Ismét tűz ütött ki a csernobili tiltott övezetben; a száraz fű kapott lángra a napok óta tartó, 30 Celsius-fok fölötti nyári kánikulában – jelentette vasárnap az ukrán katasztrófavédelmi szolgálat az MTI közlése szerint.
A lángok három helyen csaptak fel a tiltott övezet déli részén, a Kijev megyei Ivankivi járásban, a Zamosztya és Kovsilivka falvak közötti területen. A tűz mintegy 32 hektár területre terjedt ki. A katasztrófa elhárításában 144-en vesznek részt 19 tűzoltóeszközzel.
A közlemény szerint a tűzoltók vasárnap reggelre megállították a lángok továbbterjedését, jelenleg a tűz gócpontjait igyekeznek eloltani.
Legutóbb június végén gyulladt ki a száraz növényzet a csernobili tiltott zónában, akkor is ugyancsak az elhagyatott Kovsilivka település közelében. Akkor mintegy 130 hektáron pusztítottak a lángok. Mikola Csecsetkin, a katasztrófavédelem vezetője július 29-én jelentette be, hogy a vizsgálat szerint szándékos gyújtogatás okozta a tüzet. A helyszínen két fáklyát találtak a mentést végzők.
A Kijevtől mintegy 120 kilométerre északra fekvő csernobili atomerőmű körüli tiltott zónában év eleje óta már 56-szor ütött ki tűz. Az esetek 70 százalékában a vizsgálat szándékos gyújtogatást állapított meg.
A világ eddigi legsúlyosabb nukleáris katasztrófája 1986. április 26-ra virradó éjszaka 1 óra 23 perckor következett be a Szovjetunióhoz tartozó Ukrán SZSZK területén, a csernobili atomerőműben. A nukleáris szennyezés miatt az atomerőmű környékén úgynevezett tiltott övezetet alakítottak ki, ahonnan kiköltöztették az ott lakókat.