A Magyar Máltai Szeretetszolgálat györgytelepi épületét és az Apafi utcai Csilla Gondviselés Háza előtti járdát is rendbe szedik azok a kőművessegédnek készülő roma származású pécsi fiatalok, akik a „Dolgozva tanulás” című rendhagyó projekt keretén belül a jövőben akár biztos megélhetéshez is juthatnak a választott szakmájukon belül.
A leendő asztalos– és kárpitossegédek már nagyban dolgoznak a Magyar Máltai Szeretetszolgálat györgytelepi épületében, de nem tétlenkedik az a három kőművesnek készülő roma származású pécsi srác sem, akik sikeresen felvételt nyertek a szeretetszolgálat, a Nyolc Boldogság Alapítvány és a Pécsi Városfejlesztési Nonprofit Zrt. által irányított „Dolgozva tanulás” című rendhagyó pécsi projektbe.
A tapasztalatra és gyakorlati tudásra épülő mintaprogram idén augusztusban indult, a több tucatnyi jelentkező közül pedig egy teszt, valamint egy motivációs elbeszélgetés után választották ki azt a 14 jelentkezőt, akik a jövőben, a projekt zárása után akár el is helyezkedhetnek majd az általuk választott szakmákban. Tehát a szakemberek és mesterek irányításával és segítségével szerzett tudásukat akár jól kereső munkahelyeken is kamatoztathatják.
Nagyon bíznak ebben a kőművesség alapjait jelenleg mesterük, Resál János kőműves mellett elsajátító fiatalok is. Ottjártunkkor épp a györgytelepi ház egyik helyiségét szépítették meg új járólapokkal. A mester lapunknak elmondta, hogy azért segíti a projektet, mert úgy gondolja, hogy támogatni kell azokat, akik nehéz körülmények között, folyamatosan munkát keresve élnek.
– Most egy régi burkolatra készítünk újat, így gyakorolnak a fiúk. Ha nem sikerül, akkor felszedik, és újból lerakják. Egyébként elég ügyesek, odafigyelnek minden részletre és arra is, hogy mit mondok nekik. Persze előfordul még így az elején, hogy nem jön össze valami, de azt mindig javítják, mert a minőségre törekednek – mondta a kőműves.
Resál János kiemelte, hogy tervben van az Apafi utcai Csilla Gondviselés Háza előtti bejáró felújítása, a projektben résztvevőkkel lényegében egy teljesen új járdát fognak építeni a ház elé, a nagyon rossz állapotban lévő bejáró helyére.
A kőművessegédnek készülő Orsós Imre elmondta, hogy azért választotta a kőműves szakmát, mert sokat dolgozott korábban is ezen a területen. Kiemelte, hogy a mester nagyon segítőkészen áll hozzájuk, mindent akár többször is megmutat nekik.
Szép Sándor is a kőművesség alapjait, a műhelytitkokat ismeri meg. Mint mondta, nagyon élvezi a munkát, mert jó a társaság és sokat tanul.
– Azért választottam ezt a kőművességet, mert valamennyire ismerem, elég sokat dolgoztam már ebben a szakmában, de most szeretném fejleszteni a képességeimet, és szeretnék többet tanulni róla. A mesterünk pedig ebben nagyon sokat segít is, nagyon jó fej. Szeretek ide járni, és remélem, hogy el tudok majd helyezkedni az itt szerzett tudással. Hallottam olyasmit, hogy ha véget ér a program, akkor segítenek majd biztos munkát, megélhetést szerezni. Ez nagyon jó lenne – mondta.
A projekt az „Interreg Danube Transnational Programme”, Danube RARE projekt keretében valósul meg.