Lassan véget érhet a koronavírus-járvány, de fellélegzésről szó sincs? Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kiadta a potenciális világjárványról szóló jelentését, a 8 tételes listán a krími-kongói vérzéses láz is szerepel, melynek terjesztője, egy kullancsfaj már hazánkban is megjelent. A pécsi virológus, dr. Jakab Ferenc elmondta, mit lehet most tudni.
A pécsi professzor a Pénzcentrumnak adott interjújában megosztotta, a kutatók az 1960-as években találkoztak a kórral Krímben és hasonlóval Kongóban. Egy ideig külön kezelték ezeket, a 90-es években derült ki, hogy ugyanarról a kórokozóról van szó.
Magas lázzal, izomfájdalommal, fejfájással indul, a későbbi fázisban bőrvérzést okoz.
A halálozási arány rendkívül magas, 30 százalék.
A betegség a fertőzött kullancscsípés útján terjed, Ázsia, Afrika számos országa után pedig a kullancsfaj már megjelent Magyarország déli határainál, illetve az Index szerint a Margitszigeten is.
[su_note note_color=”#f4635a” text_color=”#0c0c0b”]Dr. Kapiller Zoltán állatorvos, a Magyar Kullancsszövetség elnöke a Blikknek megerősítette, Budapesten is találtak már több példányt, de megbetegedést nem észleltek. Viszont szerinte mielőbb országos szűrővizsgálatot és nyilvántartást kell létrehozni az esetek felderítésére, az iskolákban pedig tanítani kellene a kullancsfajokat és az általuk terjesztett betegségeket.[/su_note]
Jakab Ferenc a Pénzcentrummal azt közölte, a krími-kongói vérzéses láz kutatására nagy energiát fektetnek a pécsi laboratóriumban: a kullancsokat, rágcsálókat és más állatokat is vizsgálják, valamint alapkutatásokat is végeznek a vírussal – erről többek közt itt írtunk korábban.
Egy járvány kialakulásának egyébként három fázisa van:
- állatok fertőződnek meg,
- néhány humán megbetegedést regisztrálnak,
- kitör a világjárvány.
A pécsi virológus szerint a járványoknak alapvetően két típusa van, a viszonylag enyhe tünetekkel sokakat megfertőző, és a súlyos tünetekkel kevés embert érintő fertőzések. Előbbi a veszélyesebb, ilyen a koronavírus is.