Hirdetés

Újabb fejlesztés a pécsi egészségügyben: mintegy félmilliárdból szereznek be speciális klinikai ágyakat, fekvőkocsikat és egyéb eszközöket. Az elmúlt időszakban komoly beruházások zajlottak a Dunántúl legnagyobb városában.

531 darab, felnőtt betegek ellátására szolgáló speciális funkciókkal rendelkező ágy, 574 beépített asztallal ellátott éjjeliszekrény, 34 újszülöttek ápolását biztosító ágy, 126 felfekvést megelőző matrac, 400 ágymatrac, 88 gurulós infúziós állvány és 71 ülő- és fekvőkocsi – ezek az eszközök érkeznek a pécsi klinikákra, ezzel a PTE Klinikai Központja az elmúlt évtizedek legnagyobb ápolási eszközbeszerzését valósítja meg, adta hírül az egyetem.

Ilyen ágyak kerülnek a klinikákra Fotó: Csortos Szabolcs (UnivPécs)

A Pécsi Tudományegyetem ugyanis mintegy 460 millió forint támogatásban részesült az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program keretéből.

– Ez a fejlesztés is jól mutatja, hogy a kormány elkötelezett a pécsiek egészségi állapotának javítása mellett, hiszen az elmúlt években sok milliárd forintos beruházások történtek a pécsi egészségügyben – hangsúlyozta Őri László, Pécs alpolgármestere.

Mint azt az egyetem közleményben tudatta, az első ütemben, a napokban érkező közel 100 elektronikusan mozgatható multifunkcionális ágy 9 különböző klinikára, a felfekvés elleni matracok pedig a súlyos, fokozottan veszélyeztetett, magas rizikófaktorú betegek ellátását végző intenzív osztályokra kerülnek.

A pályázathoz kapcsolódóan a szakdolgozók számára képzéseket is szerveznek, többek közt az eszközök használatáról, a helyes betegmozgatási technikák elsajátításáról, de a szakembereket gyakran érintő kiégés-szindróma megelőzéséről, vagy a mentális problémák kezelési lehetőségeiről is.

– A korszerű ápolási eszközök beszerzésével javul a betegellátás minősége, nő a betegek komfortérzete, várhatóan kevesebb lesz az ápolási szövődmény, hatékonyabbá válik a betegek mobilizációja, gyorsabb lesz a gyógyulás, és nem utolsósorban jelentősen könnyíti az ápolást végző szakszemélyzet munkáját – közölte Sebestyén Andor, a PTE Klinikai Központjának elnöke.

Az új kertvárosi rendelőintézet már fogadja a betegeket

– A kormány az uniós forrásokból és a magyar költségvetésből is komoly összegeket fordít a pécsi egészségügy folyamatos korszerűsítésére, ebben a munkában az önkormányzat is partner – emelte ki Őri László, Pécs alpolgármestere.

Mint elmondta, az elmúlt években számos területen összehangolt fejlesztések zajlottak le, amelyek mind a klinikai, mind a szakellátást, mind a háziorvosi rendszert érintették. Csak néhány példa: megújult a 400 ágyasként ismert Janus Pannonius Klinikai Tömb, megépült az új onkológiai központ. Az önkormányzat által elindított programban korszerűsítették a Lánc utcai rendelőintézetet, és már az új kertvárosi rendelőintézetet is birtokba vehették a doktorok és a páciensek. A közeljövő fejlesztései között pedig az új fogászati klinika, a gyermekklinika modernizálása és gyermeksürgősségi központ építése is szerepel.

Őri László arra is felhívta a figyelmet: a háziorvosi és gyermek-háziorvosi rendelők felújítási programja is folyik, a város pedig arra is figyelmet fordított, hogy az ügyeletes orvosok is méltó helyen tudjanak dolgozni, illetve pihenőidejüket tölteni.

Hirdetés