-0 C
Pécs
csütörtök, január 23, 2025
KezdőlapAbszolút NőPszichéÚgy érzed magad, ahogy látszik

Úgy érzed magad, ahogy látszik

Testünk utálatosabb, mint egy undok kistestvér. Lépten-nyomon árulkodik rólunk, többet üzen, mint szavaink, vagy tetteink. De vajon visszafelé is működik a dolog? Lehetséges lenne, hogy testtartásunk befolyásolja érzelmi állapotunkat? 

Az interaktív kapcsolatok során kialakuló érzéseinknek csupán 7 százaléka függ a szavaktól, 38 százaléka a hangszíntől és 55 százaléka a test jelzéseitől. Vagyis az, hogy milyen képet alakítunk ki a beszélgetőpartnerről csak igen kis százalékban múlik a mondanivalón.

Ha pedig ezt a gondolatot megfordítjuk, akkor egyértelmű, hogy testtartásunk, gesztikulációnk meghatározó szerepet játszik a rólunk kialakított ítéletben.

testbeszéd

Ez nyilvánvalóan már nem számít újdonságnak. Sokan vizsgálják a metakommunikáció jelentőségét, tanfolyamokra, képzésekre járhatunk, hogy minél jobban megtanuljuk olvasni mások testbeszédét. Ám Amy Cuddy, a Harvard Business School szociálpszichológusa úgy vélekedik, a test jelzéseit nemcsak azért jó megismerni, mert azok tükrözik az illető személy aktuális állapotát, hanem egészen egyszerűen befolyásolják azt is, hogy hogyan érezzük magunkat, vagy hogy sikeresek leszünk-e.

szorongó nő

Az automatikus, kommunikáció közbeni gesztusokat, jelzéseket persze nehéz, sőt hosszútávon lehetetlen kontrollálni – hangsúlyozza Amy a TED információmegosztó weboldalon közzétett előadásában. Vagyis szemtől szemben a hazugságot nem fogjuk tudni palástolni, de az való igaz, hogy bizonyos berögződött testhelyzetek megváltoztatásával viselkedésünket, hozzáállásunkat is megváltoztathatjuk – mondja már Káplár Mátyás pécsi pszichológus.

Példával szemléltetve: a szorongó, önbizalomhiányos emberek gyakran összehúzzák magukat, görnyedve járnak, ám ha vállukat kifeszítenék és emelt fővel lépnének be egy helyiségbe, akkor testtartásuk visszahatna lelki állapotukra és tényleg magabiztosabbnak éreznék magunkat.

És hogy miért van ez? Sokféle elmélet létezik, de talán a Cannon Bard-féle érzelemelmélettel magyarázható a legjobban – így a pszichológus. Eszerint nemcsak úgy alakítjuk ki az érzelmeinket, hogy ér minket egy inger, amire az agyunk reagál, hanem úgy is, hogy az agyunk érzékeli a test állapotát, és így hozza létre az érzelmet.

sikeresség, siker, nő

Pszichológusok végeztek egy kísérletet – alátámasztva ezzel az előbb mondottakat: egy közepes filmet levetítettek két csoportnak, de az egyik csoportot megkérték, hogy ceruzával a szájukban nézzék végig a filmet. Mivel a ceruza a szájban kényszeredett vigyort erőltetett az arcukra, ez a csoport viccesebbnek értékelte a filmet, mint a másik fele.

Rögzült pozícióink, testtartásunk megváltoztatása tehát egyáltalán nem elhanyagolható kérdés, egy kis odafigyeléssel és tudatossággal jobbra fordulhat az életünk, és sikeresebbek lehetünk.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő