A sporttörvény módosításáról szóló, a fővárosban megkezdett konzultációs sorozat csütörtökön első vidéki állomására, Pécsre érkezett. A nagyjából kétszáz érdeklődő a Kodály Konferencia- és Koncertközpontban több előadáson keresztül ismerhette meg a készülő javaslat alapjait, legfőbb pontjait.
A konzultációt dr. Páva Zsolt polgármester nyitotta meg, aki elmondta, hogy a jelenlegi kormányzat a korábbiakhoz képest sokkal több figyelmet szentel a sportnak, előtérbe helyezte az egyesületek és a klubok érdekeit, kéréseit. A sport megközelítése tehát pozitív irányba változott. Csizi Péter alpolgármester beszédében hangsúlyozta, hogy azért van szükség a maihoz hasonló fórumokra, hogy a sporttal foglalkozó szakemberek városukban értesüljenek a törvény meghozatala előtt a részletekről.
Az első előadást Bánki Erik (képünkön), az új sporttörvény beterjesztője, az Országgyűlés Sport- és Turizmus Bizottságának elnöke tartotta. Prezentációjában nagy hangsúlyt fektetett arra a tényre, hogy Pécs az első Budapesten kívüli város, ahol a konzultáció résztvevői vitázhatnak a módosítás részleteiről. Bánki Erik elmondta, hogy 2011-re a kormány több mint 20 milliárd forintra emelte a sportágak támogatását, az új sporttörvény pedig segíteni kívánja azokat az önkormányzatokat és szervezeteket, amelyek szívügyüknek tekintik a sportolók sorsát.
Az új jogszabály lehetővé teszi, hogy a kluboknak ne máról holnapra kelljen élniük, mindenki gond nélkül csak a szakmára tudjon koncentrálni. Bánki Erik röviden ismertette az egycsatornás finanszírozási rendszer lényegét: az új törvény értelmében ezentúl egy központ, a Magyar Olimpiai Bizottság fogja irányítani a sporttámogatási rendszert, amelynek nemcsak javaslati, hanem döntési joga is lesz. Egy nagy ernyőszervezeten belül szeretnék intézni a pénzek elosztását, a jelenlegi öt közterületes struktúra helyett egy nagy szervezet kezébe kerül az irányítás.
Fazekas Attila, a NEFMI Sportért Felelős Államtitkárságának főosztályvezető-helyettese előadásában hangsúlyozta, hogy még a tavaszi ülési időszak végén szeretnék benyújtani a módosítást, amelyet reményeik szerint ősszel elfogadnak.
Balogh Gábor miniszterelnöki tanácsadó beszédében kiemelte azokat a megyékre jellemző hiányosságokat, amelyeket személyesen tapasztalt. A főbb problémakörök között megemlítette a megyék pénzügyi helyzetét, kiemelte a sportigazgatások leépülését, és a lerobbant létesítmények állapotára is felhívta az előadáson résztvevők figyelmét. Balogh Gábor tapasztalatai szerint a sportorvosi rendszer sem megfelelően működik, Magyarországon van olyan megye is, ahol egyáltalán nincs sportorvosi vizsgálat, de az is gyakorta előfordul, hogy a versenyzők vizsgálat nélkül is megkapják a „versenyezhet” pecsétet.
Dr. Papp Gábor tanszékvezető mestertanár, a PEAC ügyvezető elnöke szerint a sportolókkal való foglalkozást már az iskolákban el kell kezdeni, fontosnak tartja, hogy a leendő pécsi sportkoncepcióban a rendszeres testnevelés és sport életmódszervező értékké váljon. Az iskolai nevelésre épül az utánpótlás-nevelés, a versenysport, és a piramis tetején az élsport áll. A sportfinanszírozás szempontjából dr. Papp Gábor szerint kiemelt fontosságú, hogy az önkormányzat a kiemelt kategóriába tartozó egyesületekkel hároméves megállapodást köthessen, a többi kategóriában a sporttámogatás pedig pályázati formában történjen, amelynek feltétele a legalább ötven százalékos önerő biztosítása.
Dr. Tamás Lajos, a PTE jogi karának egyetemi docense a sportjogi szabályok módosításáról tartott előadást, amelyben összehasonlította a profi és az amatőr sportolók versenyengedélyeit. Kiemelte, hogy az a profi sportoló, akinek munkaszerződése van, míg az amatőr versenyzők sportolói jogviszonnyal, tagsági viszonnyal vagy tanulói jogviszonnyal rendelkeznek.
Az utolsó prezentációban Vári Attila, a Pécsi Sport Nonprofit Zrt. vezérigazgatója bemutatta a közel egyéves szervezet eddigi munkáját. Beszédében kiemelte, hogy a városi Sportbizottság kezében van a döntés, a szakmai szinten, a döntés-előkészítésben pedig a PSN Zrt. helyezkedik el. A vezérigazgató elmondta: az átvilágítás során kiderült, hogy a városi sportlétesítmények állapota igen elavult volt. A PSN Zrt. eddig a Várkői stadion öltözői nyílászáróinak kicserélésével, a Jégpálya szigetelésének korszerűsítésével és a Lauber Dezső Sportcsarnok világítás-felújításával járult hozzá az épületek állapotának javulásához. Idén a diák- és szabadidősport is a társaság kezébe került, de a fiatalok mellett a nyugdíjasok sportolási lehetőségeit is bővítve, az Egészséges Városért Alapítvánnyal közreműködve elindította a „Fitt nagyi” programot is.
Szűcs Zsolt írása.