-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapPécs AktuálÚj erőművet épít Pécs!

Új erőművet épít Pécs!

Egy éven belül akár egy kisebb település áramfelhasználásához szükséges áramot is termelhet az a biogáz-erőmű, amely a Tettye Forrásház Zrt. által üzemeltetett városi szennyvíztelepen épülhet meg részben uniós forrásból. A kétmilliárdos beruházás később autóbuszok üzemanyagát is előállíthatja.

Nemrégiben nyert egymilliárd forintos uniós pályázatot az a projektcég, amely a Tettye Forrásház Zrt.-nél keletkező szennyvíziszap feldolgozására alkalmas erőművet építhet a pécsi szennyvíztelepen a közeljövőben.

Csizi Péter alpolgármester lapunknak azzal indokolta a beruházást, hogy a létesítménnyel egyrészt megoldódhat a Tettye Forrásháznál keletkező melléktermék, a szennyvíziszap sorsa. Másrészt energiát is termelhet a cég, harmadrészt csökkentheti költségeit és hozzájárulhat a környezetvédelemhez azzal, hogy nem kell kamionokkal elszállítani az iszapot az ország másik részébe.

Sándor Zsolt: gyorsan megtérül a beruházás

Mint azt Sándor Zsolt, a társaság vezérigazgatója lapunknak elmondta, cégüknek jelenleg évente kétszázmillió forintos, s a következő években még nagyobb terhet jelent a pécsiek szennyvizének tisztítása során keletkező végtermék, a szennyvíziszap elhelyezése. Eddig az évi 17 ezer tonnányi végterméket kamionokkal kellett ugyanis Pécstől távol eső feldolgozóüzemekbe szállítani.

A tervek szerint egy városi tulajdonú, a közgyűlés döntésétől függően hamarosan a Tettye leányvállalataként működő projektcég éppen ezért már elnyert uniós forrás és önerő segítségével építené meg Pécs első és egyetlen, biogáz előállítására alkalma erőművét.

– Az iszapból megtermelhető biogázt egyrészt a villamos energia termelésében hasznosítjuk, később pedig – amennyiben a Tüke Busz Zrt.-nek rendelkezésre állnak majd biometán hajtású járművei – buszok üzemanyagaként is felhasználhatjuk azt – mondja a vezérigazgató. A számítások szerint legfeljebb tíz év alatt térül meg az összesen kétmilliárdos beruházás.

– Ez az idő függ az energiaárak alakulásától, de attól is, kikkel tudunk szerződést kötni. Célunk ugyanis, hogy a régió több pontjáról is fogadunk alapanyagot – élelmiszeripari hulladékot, szennyvíziszapot – Pécsre. Ebből egyrészt bevételünk keletkezik, másrészt további energiát is nyerhetünk így – magyarázza Sándor Zsolt.

A vezérigazgató elmondása szerint az erőművel kapcsolatos beruházás akár már idén elindulhat, s jó esetben 2014 végén, de legkésőbb 2015 elején energiát is termelhet a létesítmény.

Kővári János, a természeti és emberi erőforrás fejlesztési bizottság elnöke azt mondta lapunknak: az erőmű létrehozása illeszkedik a fenntartható várossal kapcsolatos stratégiába. Hozzátette ugyanakkor: a jövőben törekedni kell arra, hogy a létesítmény az áramtermelés mellett járművek üzemanyagául szolgáló biogázt is előállítson. Szerinte a jövő Pécsében egyre több ilyen meghajtású buszt kell közlekedtetni.

[frame]

A térségben van már üzem

Nem kell messze mennünk, hiszen környékünkön – például Bicsérden és Bonyhádon is – már adtak át biogáz-üzemeket. A létesítmény az előbbi helyszínen nyert 2,6 millió köbméter biogázból 950 átlagos háztartás áram- és 450 háztartás hőellátásának megfelelő energiát termel. Bonyhádon áramot állítanak elő az üzem működésével, amit a szolgáltatónak adnak tovább.

[/frame]

 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő