Március közepén megkezdődik a pécsi, Aradi vértanúk úti óvoda és a szalántai Zrínyi Miklós utcai családi bölcsőde fejlesztése a Pécsi Többcélú Agglomerációs Társulás közigazgatási területén.
A Pécsi Többcélú Agglomerációs Társulás az abban együttműködő önkormányzatok közigazgatási területének összehangolt fejlesztése, a térségi közszolgáltatások biztosítása, az intézmények fenntartása, valamint a településfejlesztés összehangolása céljából jött létre. A társulás a fenti feladatok elvégzésére hozta létre a Pécs és Környéke Szociális Alapszolgáltatási és Gyermekjóléti Alapellátási Központ és Családi Bölcsőde Hálózatot, amelynek legfontosabb célja többek között a szociális alapszolgáltatások működtetése a társult településeken, illetve a gyermekek napközbeni ellátásának keretén belül.
A társulás 2022. január 5-én támogatási kérelmet nyújtott be a hálózatban működő családi bölcsődei ellátás fejlesztése céljából, amelyet 2022. április 20-án sikerrel el is bíráltak: a projekt a Széchenyi Terv Plusz program Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz keretén belül valósulhat meg összesen több mint 336 millió forintból – derül ki a társulás közleményéből.
A projekt egyik helyszíne egy meglévő telephely: a jelenleg 8 férőhellyel rendelkező szalántai Mesevár Családi Bölcsőde. A fejlesztés során a családi bölcsőde egy csoportszobával (5 fős férőhely) bővül az épület hátsó részében található helyiségek bevonásával: új csoportszobát, öltöző- és mosdóhelységet alakítanak ki, illetve a meglévő tálalókonyhát áthelyezik, így azt mindkét csoport használhatja a jövőben. A fejlesztés keretében az épület homlokzatának felújítása során a terasz is teljes hőszigetelést kap, valamint cserélik az egyes nyílászárókat is. Megvalósul továbbá az épület fűtéskorszerűsítése, a kazán- és hőleadók cseréje. Alaprajzi elrendezését tekintve csak kismértékű átalakítás történik, a vizesblokk a családi bölcsődében fogadott korosztályhoz illeszkedő méretben kerül kialakításra.
A projekt másik helyszíne a Pécs történelmi belvárosában elhelyezkedő, önkormányzati tulajdonban lévő Aradi Vértanúk útjai üres óvodaépület, amelynek felújításával új családi bölcsőde jön létre három, egyenként nyolcfős új csoportszobával, tálalókonyhával és mosdóhelyiségekkel, vizesblokkal, illetve irodával. Mindehhez az ingatlanon belül teljes átépítésre van szükség. A lépcsőház bejáratát akadálymentesítik, továbbá akadálymentes mosdó és a fogyatékkal élők további csoportjaira is kiterjedő akadálymentesítés valósul meg a projekt keretében. Emellett az épületrész nyílászáróit, hőleadóit is cserélik.
A fenti két helyszín kivitelezésére vonatkozó vállalkozási szerződéseket idén február 28-án írták alá, a munkaterületek átadás-átvételére március közepén kerül sor.
A szalántai és a pécsi intézmény esetében is infokommunikációs akadálymentesítést terveznek a hallássérülteknek (ez mobil, vagy fixen telepített indukciós hurokerősítővel valósul meg). A látássérültek tájékozódását segítendő az ajtótokokat és az ajtólapokat kontrasztosra színezik, továbbá a szükséges piktogramokat, információs táblákat (helyiség funkcióval, intézmény alaprajzával) is kihelyeznek Braille-feliratokkal.
A projekt keretében bútorokat, konyhai eszközöket, játékokat, fejlesztő eszközöket is beszereznek.