Hirdetés

A kormány a kétgyermekes családokra is kiterjeszti a 10 millió forintos kedvezményes kamattámogatású kölcsönt, a háromgyermekeseknél pedig a kölcsönfelvétel lehetőségét 15 millió forintra emeli meg. Osztottunk szoroztunk, és szakértőt kérdeztünk arról, hogy miként juthat egy fiatal pécsi pár ilyen kondíciók mellett ingatlanhoz. Íme, a pécsi csokos kisokos!

A lakáskasszarendszer átalakításából felszabaduló forrásokat a csok kibővítésére költik – jelentette be a kormány a minap. A várhatóan még idén hatályba is lépő változások értelmében a kétgyermekesekre is kiterjesztik a 10 millió forintos kedvezményes háromszázalékos hitelt, ezzel párhuzamosan a háromgyermekeseknek adható hitel felső összegét 15 millió forintra emelik.

Megnéztük, hogyan is tudunk élni a lehetőséggel!

Deák Judit pécsi csok-szakértő szerint először azt kell mérlegelnünk, hogy használt vagy új lakást szeretnénk vásárolni, esetleg családi ház építésében gondolkodunk.

– Pécsett a leggyakoribb a használt lakás vásárlása, ez az igénylések közel 90 százalékát teszi ki, a maradék 10 százalékban pedig az építkezés és az új lakás vásárlása mellett teszik le a párok, családok a voksukat. Idén már az igénylés is egyszerűbb, hiszen nem kell a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól adóigazolást, illetve erkölcsi bizonyítványt bemutatni, csupán az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól kell igazolás arról, hogy az igénylők 180 napja biztosítottként szerepelnek a nyilvántartásban – mondja a szakértő.

A kezdetek: ha használt lakást vásárolnánk

Először is nézzük a számokat: a csok – a vissza nem térítendő állami támogatás – összege 1 gyermek esetén 600 ezer, 2 gyermek esetén 1 millió 430 ezer, 3 gyermek esetén 2,2 millió, 4 vagy több gyermek esetén 2 millió 750 ezer forint.

A minimum négyzetméterárak meg vannak határozva: 1 gyereknél 40, 2-nél 50, 3 gyereknél 60, 4 vagy több gyereknél minimum 70 négyzetméter a minimális alapterület.

Az új rendelet értelmében ezek mellé az összegek mellé nemsokára már a kétgyermekes családok is felvehetik a 10 millió forintos kedvezményes kamattámogatású kölcsönt, a háromgyermekeseknél a kölcsönfelvétel lehetőségét 15 millió forintra emelik meg.

Mire figyeljünk?

A szakértő szerint arra kell a legjobban figyelni, hogy komfortos lakást válasszunk, vagyis az alapterülete legalább 12 négyzetméteres legyen, rendelkezzen fürdőszobával, wc-vel és konyhával, továbbá közművesített legyen, hiszen csak ilyen lakásokra jár a csok és a hitel.

Plusz költségek:

Mindenekelőtt fontos megjegyezni, hogy a vásárlásnál önerőként a vételár 20 százalékával kell rendelkeznünk! Használt lakás vásárlásánál a vételár 4 százalékát kell megfizetni illeték címén, kivéve, ha 35 év alattiak a vásárlók és első lakásukat vásárolják, ebben az esetben csak a vételár 2 százaléka az illeték. Az adásvételi szerződés írásánál van egy egyszeri ügyvédi költség, mely általában a vételár 1 százaléka, ezen kívül a tulajdonjogunk bejegyzéséért kell fizetnünk illetéket a földhivatalnak, ez 12600 forintot jelent. A szakértő szerint a plusz költségek tekintetében érdemes alaposan összehasonlítani a bankok aktuális akcióit, ugyanis van, ahol az értékbecslésért és a bírálatért is fizetnünk kell, a számlavezetési díjról nem is beszélve.

A kezdetek: ha építkezésbe vágnánk a fejszénk

A csok összege családi ház építése és új lakás vásárlása esetén a következőképpen alakul: 1 gyermeknél 600 ezer forint, 2 gyermeknél 2,6 millió, 3 gyermeknél pedig 10 millió forint igényelhető.

A 10 milliós támogatásnál minimum 60 négyzetméteres lakásban, vagy 90 négyzetméteres házban kell gondolkoznunk. A kedvezményes kamattámogatású kölcsön természetesen itt is felvehető.

Mire figyeljünk?

Deák Judit felhívja a figyelmet arra, hogy mindenek előtt kell telekkel rendelkeznie a párnak – telekvásárlásra ugyanis nem jár a csok. A teleknek az igénylők nevén kell lenniük, illetve mindkét szülő nevére kell, hogy szóljon az építési napló. A szakember azt is kiemeli, hogy az építkezéshez 10 százalék önerő kell, de jó, ha van még több tartaléka a párnak, a bank ugyanis a készültségi fokhoz arányosan folyósítja a hitelt és a csokot. Ez azt jelenti, hogy ha az ingatlan 10 százaléka elkészült, akkor 10 százalékot folyósít a bank, ha 30 százalékos a készültség, akkor a fennmaradó 20-at, ha nyolcvan, akkor a maradék 60-at utalja ki.

– Fontos továbbá, hogy a teljes költségvetés 70 százalékáról kell áfás számlát bemutatniuk a banknak. Ezzel sokan nem számolnak, és ismerőssel, baráttal foglalkoztatnak, vagy végzik a kivitelezést, mely csok esetén sajnos nem járható út – mondja a pécsi szakértő.

Plusz költségek:

Építkezésnél a telekvásárlás során kell csak illetéket fizetnünk, mely a vételár 4 százaléka. Ezen kívül – ahogy használt ingatlan esetében is – a tulajdonjogunk bejegyzéséért kell csak fizetnünk.

Hirdetés