-2 C
Pécs
hétfő, november 18, 2024
KezdőlapPécs AktuálEgymással is vitáznak a tüntetők

Egymással is vitáznak a tüntetők

Az elmúlt hónapokban sorra tartottak meg Pécsett is kormányellenes megmozdulásokat, a legnagyobb horderejű, ugyanakkor egységes tüntetés a netadó elleni megmozdulás volt még novemberben. Azóta azonban már az időpontokon is vitatkoznak a szervezők. A politológus szerint mindebben a magyar rendszer sajátossága köszön vissza.  

A január 2-ra, a „Pécsnek hangja van” Facebook-csoport által gründolt  hirdetett tüntetés azért maradt el,  mert a szervezők szerint az ünnepek alatt nem sikerült a szükséges energiát belefektetniük az előkészületekbe.

A demonstrálni szándékozók azonban kiakadtak, mert szerintük előre lehetett tudni, hogy nem lesz tömeg másodikán, de ennek ellenére meg kellett volna tartani az eseményt.

kiakadt tüntetők

 

A demonstrálók végül mégsem tettek le a tiltakozásokról, így 11-re ismét megszerveztek egy tüntetést – Most Mi jövünk! – Újévi fogadalom címmel – csatlakozva a fővárosi megmozduláshoz. Igen ám, de ez másoknak nem tetszett.

Nagy Erzsébet, a PDSZ pécsi ügyvivője korábban maga is felszólalt a kormányellenes demonstrációkon, most éppen azt kérte, hogy a 11-i eseményt töröljék, mert „azok, akik jelezték jöttüket, 2-ára írták. Ez megtévesztése azoknak, akik aktívak szeretnének lenni Pécsett. Már 10-ére szerveznek eseményt, inkább ahhoz csatlakozzon, akinek elege van az Orbán-kormány lépéseiből!”

nagyerszébet hozzászólás

Ezt követően igen komoly vita alakult ki a két demonstráció szervezői között, hogy mégis ki miként vett részt az előkészítésben: „Szerencsére Erzsi, te tudtál a körülményekről, és nem vettél róluk tudomást, mert azzal voltál elfoglalva, hogy azt szajkózd, ki hol ba***a el, és hogy kéne szerinted (az egyetlen lehetséges elfogadható módon)”. Erre válaszul pedig Nagy Erzsébet azt írta, hogy „az a bajotok, hogy nem tud a szűk szervezői csoport, és ezen keresztül Nemes Balázs (aki nem értem, miért is van megmondóember-szerepben a csoport néhány tagja számára) rátelepedni erre az eseményre”.  (Nemes Balázs alapította a Nem Némulunk El csoportot – a szerk.)

Nagy Erzsébet lapunknak azt mondta, hogy ő a 10-i demonstráción szólal majd fel, amelyen számos, kormányzati intézkedés terítékre kerül.

– Azért történt ez a szakadás, mert ők, a vasárnapi tüntetés szervezői kizárólag olyan akcióban gondolkodnak, amelyről kitiltanak minden pártzászlót, szimbólumot. De a 10-i, szombati megmozduláson ezzel nem foglalkozunk – bár ez sem lesz pártos akció. A mottónk az, hogy Aki velünk, az velünk van – mondta.

A pécsi egyetem docense, Kákai László politológus szerint ez tipikus magyar forgatókönyv, hiszen ugyanez zajlott le a Milla esetében is, mert a politika megpróbált arra is rátelepedni. Az alulról jövő kezdeményezésből később ugyan létrejött az Együtt pártja, ami viszont nem tudott komolyabb politikai befolyásra szert tenni. Később a Milla mint szerveződés el is tűnt –  mondta.

Szerinte a netadó elleni tüntetés intenzívebb volt, az ellenzéki pártok azonnal felkapták a fejüket, mert korábban mindenki azt gondolta, hogy a Fidesz pozíció megingathatatlanok. Ezért is akart a DK pártzászlókkal kimenni az egyik megmozdulásra, és megjelentek liberális szereplők is. A politikai szereplők megjelenése pedig az egésznek a hitelességét veszi el.  Mindezzel viszont lehetőséget adtak a kormányzópártnak, hogy az alulról jövő kezdeményezést egy szimpla balliberális elégedetlenségi mozgalomnak titulálják.

Kákai amondó, nagyjából azon a ponton van most a dolog, amely eddig az összes hasonló kezdeményezés halálát hozta: koncepcionális válságban vannak. Szeretnék továbbvinni az akciót, de már nemcsak a kormánnyal, hanem az ellenzékkel is szemben állnak, hiszen egyetlen politikai erőnek sem érdeke egy pártoktól független kezdeményezés megerősödése.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő