Az 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának 102. évfordulóján két megemlékezést is tartottak a városban egy nappal korábban, június 3-án.
2010 óta június 4-e a nemzeti összetartozás napja, törvénybe foglalt emléknapunk. Ez alkalomból Pécsett péntek délelőtt Péterffy Attila polgármester, valamint Zag Gábor alpolgármester és Fürj Csaba önkormányzati képviselő koszorúzta meg a Kálvária-domb alatti Trianon keresztet.
Később a városvezetők a Zsolnay-negyedben található hét kopjafánál emlékeztek, melyek azt a hét területet szimbolizálják, ahová elszakított magyarok kerültek. Ezért is ez a helyszíne már sokadik éve a nemzeti összetartozás napján rendezett eseményeknek, melyen ezúttal többek közt Péterffy Attila, Zag Gábor, és Hoppál Péter országgyűlési képviselő, kulturális államtitkár vett részt.
A magyar nemzetgyűlés 1920. november 15-én ratifikálta, és 1921. július 26-án hirdette ki a trianoni szerződést, amely kimondta, hogy az Osztrák–Magyar Monarchia felbomlott, ennek következményeként Magyarország Horvátország nélküli területét 283 ezer négyzetkilométerről 93 ezerre, lakosságát 18,2 millióról 7,6 millióra csökkentették.
Mintegy 3,2 millió magyar, a magyarság harmada került az új határokon túlra.
Az Országgyűlés 2010. május 31-én a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította az első világháborút lezáró trianoni békeszerződés aláírásának napját, június 4-ét.
Az erről szóló törvény pedig kimondta:
[su_quote]a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme.[/su_quote]