Mintegy 23 millió forintból bővíti a Baranya római kori leleteiből rendezett, tavasszal megnyílt régészeti kiállítását a pécsi Janus Pannonius Múzeum – mondta el a kultúráért felelős államtitkár pénteken a baranyai megyeszékhelyen.
Hoppál Péter közölte: az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kubinyi Ágoston-programjának anyagi támogatásával jövő tavaszig megvalósuló beruházással új termeket töltenek meg ókori használati tárgyakkal, ékszerekkel az állandó tárlatnak otthont adó Martyn Ferenc Múzeumban.
Az államtitkár kitért arra, hogy a muzeális intézmények szakmai támogatását célzó Kubinyi-programban a települési önkormányzatok többek között múzeumaik állandó kiállításainak megújítása vagy infrastrukturális fejlesztése céljából pályázhattak. Hozzátette: a 370 millió forintos keretből a pécsi múzeum kapta a legnagyobb támogatást a vidéki intézmények közül.
Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere emlékeztetett arra, hogy a pécsi múzeum az utóbbi években komoly erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy sokszínű kiállításaival a korábbi évekhez képest több látogatót csábítson be kiállításaira. A tavasszal 15 millió forintból létrehozott római kori leletek felhasználásával létrejött tárlat jól illeszkedik ebbe a folyamatba, további bővítése pedig bizonyosan fokozza az múzeum iránti érdeklődést.
Emlékeztetett arra, hogy a JPM a tavalyi év húzókiállítása, a Leonardo-tárlat után ebben az esztendőben Marc Chagall litográfiáiból időszakos kiállítást nyitott meg, állandó tárlatot hozott létre a roma holokauszt és a roma kultúra kapcsán, valamint Jean-Pierre Vasarely, azaz Yvaral munkáit is bemutatta.
Walterné Müller Judit, a JPM megbízott igazgatója a most induló bővítési munkálatok után Az új termekben többek között az ókori Sopianae és a vidék mindennapi életébe engednek bepillantást interaktív módon, emellett a tárlókban használati tárgyak, ékszerek, agyagedények mesélnek a régmúltról.
A nagyközönség a Káptalan utca 4. szám alatti épületben idén április végétől az ókori Sopianae legszebb tárgyi emlékei, használati tárgyai mellett láthatja egy Kozármislenyben feltárt 2. századi halottaskocsi életnagyságú modelljét, a Dunaszekcsőn talált Marcus Aurelius-bronzfejet, Fetter Antal ókeresztény építménymakettjeit és a Sopianae-t bemutató élethű, háromdimenziós animációt is, amellyel virtuális sétát tehet a város egykori utcáin, épületeiben.
Az állandó régészeti kiállítás azért jelentős, mert ilyenre, s ezzel együtt a Janus Pannonius Múzeum országos jelentőségű leletegyüttese legalább egy részének bemutatására, a pécsi régészeti múzeumi épület elhalasztott rekonstrukciója miatt hat év óta először nyílt lehetőség.