Nemcsak a gáz és a villamos áram lesz olcsóbb, de minden valószínűség szerint a távhő árát is csökkentik a fűtési szezon előtt tíz százalékkal. A pécsi szolgáltatónak ez évente újabb 400 milliós bevételkiesést okoz, ezért állami segítségre is szüksége lesz a cégnek.
Bár hivatalosan még nem döntött a kormány, politikai körökben biztosra veszik, hogy szeptemberben a távhőárak újabb tíz százalékos csökkentéséről határoznak. Ismert, korábban már eldöntötték: októbertől a villamos áram és a lakossági gáz árát legalább tíz százalékkal csökkentik. Már ebből is puszta logikával kikövetkeztethető, hogy a következő – várhatóan augusztusban vagy szeptemberben – érkező bejelentés a távhőárakkal lesz kapcsolatos.
– Már végeztünk kalkulációkat arról, mit jelentene ez a cégnek: egy évre vonatkozóan pontosan 427 millióval csökkenne a bevételünk. Azaz egy tízszázalékos mértékű rezsicsökkentés rendkívüli intézkedések meghozatalára kényszerítené a társaságot annak érdekében, hogy a távhőszolgáltatás folyamatossága és biztonsága ne kerüljön veszélybe – jelentette ki lapunk kérdésére Vida János, a Pétáv Kft. ügyvezetője.
Mint ismert, korábban a cég javaslatára az önkormányzat dönthetett az árak megállapításáról, de ez a jogosítvány két éve az államhoz került, azt miniszteri rendeletben szabályozzák. Mivel a januári árcsökkenést az ország összes szolgáltatójára határozták meg, a különböző cégeket eltérően érintette a rezsivágás. A Pétávnak a januári beavatkozás 475 millió forintos bevételkiesést okozott; ezt az állam támogatás formájába 463 millió forinttal kompenzálta.
– Ezzel együtt magunk is teszünk azért, hogy csökkentsük a költségeinket: működési kiadásaink hetven százalékát a bérköltségek teszik ki, ezért 2011 óta jelentős átalakításokat hajtottunk végre. Belső átszervezésekkel, anélkül, hogy feladatokat kellett volna kiszerveznünk, növeltük a hatékonyságot, 17 százalékos létszámcsökkentést hajtottunk végre. Ezzel ma a 2008-as szinten vannak a bérköltségeink – mondta Vida.
Felmerülhet a kérdés: ha ilyen komolyan érinti a céget a rezsicsökkentés, s ilyen mértékű spórolásra van szükség a működési költségekben, jut-e fejlesztésekre?
Vida azt mondta, két uniós projektben összesen egymilliárdos fejlesztést hajtanának végre. Az egyik, 500 milliós beruházásra már pénzt is nyertek, míg a másik elbírálásra vár. Az EU a költségek felét fizetné.
Ha mindkét projekt sikeres lesz, hosszú távon a jelenleginél jóval gazdaságosabban működhet a cég. Vannak ugyanis olyan vezetékek a városban, amelyek megérettek a felújításra, korábban több ilyen szakaszt is kiválasztottak. Emellett a tömbházak hőközpontjainak fejlesztésére is áldoznának.
A távfűtési rendszer kiépítése óta történt szigetelési fejlesztések azt eredményezték, hogy ma már a tömbházak eltérő energetikai mutatókkal bírnak. A teljesen szigetelt, és a nyílászárókat tekintve is modern épületek kevesebb hőt igényelnek, mint a csak részben vagy egyáltalán nem szigetelt házak.
Több területen azonban egy hőközpont lát el több, eltérő mutatójú épületet, emiatt az egy hőközponthoz tartozó, de különböző hőfelhasználású épületek fogyasztói különböző minőségű szolgáltatásokat kaphatnak, azaz néhol túlfűtés, néhol pedig alulfűtés alakulhat ki a helyiségenkénti szabályozással nem rendelkező épületek esetében. Ezen is változtatnának.
A cél ugyanis, hogy minden tömbház saját hőközpontot kapjon, hogy a házakban megvalósulhasson az épületenkénti hőszabályozás. Ezzel hosszú távon garantálható, hogy igazságosabb legyen az ominózus körzetekben élő pécsiek távhődíja is.