Tizenhárom napja kezdődött az ukrán–orosz háború. Mutatjuk a mai legfontosabb eseményeket: harci- és határhelyzet, rendeletek. Cikkünk folyamatosan frissül.
21.30
Magyar idő szerint 8 órakor az oroszok készek tűzszünetet tartani, és öt ukrán városból biztosítanak szabad eltávozást a civileknek. Az érintett városok: Kijev, Csernyihiv, Szumi, Harkiv és Mariupol – jelentette a TASZSZ orosz hírügynökség.
(Telex)
19.12
A McDonald’s bejelentette, hogy ideiglenesen bezárja mind a 850 oroszországi éttermét az Ukrajna elleni támadásra adott reakcióként. A cég ugyanakkor továbbra is ad fizetést mind a 62 ezer oroszországi alkalmazottjának.
(Telex)
17.50
Az Egyesült Államok nem importál többet olajat, földgázt és egyéb más energiahordozókat Oroszországból. Joe Biden elmondta, hogy továbbra is teljes az egység, a a szövetségeseikkel együttműködésben hozták meg ezt a döntést, de tisztában van azzal, hogy sok európai ország nem engedheti meg magának azt, hogy hozzájuk hasonlóan teljesen megszabaduljon az orosz olajtól. Éppen ezért a tervek között van az is, hogy hosszú távú stratégiát dolgozzanak ki arra, hogy hogyan lehetne segíteni ezeknek az országoknak az energiaigényük kielégítésében.
Kwasi Kwarteng brit üzleti, energiaügyi és iparstratégiai államtitkár is ma jelentette be, hogy Nagy-Britannia 2022 végére teljesen megszabadul az oroszoktól importált olajtól.
Az Európai Bizottság pedig azt indítványozza, hogy az EU még 2030 előtt teljesen függetlenedjen az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól, az orosz gáz iránti európai keresletet még idén kétharmadával visszavágnák.
(Telex)
17.27
Legalább 474 civilt, köztük 29 gyereket öltek meg Ukrajnában az orosz invázió február 24-i kezdete óta – derül ki az ENSZ Emberi Jogi Hivatalának legfrissebb, kedden közzétett adataiból.
17.20
„Az illiberális állam, korrupció, a kiváltságosok gazdagodása, iparágak ellopása, civilek és a kisebbségek elleni támadások, szabad sajtó felszámolása, a közpénzből fizetett politikai propaganda – mind-mind a putyini modellt honosította meg, lépésről lépésre. Orbán Viktor, a magyar Putyin az elmúlt években tíznél többször próbálta megakadályozni, hogy Európa felléphessen Putyin agresszív politikája ellen. Cserébe olyan üzleteket kapott Putyintól, amelyeken az oligarchák gazdagodtak, de a magyar emberek állták a számlát” – mondta Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt „Beszéd a Nemzethez” című Facebook-bejelentkezésében.
17.00
Peter Frank szövetségi legfőbb ügyész irodája kedden a CNN-nek egy közleményben azt mondta, hogy kézzel fogható bizonyítékok vannak arra, hogy már történhettek háborús bűnök Ukrajnában, különösen a civilek és a civil objektumok elleni hadviselés terén. Vizsgálatot indítanak.
(Telex)
15.18
Joe Biden amerikai elnök várhatóan kedden betiltja az orosz olaj-, földgáz- és szénimportot az Egyesült Államokba – írja a CNN-re hivatkozva a 24.hu. Mint írják, az Egyesült Államok egyoldalúan, európai szövetségesei nélkül fogja megtenni a radikális lépést.
