Az önkormányzat döntése nyomán nemsokára több pécsi terület is helyi természetvédelmi védettséget kaphat. Emellett több fasort is védett növényzetté nyilváníthatnak – derül ki a Természeti és Emberi Erőforrás Fejlesztési Bizottság által egyik minap tárgyalt előterjesztésből.
A Szondi sétány hársfasora is védett növényzet lehet.
Hosszú évek óta törvény mondja ki, hogy „védetté kell nyilvánítani a tudományos, kulturális, esztétikai, oktatási, gazdasági és más közérdekből, valamint a biológiai sokféleség megőrzése céljából arra érdemes növénytelepítéseket, így különösen a parkokat, arborétumokat, történelmi vagy botanikus kerteket és egyes növényeket, növénycsoportokat”.
Pécs esetében korábban már védetté nyilvánították a PTE Botanikus kertjét, a Kálvária-dombot, a Tettyét és a Havihegyet, a dömörkapui sziklagyepet és karsztbokor-erdőt, valamint több más, kisebb-nagyobb növénycsoportosulást, sőt egy-egy öreg fát is.
A városban több olyan, helyi jelentőségű természetvédelmi területet tartanak nyilván, amelyek a meglévők mellett szintén védettségért kiáltanak. Most lakossági és egyéb javaslatok összegyűjtése után kerülhetnek rá a védettségi listára új területek, egyedek, fasorok.
A Szondi sétány hársfasora, a Komját Aladár utca vadgesztenyesora, a Fehérhegyi út nyugati oldalán lévő vadgesztenyesor, a Zsolnay gyár területén lévő növényegyüttes és a Rét utcai páfrányfenyők mind-mind értékesek Pécs számára, ezért a bizottság azt javasolja, hogy a város védett növényzetei közé sorolják őket.
Emellett helyi természetvédelmi területként tartanák nyilván a Berghauer Tibor-féle növénygyűjteményt, a Lelovics-kertet, a Melinda utcai szabadidőparktól nyugatra eső területet, a Nyugati elkerülő úttól nyugatra eső gyepes részt, valamint a Postavölgyi- és Nagyárpádi vízfolyást.
Bár idén december végéig volt lehetőség új területek felvételére, elfogadására, a mostoha időjárás miatt a város február végéig hosszabbította meg az ezzel kapcsolatos munkát. Így, amennyiben azt szakmailag, társadalmilag is indokoltnak tartják az egyeztetéseken, tavasztól beszélhetünk immár papíron is értékesnek tekintett pécsi természeti kincseinkről.