Újabb emlékérmét bocsát ki a Nemzeti Bank

Hirdetés

Az idei emlékérme-kibocsátási program legértékesebb darabjaként a Magyar Nemzeti Bank „Albert aranyforintja” elnevezéssel 50 000 forintos címletű arany emlékérmét bocsát ki normál, valamint négyszeres súlyú piedfort veretként. Az emlékérme 2000 forint névértékű színesfém változata is megjelenik. Mindhárom emlékpénz a 2012-ben indult Középkori magyar aranyforintok sorozatot gazdagítja. Az emlékérméket Király Fanni tervezte.

A „Középkori magyar aranyforint” sorozat 2012-ben I. Károly arany érméjével indult, célul tűzve ki, hogy teljes képet adjon a középkori magyar pénztörténet jó minőségű, értékálló pénzeiről, melyeket a nemzetközi kereskedelemben is szívesen elfogadtak. A sorozat indító darabját – a történelmi hűség jegyében – 2013-ban I. Lajos, 2014-ben Mária, 2016-ban pedig Zsigmond aranyforintja követte.

A most kibocsátásra kerülő Albert aranyforintja emlékérméket – a sorozat 5. elemeként – a Magyar Nemzeti Bank és a Soproni Egyetem együttműködésében megrendezett Dénártól a forintig – a magyar pénzek története című vándorkiállítás soproni állomásának hivatalos megnyitó ünnepségén mutatja be az MNB a nagyközönségnek.

Az Albert aranyforintja emlékérmék hazánk törvényes fizetőeszközei, de nem forgalmi célokat szolgálnak, elsődleges szerepük az ismeretterjesztés, a figyelemfelkeltés pénztörténeti értékeinkre, nemzeti fizetőeszközünk történelmi előképeire, az aranyforintokra. Az arany és a színesfém változatok azonos érmeképpel rendelkeznek, csak értékjelzésükben térnek el.

Az emlékérme előlapjának központi motívumát Albert magyar királyként 1439-től vert második aranyforint-típusának előlapi címerábrázolása ihlette, amelyet korabeli verde- és mesterjegyek vesznek körül. A középkori veret előlapján gyöngykörben négyrészű címerpajzs látható, a benne lévő magyar vágások, a cseh oroszlán, az osztrák pólya és a morva sas Albert uralkodói címeire utalnak. A címert a korabeli aranypénzek hátlapján megtalálható verde- és mesterjegyekből vett válogatás veszi körül, amelyek (az óra járása szerinti irányban) a következő városokra és személyekre vonatkoznak: P – Polner Konrád körmöcbányai kamaraispán, S – ismeretlen személy vagy verdehely, bárány – Lemmel János szebeni kamaraispán, PR ligatúra – Pfeffersach Miklós szebeni kamaraispán, valamint R betű kereszttel – Rudel Konrád körmöcbányai kamaraispán jegye.

Az emlékérmék hátlapján is visszaköszön a külső körgyűrűs szerkezet, amelyben az ALBERT 1437–1439 ARANYFORINTJA feliratot bal oldalon egy rombusz alakú díszítőmotívum, jobb oldalon az emlékérmét tervező Király Fanni mesterjegye szakít meg. A hátlap fő motívumát Albert király első aranyforint-típusa hátlapi éremképének valósághű másolata adja: Szent László király szembenéző álló alakja, jobbjában bárd, baljában országalma, két oldalt h–bárány verde- és mesterjegy kombináció látható, amelyek közül az első jegy a pénzverdének helyet adó Szeben (németül Hermannstadt) városának kezdőbetűje, míg a bárány a pénzverésért felelős kamaraispán, Lemmel János címere.

Hirdetés