-1 C
Pécs
vasárnap, november 17, 2024
KezdőlapPécs AktuálTóth Bertalan: dicsérnék, ha tudnék

Tóth Bertalan: dicsérnék, ha tudnék

A szocialisták legerősebb pécsi embere lett Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője, országos elnökségi tagja. A volt alpolgármestert az ellenzéki esélyekről, az őket ért kritikákról és terveiről kérdeztük.

– Szinte biztos befutó helye van a parlamentben, az országos lista elején van. Ez érdem, amiért így ismerik el a pártban, vagy lehetőség, hogy még inkább bizonyíthasson, esetleg menekülőpálya?

– A listás hely megtiszteltetés. Lehetőséget ad arra, hogy az országos politikában is kipróbáljam magam, valamint a megyét is képviseljem. Mivel Szakács Lászlóval mindketten egyéni körzetben is indulunk, ezért ott is szeretnénk bizonyítani, mert ekkor lesz a legerősebb a baranyai lobbi.

tóth bertalan2

Ha most egy pillanatra félreteszi a kötelező optimizmust, akkor mit gondol, milyen arányban nyerik meg, vagy veszítik el a jövő évi választást? 

– Mi győzni szeretnénk. Nagyon sokat vagyunk kint az utcán, a közvélemény, a hangulat, illetve a hiteles mérések alapján elmondhatom: mind a két pécsi körzet nyerhető a baloldali összefogás számára. Sokat kell dolgoznunk, de van erre esély.

– Pécsett Ön számít az egyik leginkább népszerű és ismert MSZP-s politikusnak. Miért szerepelnek kevesebbet a többiek?

– Kampányidőszakban mindig a jelölt szerepel a legtöbbet. Másrészt a városi közgyűlésben frakcióvezető vagyok, a közösen kialakított álláspontot mindig én képviselem. Ezzel együtt úgy vélem, a többi frakciótag is megszólalt már többször, szakterületükön nem egy sajtótájékoztatót tartottak.

– Mennyire elégedett a pécsi szocialista politikusok – így a saját – munkájával?

– A körülményekhez képest elégedett vagyok, persze mindig mindent lehet jobban csinálni. A ciklus első időszakában inkább voltak eredményeink, hiszen akkor még egy-egy javaslatunkat elfogadták. Az utóbbi időben azonban már csak dacból sem, a kormányzó párt mindent támadásnak vesz. A mostani közgyűlést személyeskedések, politikai szólamok jellemzik.

– Több volt szocialista is beszélt az „öregek” és a „fiatalok” érdekellentétéről, arról, hogy sok régi párttag nem nézi jó szemmel Önöket. Mi a véleménye Juhász István, volt városi MSZP-elnök azon kijelentéséről, hogy „ma az irigység, a bosszú, és az érdekek uralják az MSZP-t”?

tóth bertalan3

– Kik az öregek és kik a fiatalok? Vajon azok az öregek, akik akkor jöttek a pártba, amikor sikeres volt, miközben akkor én már tíz éve tagja voltam? Persze ők nálam korban idősebbek, de az első komolyabb kudarc alkalmával azonnal hátat fordítottak az MSZP-nek, és a fideszes hatalom ölébe ültek. Juhász Istvánról, Sarkadi Gáborról és Molnár Ferencről beszélek. 2009-ben, Páva Zsolt győzelmekor azt mondták, hogy fejet hajtanak a népakaratnak. De akkor mi mégis mit csináltunk? Hiszen az akkori közgyűlésben adtunk bizottsági elnököt, alpolgármestert. Kritizáltunk, de volt kooperáció is. Akkor az előterjesztések többségét támogattuk is, tehát elfogadtuk a választók akaratát mi is. Ők állítják be ezt generációs feszültségnek.

– Szili Katalin szintén kilépett…

– 2002-ben Nyőgéri Lajossal együtt ketten voltunk a kampányfőnökei, sikerre vittük a választást, majd a 2009-es polgármesteri kampányában is dolgoztunk. Én nem tudom elfogadni azt, hogy ő az MSZP megyei listájáról szerzett mandátumot, és azt nem adta vissza.

– Mit szól a Szili Katalinnak tulajdonított csokitolvajozásáról? Úgy tudom, ez különösen bántotta anno Önöket.

– Ő soha nem mondott ilyet, és a párton belül sem hallottam. Ez egy tudatos lejárató kampány része. A jobboldali média szereti felhasználni a karaktergyilkosságunkhoz. A mi vagyonnyilatkozatainkat minden évben beadtunk, mindannyiunknak van szakmája, munkája, előélete. Nem a politikából éltünk akkor sem, és most sem.

– Nyőgéri Lajost, az MSZP helyi elnökét a közelmúltban jogerősen egy év próbára bocsátottak rágalmazás miatt. Mennyire osztanak rá szerepet ezentúl? Mit szól az ítélethez?

– Az ítéletet igazságtalannak tartom, mivel azonban a bíróság hozta és jogerős, ezért elfogadom. Páva Zsolt rosszul töltötte ki a vagyonnyilatkozatát, s ebből indult ki Nyőgéri Lajos. Ha nem egy okiratból indul ki, akkor lenne felelőssége abban, hogy ezt állította.

– Nyőgéri Lajosnak mint önkormányzati képviselőnek viszont tudnia kellett, hogy a polgármesteri fizetést csak a közgyűlés képes megváltoztatni. Nem emlékezett, hogy ilyen döntésre nem került sor?

tóth bertalan1

– Nézze, ő ezt az okiratot vette alapul. A polgármestert kell megkérdezni arról, miért töltötte ki azt rosszul.

– Gondolom, reggelig tudna mesélni arról, mennyi kudarc érte Pécset 2009 óta. De tud-e mondani három pozitív döntést, történést, ami Páva Zsolthoz kötődik?

-Őszinte leszek: dicsérnék, ha tudnék. Örülök, hogy van Tüke-kártya, meg elültetnek hetente „egy-egy fát”, de azt látjuk, hogy azok a beruházások valósultak csak meg, amelyeket még mi indítottunk el. Vannak jó ötletek, de valahogy mindig minden félresiklik.

– Mi a három legnagyobb probléma ma a városban?

– A munkanélküliség, a magas helyi adók, a közbiztonság. Munkahelyteremtés kapcsán kormányzati támogatás kell, hiszen a kabinetnek van beleszólása abba, hogy hol települnek le a befektetőcégek. Úgy látom, megvan a lehetőség az adócsökkentésre is, miután a kormány átvállalja a város adósságát. A közbiztonság kapcsán pedig amondó vagyok: nem elég, hogyha jó a statisztika, miközben az emberek nem érzik magukat biztonságban.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő