gondolatait a hallgatósággal.

Videónk az eseményről:

Ezt kell tudni a Tüke-díjról

A Tüke-díjat a pécsi polgárok szavazata alapján olyan személy kaphatja meg, aki Pécs fejlődéséhez példamutató tevékenységével jelentős mértékben hozzájárul – írja az alapítvány Facebook-oldala. A Tüke-díjat a Tüke Alapítvány 2003-ban alapította azok számára, akik Pécs fejlődéséhez hozzájárulva kiemelkedő teljesítményt nyújtanak, vagy nyújtottak. A díjat 2004-től kezdődően, minden évben január 21-én adják át, Pécs Mária Terézia általi szabad királyi város rangra emelésének napjára emlékezve (1780. január 21.). A Tüke-díj a Citrom utcai Tüke díszkút eozinból készült kicsinyített másolata, melyet Fürtös György alkotott és a Zsolnay manufaktúra terméke.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő