Megegyezett a kollektív szerződésről és a béren felüli juttatásokról a szakszervezet és a Tüke Busz vezetése. A cég és szakszervezet szerint is korrekt tárgyalások folytak, Hofekker Ferencen kívül ugyanis mindenki akarta a megállapodást. Utóbbi gondolkodik, aláírja-e az egyezséget, az ugyanis csak onnantól hivatalos.
A társaságnál már hetek óta folytak a tárgyalások a kollektív szerződésről és a dolgozók béren kívüli juttatásairól, ám a cég vezetése megszakította az egyeztetéseket Hofekker Ferenc szakszervezeti vezető ominózus – fejbe lövéses – kijelentése miatt, amelyről lapunk írt. A szakszervezeti elnök végül belátta, hogy hibázott, és kilépett a tárgyalásokból – ezt számos helyen megerősítette.
Úgy tűnik, jó döntést hozott, a cég ugyanis napokkal ezt követően megállapodott a szakszervezettel – immár az elnök nélkül.
Szalay Ferenc, a Tüke Busz ügyvédje szerint az érdekképviselet többi tagja rendkívül konstruktív volt az egyeztetéseken, ezért sikerülhetett a gyors megegyezés.
Úgy tudjuk, a megállapodás értelmében a dolgozók eddigi juttatásai, pótlékai – a hírekkel ellentétben – megmaradnak, a szerzett jogaikat is megtarthatják, sőt bizonyos esetekben még bővült is a kedvezmények köre. A Tüke dolgozóinak jár béren kívüli juttatás, cafeteria is, ennek összegét is mindkét fél elfogadta. Sőt, a dolgozók után fizetett magánnyugdíj-pénztári hozzájárulást is a cég állja, amely a korábbi évekhez viszonyítva előrelépést jelent a javadalmazás terén.
A megállapodást hamarosan írásban is rögzítik, amelyet még az érdekképviselet vezetőjének is szignóznia kell, az ugyanis csak ekkortól válik hivatalossá. Hofekker Ferenc azonban még gondolkodik ezen.
– Csak olyan dokumentumot írok alá, ami elfogadható a dolgozók részére – nyilatkozta lapunknak a szakszervezeti vezető. (Hofekker Ferenc csak írásban volt hajlandó válaszolni kérdéseinkre, ezeket változtatás nélkül a keretes részben olvashatja – a Szerk.)
Hofekker Ferencet nem válaszolt arra a kérdésünkre, hogy szerinte előnyös, vagy sem a dolgozók számára a mostani megállapodás. Azt állította, bár hivatalosan kivonult a tárgyalásokról, nem „akadályozta” a megállapodást, a színfalak mögött azért tartotta a kapcsolatot a szakszervezet tagjaival.
Sikerült beszélnünk az szakszervezeti elnökség egyik tagjával, Graics Gáborral. Mint mondta, az egyeztetések normális mederben folytak, voltak köztük kisebb vitás kérdések, de meg tudtak állapodni a cégvezetéssel. A dolgozók évi 200 ezer forint cafetériában részesülnek, 5,5 százalékos magánnyugdíjpénztári-hozzájárulást is fizet utánuk a cég, valamint 22.500 forintos ruhapénzt is kapnak. Kiemelte, ez utóbbit a múlt évre visszamenőleg is megkapják, korábban ugyanis a vállalat anyagi helyzetére való tekintettel mondtak le a ruhapénzükről.
Hofekker Ferenc megszólal
Erre voltunk kíváncsiak:
Úgy tudjuk, hogy eldől, milyen megállapodás születik a Tüke Busz vezetése és a szakszervezet között. Ön ugyan nem vesz részt a tárgyalásokon, de szeretném kérni, hogy mondja el a véleményét a megállapodásról.
Ön szerint kedvező-e a dolgozók számára, ha igen, akkor miben az, ha nem, akkor Ön szerint miért nem az?
Közrejátszott-e Ön szerint az a tárgyalásokban, hogy korábban súlyos kijelentést tett a cégvezetésre?
Szakszervezeti vezetőként Önnek kell ellenjegyeznie a dokumentumot. Megteszi? (Ha erre nincs szükség, akkor ki írja, írhatja alá, és milyen felhatalmazás alapján?)
Az alábbi választ kaptuk kérdéseinkre:
„Természetesen a szakszervezet feladata, hogy a dolgozók számára minél kedvezőbb feltételekben tudjon megállapodni a munkáltatóval. Megállapodás a mai nap biztosan nem fog születni.
Igen, közrejátszik a tárgyalásokon azon kijelentésem, amikor kritizáltam a cégvezetést azért, mert ügyvédi irodát foglalkoztat a bérletet vásárlók pénzéből, és nem az utasok kiszolgálására fordítja, hanem az ügyvéd zsebét tömik vele, miközben az utasok kiszolgálása kritikán aluli. A reklámcégről és az autók bérléséről nem is beszélve.
Közöltem velük, hogy hűtlenül kezelik az utasok pénzét, azonnal fejezzék be. Nem véletlenül nem volt munkavállalói FEB-tag a társaságnál 2012. április 1-től, szinte a mai napig. Ez törvénytelen a mai jog szerint. A tárgyalásokon a vezérigazgató érdemben még nem mondott semmit, csak az ügyvéd támadja a dolgozókat.
Én önként kivonultam a tárgyalásokról, de természetesen egyeztetek a kollégákkal. Sajnos olyan kinézete van a dolognak, hogy a munkáltató nem akar megegyezni, korábbi ígéretei ellenére.
Csak olyan dokumentumot írok alá (csak az én aláírásommal érvényes), ami elfogadható a dolgozók részére. De én is feltennék egy kérdést: Miért próbáljuk félreállítani a szakszervezet első emberét, ha meg akarunk állapodni?”