Hatalmas oktatási beruházás indul nyáron a pécsi belvárosban: teljesen megújul a Szent Mór Iskolaközpont, új óvoda és tornacsarnok épül, emellett az iskolát a legmodernebb eszközökkel is felszerelik.
Mintegy 700 pécsi és Pécs környéki gyerek érezheti annak a hatalmas oktatási beruházásnak az előnyeit, amely most nyáron kezdődik a belvárosban. Ennyien tanulnak ugyanis a Pécsi Egyházmegye által fenntartott Szent Mór Iskolaközpontban (valamint további félezer diák vesz részt művészeti képzéseken), amely teljesen megújul egy óriási programban.
Mint Dohóczki Péter, az egyházmegye gazdasági igazgatója pénteken vázolta, a beruházáshoz 1,24 milliárdos uniós forrást nyertek el, ez azonban nem is lesz elég, viszont további pénzekkel, amelyeket a magyar kormány és a püspökség biztosít, teljesen megújulhat az iskolaközpont.
A beruházásban egy – a kiegészítő helyiségekkel együtt – 1400 négyzetméteres tornacsarnok épül, ehhez az udvarban mintegy 6-8 ezer köbméter sziklát termelnek ki. (Az itteni hatalmas apostolszobrokat elszállítják, azokat felújítás után a tervek szerint kiállítják majd.)
A tornaterem teteje zöld lesz, azt a gyerekek iskolaudvarként használhatják. Az iskola művészeti termekkel és természettudományos laborral gazdagodik, valamint minden szárnyát belülről is felújítják – kívülről ez már korábban megtörtént. Összesen mintegy 6000 négyzetméteres területet érint a fejlesztés. Emellett a program során új iskolabútorokat, okostáblákat, hangszereket is vásárolnak majd. De nemcsak a Szent Mór Iskolaközpont lesz új, a tervek szerint a Káptalan utcában, az egyházmegye tulajdonában levő üres telken megépül az intézmény új óvodája is.
Udvardy György pécsi megyés püspök arra hívta fel a figyelmet az 1746-ban készült műemlék iskolaépületben, hogy a múltból építkeznek, de a jövő számára. Egy kalocsai érseket idézett, aki a törökdúlás után, amikor csak 20 papja volt, mégis 200 fős szemináriumot építtetett, azt mondta: „Kell, aki elkezdje, hogy legyen, aki befejezze”. Mint elmondta, a püspökség most abban a szerencsés helyzetben van, hogy befejezheti a művet.
Páva Zsolt, Pécs polgármestere a pénteki eseményen úgy fogalmazott, ha valaki most tornacsarnokot épít, az azt szeretné, hogy a következő generáció testben és persze lélekben is ép legyen.
A beruházás több ütemben zajlik – emiatt a jövő évi tanévet is át kell szervezni – idén nyártól, bár az előkészületi munkák, a munkaterület előkészítése már folyik. A tervek szerint 2018 őszére fejeződhet be a nagyszabású oktatási fejlesztés.
(Látványtervek forrása: Pécsi Egyházmegye)