A PTE Botanikus Kert méltán ismert és népszerű a pécsiek körében, de vajon hányan tudják, hogy az egyetemnek gyógynövénykertje is van? A csodás parkban több mint 50 növénycsalád közel 200 tagjában gyönyörködhetünk, és a számuk folyamatosan nő. Ismerjétek meg a történetét!
A PTE GYTK Farmakognóziai Intézete 2008 májusában alapította a gyógynövénykertet Pécsett, a gyógyszerészképzés Rókus utcai épületének udvarán. Kezdetben jelentős támogatást kapott a pécsi Melius Alapítványtól, így 2009-ben felvette a Melius Gyógynövénykert nevet – olvasható a kar honlapján.
A kert fő célja friss és szárított növényi anyag biztosítása a gyógyszerész hallgatók oktatásához. Ők élőben tanulmányozhatják itt a fajok botanikai jellemzőit, valamint drogként használt részüket, a kert ugyanakkor kutatási célokat is szolgál.
A park létrehozásakor 30 négyzetméternyi területen mutatott be néhány hazai termesztett, a vadon élők között pedig elsősorban mecseki fajokat. Kialakítottak emellett a legfontosabb fűszernövényekkel egy mediterrán részt is.
2009 márciusában Deák Adrienn tájépítész tervei alapján a kert 100 négyzetméterrel bővült. 2010-ben a területet sziklakerttel és kísérleti parcellákkal egészítették ki, 2016-ban pedig új rendszertani felosztás és sziklakerti lépcső készült el.
Az első növénypalántákhoz 2008-ban a PTE Botanikus Kerttől és a Budakalászi Kemo-taxonómiai Kerttől kaptak segítséget. A magvak nagy része külföldi botanikus kertekből magcsere útján érkezett. Emellett a területre betelepítették a Mecsek további fontos gyógynövény-képviselőit is.
több mint 50 növénycsalád közel 200 tagja rendszertani csoportosításba került, számuk folyamatosan nő.
A növények ismertető tábláin tudományos és magyar nevük mellett a fajok családját, elterjedését, drogként felhasznált részeit, fő hatóanyagait és alkalmazási területeit tüntették fel.