A város önkormányzata, a Pécsi Tudományegyetem és a Magyar Villamos Művek Zrt. együttműködési megállapodást kötött pénteken. A szerződésben foglaltak szerint a résztvevő felek a jövőben közösen segítik és támogatják a környezetbarát energiaforrások használatát, valamint erősítik a városi innovációs és környezettudatosságot előtérbe helyező törekvéseket, a gazdaság és a felsőoktatás együttműködését.
A Pécsi Tudományegyetem Szenátusi Tanácstermében írták alá pénteken azt a megállapodási szerződést, melynek keretében a Magyar Villamos Művek Zrt., a Pécsi Tudományegyetem és a pécsi önkormányzat közösen működik együtt a jövőben az oktatás, a kutatás-fejlesztés, valamint a környezettudatosság erősítésének területén.
Bódis József, a PTE rektora az eseményen köszöntőjében kiemelte, hogy a szerződés megkötésével az egyetemnek a célja az, hogy olyan innovációkat, jövőbeni fejlesztéseket és kutatásokat kezdjen meg az MVM támogatásával, melyek a cég profiljához is köthetők, valamint a város érdekeit is szolgálják. Ilyen például a Smart City, azaz az Okos Város projektet érintő területek, az elektromobilitás a tömegközlekedésben, vagy az energetikai park kutatásai. Tehát, ahogy a rektor fogalmazott, a jövőt segíti a három fél által aláírt együttműködés.
Páva Zsolt, Pécs polgármestere az együttműködés kapcsán elmondta, hogy az rendkívül fontos a Zöld Főváros címet már kétszer megpályázó, a környezettudatosságot előtérbe helyező város szempontjából is, a megállapodás pedig – folytatta – éppen ebbe az irányba mutat a progresszív, modern, korszerű energetikának teret biztosító villamos művek támogatásával.
Hozzátette, hogy az MVM Zrt. mostantól együttműködik a pécsi önkormányzat tulajdonában álló ingatlanok, közintézmények energetikai felülvizsgálatának elvégzésében is, valamint ütemtervet dolgoznak ki a jövőben az energia-hatékonyság optimalizálására, figyelembe véve a Pécs természeti erőforrásai által biztosított lehetőségeket is, továbbá a környezetbarát „zöld” energia területén, közösen megvalósíthatósági tanulmányokat készítenek a város leghatékonyabb környezetbarát energiafelhasználásra történő átállásának lehetőségeiről is.
Egy másik fontos szempont, melyet a város figyelembe vett a szerződés aláírása előtt az a folyamatban lévő paksi fejlesztések kérdése volt.
– Mi vagyunk a legnagyobb város Paks közelében. Pécsnek ebből a programból, ebből a hatalmas rendszerből ki kell vennie a részét, az erőmű kiszolgálása, a dolgozók ellátása Pécset is érinti. Ebben a folyamatban pedig szintén nagy segítségünkre lesz a Magyar Villamos Művek Zrt. A cég és a város ilyen és ehhez hasonló közös céljait a most aláírt szerződés pontosan meghatározza – mondta a városvezető.
Zsuga János, az MVM Zrt. vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy az együttműködéssel a cég fő célja, hogy támogassa a pécsi tudományos fejlesztéseket, a tudományos oktatást, az innovációkat, mivel – ahogy fogalmazott – ha nem születnek innovációk, el vagyunk veszve.