15.15
Ukrán tisztviselők szerint a civileket evakuálták Irpinyből és Szumiból, miután Oroszország tűzszünetet hirdetett és humanitárius folyosókat hozott létre – írja a 24.hu. Eközben a Szumiból menekülők dél felé, Poltava városába tartanak – teszik hozzá. Az viszont egyelőre nem világos, hogy Mariupolt sikerült-e elhagyni a civileknek, ugyanis Kijev szerint az orosz erők lőtték a városból Zaporizzsja felé vezető folyosót. Moszkva közölte, hogy folyosókat nyitott a Kijevből, Csenihivből és Harkivból is. Azt egyelőre nem tudni, hogy ezekről a településekről tömeges evakuálások zajlanak-e.
14.38
Ugyan Kína eddig nem ítélte el hivatalosan az orosz agressziót, és az ENSZ múlt heti Közgyűlésén is tartózkodtak Oroszország elítélésétől, Hszi Csin-ping kínai elnök ma aggasztónak nevezte az ukrajnai helyzetet, és „maximális önmérsékletre” szólította fel a feleket. Szerinte elsődlegesnek kell tekinteni, hogy megakadályozzák az ukrajnai helyzet irányíthatatlanná válását.
(Telex)
14.13:
Szomjan halt egy hatéves kislány az ostromlott Mariupolban. (444)
14.00
Egy a Guardian által idézett amerikai kutatóintézet előrejelzése szerint a következő 24-96 órában várható, hogy az orosz hadsereg jelentős támadást indít Kijev ellen – írja a 24.hu. Az Institute for the Study of War elemzése arra hívja fel a figyelmet, hogy az oroszokat eddig logisztikai problémák hátráltatták, de rakétatámadásokkal gyengítették az ukrán védelmet, valamint folyamatosan érkezett az utánpótlás és az erősítés. Az orosz haderő várhatóan Kijev keleti, északnyugati és nyugati külterületeit támadja hamarosan.
13.25:
Az Európai Unió négymillió menekült érkezésére számít, ám egyelőre nem lehet kiszámítani, milyen hatása lesz ennek a járvány terjedésére.
A Pénzcentrum felidézte: a menekülteket fertőzés gyanúja esetén tesztelik a magyar határon, biztosítják az egészségügyi és kórházi ellátásukat, ha szükséges. Sőt, a koronavírus elleni oltást is felvehetik. A nagy számú menekültek érkezése azonban kihívás elé állíthatja a későbbiekben Európát és Magyarországot is járványügyi szempontból.
13.20:
Végéhez közeledik az ötödik hullám Európa legtöbb országában, többek között Magyarországon is. De mi a helyzet a háború sújtotta Ukrajnával? Mi lesz a hadsereggel és a menekültekkel? A pécsi virológus Jakab Ferenc megosztotta gondolatait a Pénzcentrum nevű lappal.
A szakember szerint azt most még nem lehet megmondani, hogy a környező országokra milyen hatást fog gyakorolni a kialakult helyzet. Az biztos, hogy az ott élők egészségügyi állapota a stresszhelyzetből adódóan is romolhat, valamint az egészségügyi ellátás sem tud megfelelően működni.
Ezért meg kell tenni mindent annak érdekében, hogy a háború elől hazánkba menekülő emberek menedéket, és ha szükséges, akkor megfelelő orvosi ellátást kapjanak – hangsúlyozta a virológus.
13.10:
Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő sajtótájékoztatón beszélt az Ukrajna felől hozzánk menekülők számáról. Közlése szerint kedd reggelig 178.894 ember érkezett Magyarországra az öt határátkelőhely valamelyikén. Szentkirályi szerint az ellátásuk folyamatos, akár átutazóban vannak, akár hosszabb ideig tartózkodnak itt. Keddig a katasztrófavédelem 3252 embernek – köztük 1780 gyereknek – biztosított szállást. Aranyosapátiban már egy 5000 négyzetméteres raktár is működik, ahol a felajánlásokat gyűjteni és szortírozni tudják. (MTI)
12.47:
Kamala Harris, az Egyesült Államok alelnöke várhatóan március 9–11. között érkezik Romániába és Lengyelországba – írja a Telex. Harris találkozói arra összpontosítanak majd, hogy az Egyesült Államok miként tudja támogatni Ukrajna szomszédos országait a menekültek ellátásában.
