Ismét varázslatos lesz a szentjánosbogarak násza Pécsen!

Hirdetés

A tősgyökeres pécsiek már megszokhatták, hogy a Mecsek flórája és faunája csodás meglepetéseket tartogat az erdőjáróknak. Ebből a szempontból június az egyik legszebb hónap, hiszen olyan jelenséget csodálhatunk meg a Mecsekben, ami örök élmény maradhat: a szentjánosbogár-rajzást. 

Nem okozunk azzal meglepetést, hogy a szentjánosbogarak nem veszélyes kis radioaktív lények. De akkor mitől világítanak? Ignátkó Imre, a Baranya Megyei Természetbarát Szövetség túravezetője elmondta, az úgynevezett biolumineszcenciának köszönhetően, vagyis az élő organizmusokban lezajló kémiai reakció következtében bocsátanak ki fényt. A szentjánosbogarak biolumineszcenciájának alapja egy luciferinnek nevezett szerves vegyület, ennek oxidációjával képesek sárgás, zöldes fényt kibocsátani a kis állatok.

A biolumineszcencia a táplálék csalogatására vagy a támadó elijesztésére is szolgálhat, illetve ahogy a szentjánosbogarak esetében, párválasztási segédeszköz is lehet. Mivel a nőstények nem tudnak repülni, fénnyel jeleznek a hímeknek hollétükről, de a hímek is világítanak, így nem csak az avar „fénylik” ilyenkor, a levegőben repkedő, párjukat kereső hím szentjánosbogarak is hozzájárulnak a mesébe illő vizuális élményhez.

Újra látványos a nászuk!

A közel kétezerféle szentjánosbogárból három fajta található meg Magyarországon, és az, hogy hosszú évek után újra látványos a nászuk, igazi különlegesség. A varázslatos látványt nem csak a kifejlett példányoknak köszönhetjük, hiszen a lárváik, illetve bábjaik is világítanak. A lárvák egyébként ragadozók, csigákkal táplálkoznak, ők az alacsony, bokros részeknél rejtőznek az erdőben.

Fontos, hogy ebben az időszakban este 8-9 óra körül figyelhetjük meg a repkedő bogarakat a Mecsekben, ha később érkezünk, lemaradhatunk róla!

– Néhány évvel ezelőtt felkértek, hogy szervezzek egy pécsi iskolának esti túrát a Mecsekben. A túra alkalmával találkoztunk a szentjánosbogarakkal, a természetjárást azóta minden évben megismételjük. A nagy sikerre való tekintettel a Baranya Megyei Természetbarát Szövetség idén is megtartja a szentjánosbogár-megfigyelést, mely minden érdeklődő számára nyitott – mondja Ignátkó Imre.

A pécsi szentjánosbogár-túráról

Bár egész júniusban megfigyelhető a jelenség, június 22-én pénteken a Baranya Megyei Természetbarát Szövetség jóvoltából, Ignátkó Imre vezetésével pillanthatunk be a világító állatkák rejtett világába a Tettyéről induló, tíz kilométeres szentjánosbogár-vadászaton. A szentjánosbogár-vadászat pénteken este hét órakor indul, a találkozó a Tettye téren van a buszmegállóban, a csapat onnan indul a következő útvonalra: Tettye tér – Dömörkapu – Misinatető – Északi-Rotary – Bányász-út – Mandulás. A tíz kilométeres táv, 310 méter szintemelkedést tartalmaz, így családosok, gyerekek, kutyások is nyugodtan vállalhatják a túrát.

Hirdetés