Saját fejlesztésű UV-kamrában, UV-C fény segítségével inaktiválták a koronavírust, ezáltal szélesebb körben válik kutathatóvá a koronavírus kórokozója – írja a PTE.
A Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai Nemzeti Laboratóriumában UV-C fény segítségével sikeresen inaktiválták a pandémiát okozó koronavírus wuhani és delta variánsát is – számolt be róla az egyetem lapunkhoz eljuttatott sajtóközleményében.
A RoLink Biotechnology Kft. és az egyetem együttműködésének keretében zajló kísérletek során a kutatók meghatározták azt az UV-C besugárzási dózist, amely megszünteti a vírus fertőzőképességét úgy, hogy a vírus fehérjéit nem károsítja.
Ez az eredmény új lehetőségeket nyit a koronavírus-kutatásokban: új módszerrel tanulmányozhatják a kórokozót.
A közlemény szerint az inaktivált vírust többek között az antitestes és sejtes védelem kimutatásához, valamint az immunprofil jellemzéséhez használják fel a szakemberek. Ezek az eredmények remek alapot adhatnak a vírushoz köthető diagnosztikai és vakcinahatékonysági vizsgálatokhoz is – írják.
[su_note note_color=”#8ec9bd” text_color=”#0c0c0b”]A kutatásokat a RoLink Biotechnology Kft. által elnyert csaknem 130 millió forint teszi lehetővé. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alap projektjének keretein belül a szakemberek több célt is meghatároztak az eljárás kidolgozása és megvalósítása mellett: terveznek például kísérletes vizsgálatokat, melyek segítségével a fertőzésen átesett betegek vérplazmái közül ki lehet válogatni a súlyos állapotú betegek gyógyításához a hatásos készítményeket, illetve a vakcinák teszteléséhez egy új rendszert alakítanának ki, amellyel később az oltóanyagok hatásosságát követnék nyomon – derül ki a PTE tájékoztatójából.[/su_note]