-1 C
Pécs
szombat, november 23, 2024
KezdőlapHírzónaÚj befektetők, fejlődő helyi cégek a pécsi gazdaságfejlesztés fókuszában

Új befektetők, fejlődő helyi cégek a pécsi gazdaságfejlesztés fókuszában

Pécs önkormányzatának Gazdaságfejlesztési Főosztályának (GFFO) közreműködésével az elmúlt három évben tucatnál is több új cég érkezett a városba. Céljuk továbbra is az, hogy a lehetséges új befektetőket minél magasabb szinten tudják kiszolgálni. Pécsre vonzásuk mellett kiemelt cél a helyi vállalkozások támogatása és elősegíteni a városban végzett egyetemisták itt tartását – mondta el lapunknak a GFFO vezetője, Varga Péter.

Három fő célkitűzés

Az önkormányzat 2019 végén hozta létre a GFFO-t, a főosztályon belül a befektetésösztönzési osztály fogadja a lehetséges befektetők megkereséseit. Hogy pontosan milyen elvek mentén szerveződik a munka, arról Varga Péter főosztályvezető beszélt lapunknak.

– Munkánk során igazodunk a helyi gazdaságfejlesztési és befektetésösztönzési stratégia alapvető célkitűzéseihez – mondta. – Három fontos irányelv mentén dolgozunk. Hatékony kommunikációra törekedünk a befektetőkkel, akiknek gyors, egyablakos ügyintézést biztosítunk, igyekszünk feltölteni az ipari parkokat olyan cégekkel, amelyek jól illeszkednek a város gazdaságába és az egyetem képzési és innovációs struktúrájába, valamint az itt végzett, jól képzett fiatalokat megpróbáljuk Pécsett tartani úgy, hogy korszerű munkahelyek létrehozását segítjük.

A főosztályvezető hozzátette: a Pécsi Tudományegyetem egyéb területeken is a város kiemelt partnere, ebben a kérdésben pedig szorosan együttműködik vele Pécs önkormányzata.

Partnerség és támogatás

A GFFO az egyetemen túl is számos stratégiai partnerrel működik együtt. Ilyenek a különböző kormányzati szervek – például a Magyar Befektetési Ügynökség, illetve a Külgazdasági és Külügyminisztériumhoz tartozó szervezetek – a külföldi vegyeskamarák, illetve több ágazati szervezet is. 

Ezeknek az együttműködéseknek az eredményeként, a fenti szervezetekkel történt egyeztetéseknek köszönhetően sikerült összeállítani 2020-ban egy támogatási csomagot, amelynek igen széles kínálatából az egyes befektetők, a saját egyéni igényeikhez illeszkedő támogatásokat tudnak igénybe venni.

– Ezen támogatások kapcsán főosztályunk folyamatosan konzultál a Miniszterelnökség Támogatásokat Vizsgáló Irodájával – árulta el Varga Péter. – Egyes esetekben azonban az önkormányzat illetékes bizottságai, vagy maga a közgyűlés hozhat határozatokat. A támogatási csomag egyébként nagyon változatos.

Varga Péter

Infrastruktúra, kommunikáció és pénzbeli támogatás

Az újonnan Pécsre érkező vállalkozásoknak például egyablakos ügyintézéssel tud segíteni a GFFO, amely például az önkormányzati, kormányhivatali vagy egyéb hivatali engedélyek beszerzésében tudja támogatni a befektetőket. A leendő telephely keresésében is segítenek a főosztály munkatársai – ami lehet telek, már meglévő csarnok vagy akár iroda is –, de a befektetői igényeknek megfelelő networking-támogatást is meg tudják adni.

– HR-cégekkel, klaszterekkel, lehetséges beszállítókkal, kamarákkal tudjuk összekapcsolni az ide érkező befektetőket – fejtette ki ez utóbbi támogatási formát Varga. – Ennek a munkának kiemelt része a Pécsi Tudományegyetemmel való kapcsolat kiépítése. Emellett segítjük a külföldi menedzsment esetleges pécsi letelepedését, a befektetői igényeknek megfelelően előkészítjük a telephely infrastruktúráját, együttműködünk munkaerő-közvetítő cégekkel, igény esetén támogatjuk cégek kommunikációját vagy a beruházások időtartama alatt akár átmeneti irodát is biztosítunk az ide érkező vállalkozások számára.

A csomag része a pénzbeli támogatás is, amely a támogatási szabályzat szerint bizonyos mértékű foglalkoztatás esetén legfeljebb 200 ezer euró lehet.

Hat új cég érkezett, három logisztikai központ épül, több helyi vállalkozás fejleszt

A Gazdaságfejlesztési Főosztály munkájának eredményeként 2020 óta hat új cég érkezett Pécsre. Köztük van autóipari beszállító (Seiren), orvosi eszközök nyomtatására alkalmas 3D-nyomtatókat készítő vállalkozás (RS Factory Kft.), nagy nemzetközi tanácsadó cég (Ernst&Young), és több informatikai beruházó is (Test IT Zrt., Gloster Nyrt., HTEC Group Ltd.). 

Szintén a GFFO hozta tető alá az Ipark Kft.-vel együttműködve a kis- és középvállalati programot is a Déli Ipari Parkban, amelynek a Pécsi Építési Szabályzat 2021-es módosítása teremtette meg az alapot.

– A Déli Ipari Parkban a korábbi 2500 négyzetméterről 1100-ra csökkent a cégek által minimálisan megvásárolható telekméret – magyarázta Varga Péter. – Ez a változás a már Pécsett működő, bővülést, fejlesztést tervező vállalkozások beruházásait hivatott elősegíteni, hiszen így nem kell nekik olyan területet megvásárolniuk, ami esetleg túlzottan nagy lenne számukra. Ennek a módosításnak köszönhetően már öt cég vásárolt telket a parkban. Két vállalat esetében már zajlik is az építkezés, míg három másik cég a beruházás tervezésénél tart.

A fentieken túl három jelentős logisztikai cég is érkezett a Déli Ipari Parkba. A GEBE Kft. és a Raben már teljes kapacitással működik, míg a Magyar Posta Zrt. Logisztikai Központjának beruházása már folyamatban van.

A helyi kisvállalkozókra is odafigyelnek

A kezdő, helyi kisvállalkozásokat a város a K20 programmal segíti. Ennek lényege, hogy a Király utca 20. szám alatti üzlethelyiséget a piacinál sokkal kedvezőbb áron négy hónapra birtokba veheti a pályázaton nyertes cég. A vállalkozás így egy frekventált helyen mutathatja meg magát és ötletét, termékét. A pályázat résztvevőinek – azaz nem csak a nyerteseknek – a főosztály vállalkozásfejlesztő előadásokat szervez, és mentorprogramban is részt vehetnek.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő