-0 C
Pécs
péntek, november 22, 2024
KezdőlapHírzónaTovábbi ezer hallgatót vehetnek fel

További ezer hallgatót vehetnek fel

Miután hétfőn este nyilvánosságra hozták a felsőoktatási pótfelvételi ponthatárokat, kiderült, hogy az előzetes adatok szerint a Pécsi Tudományegyetem (PTE) falai között további ezer fő tanulhat szeptembertől. A fizetős képzésekre országszerte 13 ezren jelentkeztek.

Lezárult a felsőoktatási pótfelvételi eljárás: a meghirdetett költségtérítéses képzésekre országosan közel tizenhárom ezren jelentkeztek, ebből összesen mintegy tizenegyezer fő nyert felvételt. A Pécsi Tudományegyetem a pótfelvételi eredményekkel tovább erősítette pozícióját, a majd ezer új hallgatóból százhuszonhárman mesterképzésen kezdhetik meg tanulmányaikat, ám ennél jelentősebb létszámmal – 735 fővel – emelkedett az alap- és osztatlan képzések létszáma.

A PTE az általános felvételi eljárásban elért eredmények után csak azokon a szakokon hirdetett pótfelvételit, ahol az adott szak kapacitása, és az intézmény felvehető létszáma erre lehetőséget adott, így 2011-ben valamivel kevesebb szakra tudtak jelentkezni a felvételiből kimaradók. Ennek megfelelően idén 1 109-en adták be jelentkezésüket a PTE-re, ebből 946 pályázónak sikerült a felvételije.

A PTE 266 meghirdetett képzése közül az osztatlan jogász szak volt a legnépszerűbb 203 jelentkezővel, emellett az igazságügyi igazgatási valamint a gazdálkodási és menedzsment alapszakokra volt a legnagyobb az érdeklődés. Az egyetem karai közül a tavalyi évhez hasonlóan a pótfelvételi eljárásban kiemelkedően teljesített az Állam- és Jogtudományi, a Bölcsészettudományi, az Egészségtudományi és a Pollack Mihály Műszaki Kar. Országosan az első két legmagasabb ponthatár is a Pécsi Tudományegyetemen született, a gazdasági idegen nyelvű menedzser képzésen 470 pont volt a bekerülési határ, az ápolás és betegellátás-szülésznő szakirány szombathelyi képzésére pedig 464 ponttal lehetett bekerülni.

Korábban írtuk:

Mint arról korábban beszámoltunk, a ponthatárok meghatározása a 2011. évi általános felsőoktatási felvételi eljáráshoz hasonlóan történt most is. Egy számítógépes algoritmus a jelentkezők által elért felvételi összpontszám alapján és az adott képzésre felvehető létszám függvényében sorolta be a jelentkezőket.

Az ugyanakkor újdonságnak számított, hogy azokon a képzéseken, amelyeket már a 2011. évi általános felsőoktatási felvételi eljárásban is meghirdettek, a pótfelvételi ponthatár nem lehetett alacsonyabb a július 21-én kihirdetett ponthatárnál. Ha az adott képzés eddig nem indult, a ponthatár akkor sem lehetett alacsonyabb a jogszabályi minimumnál – alapképzési szakok, egységes, osztatlan képzések esetén 200 pontnál, felsőfokú szakképzés esetén 140 pontnál. Érdekesség, hogy országos szinten a legmagasabb pontszámra, 470 pontra, a PTE gazdasági idegen nyelvű menedzser képzésén volt szükség.

Lengvárszky Attila, a PTE oktatási igazgatója lapunknak azt mondta, hogy csaknem háromszáz képzésből válogathattak a jelentkezők, s az előzetes, egyelőre nem hivatalos adatok tanúsága szerint 900-1000 hallgató nyert felvételt a második körben. A fizetős képzésekre az orvosi, jogász szakok esetében volt a legnagyobb az érdeklődés, de egyéb népszerű szakok esetében is voltak, akiknek nem jutott hely.

Az oktatási igazgató már korábban is említést tett arról, hogy a bejutók később átmehetnek az időközben megüresedő állami finanszírozású helyekre is; amennyiben persze ezt teljesítményükkel kiérdemlik. A fizetős képzésekre felvételt nyerők akár újra is felvételizhetnek jövőre, és siker esetén vizsgáikat elismertethetik.

A felvettek a felvételi döntésről szóló besorolási határozatot az Oktatási Hivataltól, a beiratkozással kapcsolatos tudnivalókat a felsőoktatási intézménytől kapják meg szeptember első napjaiban. A ponthatárok a felsőoktatási felvételi eljárás hivatalos honlapján, a www.felvi.hu oldalon tekinthetők meg. Az idén 44 egyetem és főiskola nyújt pótfelvételi lehetőségeket több száz szakon.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő