Baranya megye nemzetiségekben példátlanul gazdag: sok idegen ajkú él meg egymás mellett békében, úgy, hogy az elmúlt években számos támogatásban részesülve ápolhatják saját kultúrájukat, hagyományaikat, nyelvüket. Ma a horvátok részesülhettek abban az örömben, hogy a megyén belül egy nyolcvanmilliós támogatással és egy új közösségi térrel gazdagodtak.
Horvát Házat avattak Pécsen
Pécsen is új közösségi tér segíti a horvát nemzetiségi életet, a frissen felújított, Jókai téri Horvát Ház. A számos helyiségből álló épületben a legkülönfélébb foglalkozások, kiállítások, hagyományőrző események kaphatnak helyet.
– Fontos, hogy az itt élő nemzetiségek saját hazájukon kívül azt az országot is szeressék, ahol élnek. Ezt a célt szolgálja a most átadott Horvát Ház is és a frissen felújított Horvát Színház – mondta Soltész Miklós az EMMI egyházi, nemzetiségi és civil kapcsolatokért felelős államtitkára, aki köszöntötte a megjelent pécsieket és a horvát nemzetiségieket.
Az államtitkár szerint egymást támogatva tudunk csak megmaradni, ha erősítjük egymás kultúráját, nyelvét.
Páva Zsolt, Pécs polgármestere elmondta, a Horvát Háznak helyet adó épület a török felszabadulás után épült, jól szimbolizálja azt a történelmi kapcsolatot, amely a két nemzetiség között áll fenn már ezer éve. Ennek az ezeréves együttélésnek pedig kiemelt helyszíne volt mindig is Pécs.
– Az itt élő horvátok az egyik legjelentősebb kisebbséget alkotják, ezért örömteli tény az, hogy az elmúlt húsz évben rengeteg olyan intézmény épült itt, ami ennek a nemzetiségnek az életét szolgálta – mondta.
Szemelyen új közösségi ház épülhet
A Pécstől néhány kilométerre lévő Szemely hosszú évtizedek múltán elérte célját és saját közösségi házat avathatnak egy nyolcvanmilliós állami támogatásnak köszönhetően. A pezsgő horvát kultúrával rendelkező baranyai településen nagy ünnepség keretében jelentették be a fejlesztést.
A közeljövőben 130 millióból háromszorosára bővül a kultúrház területe, egy igazi közösségi tér válik belőle, amely számtalan nemzetiségi eseménynek, rendezvénynek, ünnepnek adhat otthont.
Ehhez ötvenmillió forintot tartalékolt a szemelyi önkormányzat az elmúlt években. Most pedig kormányzati forrásból plusz nyolcvanmilliót kapnak a helyiek a régóta dédelgetett álmuk megvalósítására – tette hozzá.
Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár, a térség országgyűlési képviselője köszöntőjében elmondta, Szemelyt az előző rendszer halálra ítélte azzal, hogy 1968-ig nem adtak ki építési engedélyt, majd bekötőút is csak 1972-ben létesülhetett. Mindez azért, mert az ideológia, ami mentén a döntéseket hozták, a nemzetiségeket el próbálta nyomni, egybeolvasztani a többivel. Az elmúlt nyolc évben viszont példátlanul sok támogatás érkezett a kisebbségek kulturális életének felpezsdítésére, hagyományainak ápolására.
A politikus szerint Baranya nemzetiségekben gazdag megye, színes kulturális élettel rendelkezik, ennek a jövőjét pedig az értékek átadásával, az oktatással lehet biztosítani. Emlékeztetett, három jelentős kisebbség is saját iskolakomplexummal rendelkezik Pécsen, a horvátok a Miroslav Krleza, a romák a Gandhi, a németek-svábok pedig a Koch Valéria oktatási központtal.
Soltész Miklós, az EMMI egyházi, nemzetiségi és civil kapcsolatokért felelős államtitkára az eseményen úgy fogalmazott, mi a nemzetiségekre, mint erőforrásra támaszkodunk.
– A történelem folyamán sokszor megpróbáltak ellentéteket szítani a népcsoportok között, mégis megmaradtak a kötődések, a rendszerváltás után pedig számos helyen éledezni kezdett a nemzetiségi kultúra, a nyelv.
– Az elmúlt nyolc évben háromszorosára nőtt a kisebbségek támogatása, ez óriási szám – mondta. – Tudatosan nagy hangsúlyt helyeztünk a hitbéli, nyelvi identitások megőrzésére.
Soltész szerint bármely nemzetiséghez tartozzon valaki, a közeljövőben meg kell tenni mindent az érdekükben azért, hogy ez a világ – a nemzet, a nyelv, a kultúra – megmaradjon, mikor sokan fenyegetik, fel akarják dúlni ezt az együttélést.