Nem járna az abortusz teljes tilalmával, ha bekerülne az új alkotmányba az emberi élet fogantatással kezdődő védelme – mondta a kereszténydemokrata Salamon László, a parlament alkotmány-előkészítő eseti bizottságának elnöke egy konferencián.
A rendezvényen az akadémia elnöke azt hangsúlyozta, hogy most van lehetőség a végleges alkotmány megalkotására. Az Salamon László szerint is kétségtelen, hogy ha bekerül az új alaptörvénybe az a rendelkezés, amely szerint minden ember életét, fogantatásától kezdve védelem illeti meg, akkor a magzati élet feletti döntés a továbbiakban megszűnne puszta önrendelkezési kérdés lenni.
Közölte: a koncepció szerint a preambulum mértéktartóan utalna majd a nemzeti és történelmi értékekre, és megjelenítené azt a szabadságeszmét is, amely alatt Salamon László a „nemes történelmi liberalizmust” érti.
Azzal kapcsolatban, hogy az új alkotmány a házasságot csak a férfi és a nő életközösségének intézményeként ismeri el, a KDNP-s képviselő úgy fogalmazott: ezt vállalják, a „dicsőség” viszont nem az övék, ugyanis ennek kimondásával „megelőzött minket az Alkotmánybíróság”.
Azzal a passzussal kapcsolatban, amely szerint az államfő jogosult lenne az Országgyűlés feloszlatására kivételesen akkor is, ha az súlyos bizalomvesztés okából előállott alkotmányossági-politikai válság feloldását szolgálja, Salamon László elmondta: „házon belül” is vita folyik erről, az ő meggyőződése szerint azonban az államfő kivételes parlamentfeloszlatási joga nem feszíti szét a parlamentáris forma kereteit.
Megjegyezte, arról a passzusról is vita van „házon belül”, amely szerint az alaptörvény csak akkor lenne módosítható, ha a javaslatról két egymást követő Országgyűlés változatlan formában, mindkét szavazásnál külön-külön a parlamenti képviselők kétharmadának szavazatával döntene. A kereszténydemokrata politikus viszont úgy látja, ez az alkotmány stabilitásának biztosítását szolgálja, és a nemzetközi gyakorlatban is ismert.