A hét elején szavaz a parlament a felhatalmazási törvényről. Az MSZP elnöke Facebook-oldalán jelentette be, hogy nem szavazzák meg a törvényjavaslatot.
Mint megírtuk, a felhatalmazási törvény lehetőséget adna a kormánynak a rendeleti kormányzásra.
A tervezetben ez áll: „A Kormány a veszélyhelyzetben az állampolgárok élet-, egészség-, személyi-, vagyon- és jogbiztonságának, valamint a nemzetgazdaság stabilitásának garantálása érdekében rendeletével egyes törvények alkalmazását felfüggesztheti, törvényi rendelkezésektől eltérhet, és egyéb rendkívüli intézkedéseket hozhat.”
Továbbá:
- Meghosszabbítanák a veszélyhelyzetet, és annak idejére a kormány átvenné a parlament bizonyos jogköreit,
- az önkormányzati képviselő-testületeket nem lehetne feloszlatni,
- az időközi választásokat vagy a népszavazásokat nem lehetne megtartani,
- a járványügyi intézkedések akadályozásáért börtön járna,
- a rémhírterjesztést a mostaninál is szigorúbban büntetnék.
Nemrég még úgy tűnt, az ellenzék is hajlandó megszavazni az új rendelkezéseket, bár több független képviselő is jelezte, nem hajlandóak ekkora hatalmat adni a kormánynak.
Tóth Bertalan, az MSZP elnöke tegnap este a következőket írta a Facebookon:
„Sok találgatás látott napvilágot ma arról, hogy az Országgyűlés jövő heti ülésén miként fognak szavazni az ellenzéki pártok a koronavírus elleni védekezésről szóló kormányzati indítványról, megadják-e a kormányzati felhatalmazást Orbán Viktornak a teljhatalom felé.
Ezúton szeretnék tájékoztatni mindenkit az alábbiakról.
1. Tisztában vagyunk a helyzet komolyságával és felelősségünk súlyával.
2. Az ellenzéki pártok folyamatosan egyeztetnek a hétvégén annak érdekében, hogy egységes álláspontot képviseljünk az Országgyűlésben, és ezért kezdeményeztünk közösen hétpárti egyeztetést is a kérdésben.
3. Az MSZP nem lesz partner abban, hogy segítséget nyújtson egy olyan törvény elfogadásához, amely határozatlan időre kiszolgáltatná Magyarországot, a magyar embereket Orbán Viktor szeszélyeinek.”