11.13:
Az Ukrajnából menekülők száma kedden eléri a kétmillió főt – írta meg a Twitterén Filippo Grandi, az ENSZ menekültügyi szervezetének vezetője. A Telex emlékeztet: Grandi korábban azt mondta, hogy az Ukrajnából érkező menekültek második hulláma még az elsőnél is kiszolgáltatottabb lesz, ekkor ugyanis már olyanok fognak érkezni, „akiknek sem erőforrásaik, sem kapcsolataik nincsenek, és nem marad más választásuk, mint a menekülés.”
10.25:
Az orosz villámháborús terveket felváltotta egy pusztítóbb, sokkal több áldozatot követelő, szisztematikus küzdelem. Ha Ukrajna megbénítása a cél, az oroszok az áramellátás megzavarásában könnyen érhetnek el sikereket azzal, ha elfoglalják az atomerőműveket. (Telex)
10.12:
Elkezdődött a menekülők evakuálása Szumiból, buszokkal és autókkal viszik a menekülőket Holubivkán át Poltavába, egy közép-ukrajnai városba – írja a Telex. A humanitárius folyosó reggel kilenc órától este kilenc óráig használható. Nincs más útvonal, ezért felszólították Oroszországot, biztosítsa a tűzszünetet ezen a területen. Irina Verescsuk miniszterelnök-helyettes ugyanakkor figyelmeztetett: értesüléseik szerint az orosz fél az tervezi, hogy megzavarja az evakuációt, és megpróbálja eltéríteni a védett útvonalról a konvojt.
10.10:
A rendőrség ismét megosztott néhány felvételt a magyar–ukrán határról:
8.49:
Március 7-én 3983 ember, köztük 1194 gyermek érkezett Budapestre vonattal a háború elől menekülve. A legtöbben információt kértek, illetve egyénileg utaztak tovább, vagy rokonokhoz mentek. Fővárosi és vidéki szálláshelyeken 119 ember, köztük 62 gyermek elhelyezését és odaszállítását az együttműködő hatóságok oldották meg. (Police)
8.42:
Új menekültügyi rendeleteket hozott a kormány. Az egyik menedékesként ismeri el az orosz–ukrán háború elől menekülőket, akiknek átmeneti védelméről is döntés született: a menekültek bizonyos munkákat mostantól külön engedély nélkül is vállalhatnak. A másik rendelet szerint pedig a nekik szállást adóknak február 24-étől nem kell idegenforgalmi adót fizetni. (Magyar Közlöny)
8.40:
Az ukrán elnök beszámolt a harci helyzetről. Mint mondta Volodimir Zelenszkij, Kijev folytatja a tárgyalásokat Oroszországgal, amíg megegyezés nem születik, és hangsúlyozta, nem fél, és nem mozdul a fővárosból. (24.hu)
8.35:
Hétfő éjszaka Szumit bombázták az oroszok, egy lakónegyedet is találat ért, többen meghaltak és megsérültek, az áldozatok között gyerekek is vannak. Dmitro Zsivickij, a Szumi Regionális Állami Adminisztráció vezetője szerint a Szumitól 75 kilométerre fekvő Ohtirkát is megtámadták. (Telex)
A Guardian értesülései szerint ismét kísérletet tesznek a civilek kimenekítésére a városból a Moszkva által felajánlott humanitárius folyosót használva: délelőtt Szumiból indítják a konvojt, amiben buszok szállítják a civileket, illetve az ukránok saját autóikkal is útra kelhetnek.
Az előző nap háborús eseményeit összefoglaló cikkünk alább olvasható, ebben az elmúlt napokról való beszámolóink is megtalálhatók.
Kijev lerohanására készülhetnek az oroszok, folytatódnak a béketárgyalások – ÉLŐ