Napi nyolc órában a monitort bámulod, utána pedig sajog a hátad és a nyakad? Nem vagy egyedül, sőt lehet, hogy több millió sorstársad van, ugyanis a computer vision syndrome, a számítógépes szindróma rengeteg embert érinthet a világon. Utánajártunk, mi okozza a fájdalmakat, miként előzhetjük meg kialakulásukat.
Egyre több embert szögez a munkája számítógép elé, s valószínűleg ez az oka annak, hogy több millió ember érintett az úgynevezett computer vision syndrome-ban, vagyis a számítógép-szindrómában. A máshol tech neck-ként ismert – számítógépes nyak – jelenség a helytelen pozícióban végzett, illetve túl sokáig tartó számítógépes munka után kialakult homályos látást, kiszáradt szemeket, fejfájást, hátfájást és nyakfájást jelenti.
Kovács-Babocsay Bianka pécsi gyógytornász szerint, ha egész nap technikai kütyükhöz vagyunk kötve, vagy irodai, ülőmunkánk van, mely rossz testtartással párosul, borítékolható a baj. Ráadásul a szemünket is megterheli, mert kevesebbet pislogunk és a készülékek fénye, sugárzása is bántja a látószervünket, ami önmagában is okozhat fejfájást.
– Ha mindez rossz testtartással párosul, vagyis görnyedt a hátunk, előreesett pozícióban állnak a vállaink, a fejünk előre van tolva, a hosszan tartó, egyoldalú terhelés miatt komoly nyak- és vállfájdalmaink lehetnek – mondja a pécsi gyógytornász.
Mit tehetünk, hogy megelőzzünk mindezt?
Kovács-Babocsay Bianka szerint a gerinc szempontjából nincs jó vagy egészséges testhelyzet, azt lehet mondani, hogy inkább gyakran kell pozíciót változtatni. Például ha napi nyolc órán át ülünk a gép előtt, akkor óránként álljunk fel egy tíz percre, sétáljunk egyet, akár tornázhatunk is – ilyenkor olyan bagatell gyakorlatok is segítenek, mint a nyak- és vállkörzés.
A professzionális masszázs sok esetben segít a fájdalomcsillapításban, de ha hosszú távon nem kezeljük a hát- és derékfájdalmat, akkor lelkileg, pszichésen is kikészítjük magunkat, ilyenkor a szakember szerint gyakori a depresszió kialakulása, a kilátástalanság érzése. Nem beszélve arról, hogy ha az alapproblémát nem orvosoljuk, akkor persze tovább súlyosbodhat az állapot.